Забій пальця на руці: що робити?

Наші руки не для нудьги. Так говорить всім відома народна приказка. І правда, чого тільки за день не перероблять ці трудівники: і цвях в стіну заб’ють, і меблі допоможуть пересунути. Але іноді в результаті невеликої помилки відбувається травма. Якщо з’явився забій пальця на руці, що робити? Як допомогти собі і при цьому не нашкодити?

Перша допомога при легких травмах

Коли чоловік йшов по вулиці, послизнувся і впав на руки, навколо нього зазвичай збирається ціла юрба споглядальників. Одні охаючи і ахая, намагаються з’ясувати причину цього нещасного випадку. Інші спробують допомогти встати або хоча б посадити потерпілого на м’яке місце. А треті негайно кинуться надавати першу допомогу і будуть праві.

Але перш ніж що-небудь робити при ударі великого, середнього або іншого пальця на руці, важливо визначити ступінь пошкодження і характер травми. Сигналом до негайних дій повинні послужити наступні симптоми:

 • легка або сильна припухлість в області удару;
 • почервоніння або синюшність шкірного покриву;
 • наявність відкритої рани незначного характеру;
 • поява болю від дотику, згинання або натискання на палець і фалангу;
 • утворення гематоми, яка в залежності від ступеня тяжкості травми може бути червонуватого або синювато-чорного кольору.

Тільки після того, як буде точно встановлено, що отримана травма відноситься до удару, а не вывиху або перелому, можна приступати до активних дій. В першу чергу потерпілого треба посадити на лавку або іншу плоску тверду поверхню, а потім провести ряд доврачебных маніпуляцій:

 1. Прикласти до місця удару холод. Це може бути компрес з тканини з шматочками льоду або снігу або струмінь прохолодної води з пляшки. Холод призупинить внутрішня кровотеча і не дасть збільшитися гематоми в розмірах.
 2. Тепер відірвіть шматок тканини або дістаньте з сумки чистий носовичок і легенько, без особливої старанності оберніть травмований палець. Особливо важливий цей пункт при наявності відкритої рани і зовнішнього кровотечі.
 3. Якщо недалеко є аптека, купіть пляшку йоду і вушну паличку. Намалюйте на пальці тонку йодну сітку. Вона захистить прилеглі тканини та кров від попадання інфекції, а також зніме набряки.
 4. У разі сильного болю можна дати потерпілому таблетку спазмолитика, наприклад, «Ібупрофен», «Парацетамол» або «Но-шпу».
 5. Також можна намагатися зафіксувати забитий палець з допомогою не занадто тугий шини.

Пам’ятайте, що своєчасна і правильно надана перша долікарська допомога значно полегшує подальший процес лікування та запобігає розвитку ускладнень.

Медичний лікувальний комплекс

Перед тим як щось робити далі при сильному ударі пальця руки, необхідно буде звернутися за допомогою в травмпункт. Лікар уважно огляне місце травми і вирішить, як діяти далі: зробити рентген, накласти тугу шину або достатньо буде лише холодного компресу. Приймати якісь рішення і намагатися виправити ситуацію самостійно не можна. Гематома може поширитися з пальця на долоня, кисть і навіть піти вище. Велика ймовірність попадання інфекції в кров або надкола кістки.

Нічого страшного в лікуванні забитих місць немає. Найчастіше травматологи вдаються до перевірених часом методів:

 • призначають фізіотерапевтичні процедури;
 • при необхідності і сильної болі виписують знеболюючі таблетки, гелі і растирки;
 • накладають тугу шину фіксують руку за допомогою гіпсу.

Крім цього, лікар порекомендує придбати в аптеці спеціальні протизапальні та розсмоктуючі мазі. При травмах дуже добре зарекомендували себе такі кошти:

 • «Диклофенак»;
 • «Гепариновая мазь»;
 • «Фастум гель»;
 • «Вольтарен гель».

Якщо до звернення в медпункт потерпілому була надана перша допомога, як правило, функції пальця повністю відновляться через 14 днів. Правда, деякі неприємні і хворобливі відчуття при згинанні можуть турбувати до місяця. При серйозному забитті з надколом кістки період реабілітації може тривати від кількох місяців до півроку. При цьому велика вірогідність накладення гіпсу.

У будь-якому випадку, що робити при травмі руки і які препарати приймати, вирішує тільки лікар-травматолог. Чим раніше вам почнуть надавати правильну медичну допомогу, тим швидше піде процес одужання і менш серйозними будуть наслідки.

Лікуємо забої горілкою і медом

Можливо, для багатьох стане відкриттям, але нинішня травматологія в лікуванні ударів і дрібних травм дуже часто вдається до перевірених тисячоліттями таємниць народної медицини. Це дуже зручно і в тому випадку, коли біда прийшла неждано. А в кишені, як на зло, не було ні рубля. Саме в такі життєві моменти на допомогу приходять бабусині методи — прогріти, помасажувати, прикласти. Залишається справа за малим: знати, що саме і куди прикладати.

Спробувати варто наступні варіанти:

 • Корж з житнього борошна та меду. Всі компоненти цього компресу змішуються в рівних пропорціях в композитну масу. Потім корж прикладається на хвору кінцівку і фіксується еластичним бинтом на ніч. Набряк, сильний біль і гематома від такого засобу проходять за 2-3 сеансу.
 • Горілчаний компрес. Його можна застосовувати тільки при пошкодженні м’яких тканин і то, коли після удару минуло вже 3-5 днів. Для цього горілку або медичний спирт належить у співвідношенні 1:1 розбавити водою і змочіть в ньому ватний тампон. Робити такі примочки можна хоч кожні дві години протягом 2-3 днів.
 • Порошок бодяги. Відмінний варіант того, що можна робити при ударі нігтя пальця на руці. Для цього порошок необхідно розвести водою до консистенції сметани і накласти у вигляді пов’язки на травмовану ділянку. Міняти компрес потрібно 2 рази в день.

Крім цього, в народному лікуванні забитих місць м’яких тканин активно застосовуються і такі компоненти, як тертий часник, капустяний і березовий лист, подорожник, відварну картоплю і подрібнену ріпчасту цибулю.

Як бачите, рекомендацій з лікування пошкоджень верхніх кінцівок можна дати багато. Але яка з них буде актуальною та дійовою в конкретному випадку, сказати набагато важче. Саме тому правильніше буде завжди запитати думку фахівця, а далі вже діяти по ситуації. Будьте здорові і бережіть свої ручки!

Залишити коментар