Авторська лялька – вчора і сьогодні

Авторська лялька – не просто іграшка, а справжній витвір мистецтва, яке майстер-лялькар створює своїми руками і практично завжди в єдиному екземплярі.

Ляльки виготовляються як з одного виду якого-небудь матеріалу і представляють у цьому випадку монолітне художній твір, або в процесі їх створення кукольник буде використовувати комбінації різних сировинних ресурсів: деревину, пап’є-маше, глину і інші види матеріалів.

Різноманітні не тільки матеріали, які йдуть на виготовлення ляльки: іграшка може бути створена в різній техніці: ліплення, різьблення, пошиття, лиття, розпис.

Для милої лялечки шиється одяг, підбираються красиві аксесуари, робиться оригінальна підставка.

Така іграшка може мати різне призначення — вона може бути колекційної, створюватися для прикраси інтер’єру, бути оригінальним сувеніром. Про те, як з’явилося таке мистецтво, як створення авторської ляльки, про види іграшки і способи її створення – будемо докладно говорити у наступних розділах статті.

Короткий історичний екскурс

Відомо, що перші іграшки-ляльки з’явилися в глибоку давнину: в епоху палеоліту. Тому є матеріальне підтвердження: ляльки, знайдені на стоянках давніх людей. Доведено, що з ляльками бавилися дівчата в античній Греції та в Римі – іграшки, схожі на сучасних ляльок знаходили археологи в дитячих гробницях тих епох.

І в принципі можна сказати, що до епохи зростання промисловості будь-яка лялька була авторською – тому, що всі іграшки виготовлялися ручним способом і в єдиному екземплярі. З 16 століття ляльок стали робити на фабриках, проте інтерес до саморобної іграшки не пропав – навпаки, цим мистецтвом захопилися представники аристократії і вищої знаті.

Майстрували (охоче) рукотворних лялечок царствені особи і знатні дами. Так відомо, що іграшки для своїх онуків Катерина Друга шила вручну, а її син Павло Перший особисто відливав олов’яних солдатиків. Трохи пізніше, саморобки почали активно майструвати дами з Франції: лялечки їм служили моделями для одягу, а ще пізніше іграшками стало модно прикрашати світські салони. Коштувала салонна «дрібниця» божевільних грошей, що не дивно – на одяг лялечки йшли найдорожчі тканини, які до того ж прикрашали золотою або срібною вишивкою, мереживом ручної роботи.

Чудово, що мистецтво авторської ляльки не втратила актуальності і в наші дні і в 21 столітті переживає новий виток популярності – люди, захоплені хенд-мейдом, охоче роблять лялечок в домашніх умовах. Якщо вам цікаво, як створюються рукодільні шедеври, розповімо про основні види авторської ляльки та проведемо у статті невеликий майстер-клас по її створенню.

Текстильна іграшка

Авторська текстильна лялька – мабуть, найпростіший варіант.

Однак це не означає, що творіння майстра буде нудним і нецікавим, можна знайти безліч викрійок авторських текстильних ляльок у різних стилістиках:

 • Тільди – головним відмітним ознакою такої іграшки-саморобки є довгі ніжки, очі-крапочки. З них можна починати навчання мистецтву лялькаря, так як Тільди вважаються досить простим у виготовленні видом текстильної іграшки;
 • Сніжки – така іграшка має особливу форму ніг – стопи великі і масивні. Оченята також як у Тільди можуть бути у вигляді точок, але є Сніжки з красивими розписними очима. Ще одна відмінність різновиди – хороша стійкість у вертикальному положенні;
 • Тыквоголовки – головна особливість цього виду у формі голови, яка формується з п’яти клинів, в результаті чого голова вироби виходить схожою на гарбуз. Особа Тыквоголовки завжди розписне – майстер малює ротик, очі, рум’янець акриловими фарбами.

Не менш популярні ляльки-обереги, горищні домовята, тряпиенсы. Використовуючи викрійки стандартних моделей, кукольник може виготовити чудову і неповторну авторську ляльку.

Іграшки з глини та пап’є-маше

Не меншим попитом користуються авторські ляльки з обпаленої полімерної глини або з пап’є-маше. Але потрібно зауважити, що зробити лялечку з полімерної глини досить складно, робота ця копітка і довга. Частини тіла формуються з полімерної глини окремо і деколи на створення одного елемента у автора йде ціла сила-силенна часу.

Для глиняних авторських лялечок також потрібно зшити одяг своїми руками виготовити і різні аксесуари, що теж непросто: дрібні деталі й вимагають певних навичок у художній ліпці та вміння працювати з полімерним матеріалом.

Авторську ляльку з матеріалу пап’є-маше зробити набагато простіше і в наступному розділі статті ми наведемо докладний майстер-клас по виготовленню такої іграшки.

Майстер-клас: вчимося робити лялечку з пап’є-маше

Для початку вам потрібно буде зібрати всі матеріали, які знадобляться вам в роботі:

 • Велика бутель з пластику об’ємом в 1,5 -2 літра;
 • Старі газети або кілька рулонів туалетного паперу;
 • Великий тюбик клею ПВА;
 • Фольга (харчова);
 • Глибока миска;
 • Ножиці, канцелярський ніж;
 • Фарби і пензлики;
 • Кольорова пряжа, нитки або вата;
 • Шматочки тканини, стрічки, бантики, кульки для прикраси;
 • Голка і нитка.

На першому етапі робіт виготовляють пап’є-маше. Для цієї мети в глибоку миску потрібно дрібно нарвати газети або туалетний папір, влити туди ж трохи води і клею ПВА і ретельно розмішати масу, так щоб вона вийшла схожою на густу кашу.

Наступний етап роботи буде куди складніше – для майбутньої лялечки потрібно зробити каркас. Для цього візьміть пластикову баклажку і виріжте в ній гострим ножем отвори для ніг і для рук. Далі слід взяти товсту газету і скрутити її в довгий джгут.

Цей джгут просунути через зроблені вгорі баклажки отвори – це будуть руки. Скачайте з іншої газети ще один джгут і зробіть вашої лялечці ніжки – простягніть джгут через отвори внизу бутлі.

В горловину баклажки застроміть лист газети, який попередньо потрібно зібрати біля основи. Верхню частину аркуша починайте м’яти і в процесі надавайте йому форму кулі – це буде голова.

Потім потрібно взяти алюмінієву фольгу і тонким шаром обернути її навколо зроблених частин тіла – рук, ніг і голови. На цьому кроці ви можете додати кінцівок потрібну форму і положення, але намагайтеся сильно не м’яти фольгу. Підстава бутлі, яке буде тілом лялечки, фольгою обертати не потрібно.

Наступний крок: облепка макета пап’є-маше. Накладіть на заготовку (крім області тулуба) щільний шар пап’є-маше і залиште її сохнути. Середній час повного висихання паперового шару – близько семи днів.

На наступному етапі творчого процесу можете активно проявляти фантазію, адже вам буде потрібно красиво розфарбувати обличчя вашого творіння, надати йому особливий вираз. Можете малювати обличчя принцеси, злої відьми, русалки, якогось іншого улюбленого персонажа.

Після цього займіться створенням волосся: їх можна зробити з ниток, вати, довгою пряжі. З цих матеріалів збирається якусь подобу перуки, який потім наклеюється на голову лялькового макета.

Вам залишається лише придумати для вашого творіння костюм: його можна зшити, зробити з кольорового або букетної папери, додатково декорувати намистом, бантиками, стрічками і гудзиками. Ось і все, ваша авторська іграшка готова!

Залишити коментар