Білий наліт на язиці у дитини: можливі причини, додаткові симптоми, лікування

Порушення роботи органів травлення та зниження імунного статусу у більшості випадків позначається на стані мови. У нормі він повинен бути рожевий, покритий неяскравою слизової, помірно-вологий. Білуваті плями можуть бути присутніми, але після енергійного полоскання або очищення м’якою зубною щіткою наліт повинен відшаровуватися.

Чому з’являється білуватий наліт?

Щільний білий наліт на язиці у дитини виникає при функціональних порушеннях в організмі. Рогові клітини ниткоподібних сосочків ущільнюються, товщають, і очистити їх стає важко або неможливо.

Чому таке відбувається, сказати по одному симптому – появі білих плям на мові дитини – неможливо.

Причини появи шару нальоту можуть бути різні:

 • порушення гігієнічних заходів ротової порожнини;
 • прийом деяких лікарських препаратів;
 • впровадження патогенної флори різних видів;
 • захворювання органів травлення різної етіології.

При появі цього симптому необхідно звернутися в першу чергу до стоматолога, щоб виключити інфекції ротової порожнини. Маленької дитини достатньо показати педіатра. З’ясовувати причини появи білого мови у дитини потрібно обов’язково.

При запальних захворюваннях малюк відмовляється від їжі, а це має безпосередній вплив на дитяче здоров’я. Зниження ваги у дітей викликає фізіологічне відставання.

Як оцінити мова у дитини

Тільки по виду мови оцінювати здоров’я малюка не рекомендується.

Запалення порожнини рота викликає такі додаткові симптоми:

 • набряк слизової оболонки ротової порожнини;
 • поява сухості в роті;
 • при попаданні їжі в рот виникають хворобливі відчуття – дитина відмовляється навіть від солодкого;
 • з’явився запах з рота.

Замислюючись, чому у немовляти утворився білий наліт на язиці, батьки в першу чергу припускають молочницю.

Які хвороби ховаються під нальотом?

Грибок Кандида вважається умовно патогенною флорою і постійно присутній на шкірних покривах і слизових оболонках у людини будь-якого віку. У немовляти немає імунітету проти цих мікроорганізмів, і будь-яке порушення гігієни – а малюки ніжного віку постійно тягнуть до рота сторонні предмети – викликає активність грибниці.

Спочатку з’являються дрібні прищики білого кольору, потім вони зливаються в суцільну пляму. Слизові стають яскраво-червоними, на вигляд здається, що вони «сухі», витончення. З першого погляду можна подумати, що до мови прилипли грудочки згорнутого молока, але при спробі їх видалити залишаються дрібні крововиливи. Великі бляшки з’являються, коли запальний процес загострився. З рота у дитини пахне кислим сиром. Можуть збільшуватися підщелепні лімфатичні вузли.

Спровокувати поява білого нальоту може географічний або десквамативний глосит.

Клінічна картина – на поверхні язика з’являються плями білого і червоного кольору. На відміну від «географічної» форми захворювання, що є безпечними спадковою патологією, десквамативний є ознакою розвитку системних захворювань організму малюка або дисбактеріозу кишечника. Білі точки на мові дитини з’являються при стоматиті.

Спочатку вони дрібні, потім укрупнюються. Якщо ці точки спробувати видалити, то також виникають кровоточиві ранки, які в подальшому покриває наліт білого або сіруватого кольору. Додаткові ознаки захворювання: примхливість; відсутність апетиту, млявість, може піднятися температура. Якщо хворобу не лікувати, виразки зливаються в суцільні плями, з’являється гнійне відокремлюване.

Інфікування ротової порожнини і викликає карієс. Локалізація нальоту в цьому випадку – близько запаленої області. Досвідчений стоматолог щодо зміни слизової може навіть сказати, який зуб болить. Білі точки і великі плями на мові дитини можна помітити при хворобливості дихальної системи.

За їх локалізації можна визначити характер захворювання:

 • Товстий шар нальоту концентрувався біля кореня мови – так себе проявляють ангіна, фарингіт, трахеїт;
 • Поверхня мови біла – грип, парагрип;
 • Наліт на передньому краї мови – симптом бронхіту;
 • Цей наліт набуває вигляд піни – стан погіршується, підвищується ризик виникнення пневмонії;
 • В’язкий наліт на самому кінчику язика – бронхіальна астма.

Густий щільний наліт в ротовій порожнині, загальне підвищення температури, гарячковий стан, збільшення лімфатичних вузлів, плаксивість, світлобоязнь – всі ці симптоми притаманні інфекцій: кору, скарлатині, дифтерії та інших хвороб.

Напівпрозорий білястий наліт виникає при гастриті. Він розташовується на каймі мови.

Товстий шар на корені цього органу – симптом ентероколіту. Додаткові симптоми: здуття живота, підвищене газоутворення, розлади стільця. У важких випадках наявність у калі домішки крові та підвищення температурного показника. Білі прищики мовою у дитини можуть утворюватися при алергічних реакціях. Особливо часто так проявляє себе алергія на медикаменти. Клінічна картина – яскрава набрякла слизова з білими бульбашками, які мають серозне вміст. Алергія може викликати і додаткові симптоми: запаморочення, відсутність сечі, висушування слизової, загальну слабкість, блювоту і нудоту.

Усунення білого нальоту

Білий наліт на мові – це не хвороба, це симптом багатьох захворювань, для усунення кожного з яких необхідна своя терапевтична схема.

Загальні моменти в лікуванні захворювань:

 • знеболювання порожнини рота спеціальними препаратами місцевої дії, щоб дитина могла є;
 • обробка ротової порожнини протизапальними засобами, деякі з яких виготовлені за рецептами народної медицини.

Вони знімають хворобливі відчуття і прискорюють процес загоєння слизової. Щоб відновлення цілісності слизової ротової порожнини пройшло швидше, потрібно в терапевтичний комплекс додати вітамінні засоби.

При усуненні кандидозу використовуються протигрибкові препарати – у разі легкого перебігу хвороби досить обробляти ротову порожнину розчином харчової соди.

Санація порожнини рота при стоматиті і карієсі проводиться протизапальними лікарськими засобами загальної дії і антисептиками, щоб зупинити гнійно-запальний процес. При інфекційних хворобах і захворюваннях органів травлення неможливо позбутися подразнення слизової рота, не пролікувавши основного захворювання.

Під час запальних процесів у верхніх і нижніх дихальних шляхах і в області мигдалин може знадобитися лікування противірусними або антибактеріальними засобами місцевої та загальної дії. Для нормалізації стану органів травлення необхідно раціональне харчування, усунення дисбактеріозу часто вимагає призначення пробіотиків та ферментів.

Дитячі інфекції мають свій інкубаційний період і особливе, характерне для цих захворювань, перебіг. Лікування антибіотиками, якщо вторинне інфікування не проявилося, не використовується. Основний упор зроблений на підвищення імунітету маленького пацієнта. При появі алергічної реакції необхідно припинити контакт з алергеном і підключити до терапії антигістамінні засоби.

Прискорює загоєння слизової полоскання і прийом настоянки шипшини, обробка уражених областей обліпиховою олією, бальзамом «Винилин», лініментом алое. Огляд мови у малюка проводиться в ранковий час, до і після проведення санації порожнини рота і протягом дня. Додатково слід оцінити стан губ і їх забарвлення.

Про всі зміни потрібно розповісти педіатра, щоб він зміг поставити правильний діагноз і призначити грамотне лікування.

Залишити коментар