Акушерський песарій при вагітності – показання і противопоказани

Гінекологи в усі часи повторювали одне й те ж: діти повинні бути народжені в строк. Не секрет, що недоношеність є частою причиною смертності новонароджених. Сучасна гінекологія ставить перед собою завдання збереження вагітності, а також всіляке попередження передчасних пологів.

Сьогодні медицина володіє всім необхідним, щоб попередити переривання вагітності та передчасні пологи незалежно від причини та діагнозу. Якщо ви регулярно відвідуєте свого лікаря і виконуєте всі його рекомендації, у вас є всі шанси доносити дитину до належного терміну. Однією з головних причин невиношуваності вагітності є істміко-цервікальна недостатність (ИЦН), при якій показаний акушерський песарій.

Істміко-цервікальна недостатність

Істміко-цервікальна недостатність, на жаль, на сьогоднішній день є причиною раннього появи на світ близько третини новонароджених.

Що ж це таке?

При ИЦН спостерігається часткове розкриття цервікального каналу і коротка шийка матки. Цей стан стає причиною того, що плодовий міхур позбавляється опори в нижній частині матки. Поступове збільшення тиску всередині матки по мірі розвитку вагітності призводить до випинання в цервікальний канал плодових оболонок, а це сприяє ще більшому прогресування небезпечного стану.

Відкритий канал робить можливим вільне проникнення різних інфекцій піхви до плодової оболонки.

Розвивається запалення, яке призводить до того, що навколоплідні води руйнуються і виливаються. А це означає передчасні пологи.

Причин для розвитку ИЦН може бути кілька:

  • функціональна неповноцінність шийки матки;
  • наявність на шийці матки глибоких розривів (наприклад, після попередніх пологів);
  • гормональна недостатність.

Недостатність шийки матки легко діагностується на УЗД або методом пальпації. Це стан раніше лікували хірургічним шляхом, накладали шов на шийку матки, так званий хірургічний серкляж. Такий метод був досить травматичний і ніс ризик зараження інфекцією.

Сьогодні гінекологи віддають перевагу більш прості методи. Незалежно від того, з якої причини у вас викликано такий стан, багато лікарі рекомендують для початку гормональну терапію. Якщо розміри і структура шийки матки залишаються на колишньому рівні, лікарі рекомендують для збереження вагітності ставити акушерський песарій, або просто кільце.

Акушерський песарій для лікування ИЦН при вагітності

Метод використання гінекологічного кільця цінують за його доступність, простоту використання, абсолютну безпеку, як для дитини, так і для матері, а найголовніше – за його ефективність. Песарій вважається сьогодні одним з кращих способів зберегти малюка, продовживши вагітність до покладеного терміну.

Не всім вагітним з істміко-цервікальною недостатністю лікарі рекомендують ставити кільця. Це питання вирішується гінекологом в суто індивідуальному порядку, враховуючи стан жінки, шийки матки, плода та терміну вагітності. Найчастіше виріб ставиться на терміні 20-22 тижні. При існуючій серйозної загрози переривання вагітності з причини ИЦН песарій може бути поставлений і раніше.

Що собою являє песарій?

Це виріб виконаний у формі кільця. Воно може бути різного розміру, і виготовлене з біологічно чистого еластичного матеріалу. Краї виробу мають ідеально гладку поверхню, завдяки чому воно зовсім не травмує тканини піхви.

Песарій повинен ставити досвідчений гінеколог, він вводить його в піхву, що допомагає утримувати шийку матки від розкриття. Після установки виріб перерозподіляє навантаження, скорочуючи тим самим тиск плоду на шийку.

Кільце також може бути встановлено в цілях профілактики виникнення ИЦН.

Установка песарію – процедура абсолютно безболісна. Все, що для цього потрібно – це ваш позитивний настрій, досвідчений лікар і ваше абсолютна довіра йому. Ніякої анестезії не потрібно. Процедура проводиться досить швидко, у більшості випадків для цього потрібно хвилин п’ять.

Але до цієї процедури ви повинні бути підготовлені. Якщо у вас є інфекції в піхві, ви страждаєте різними виділеннями, то від них слід позбутися. Вагітні часто скаржаться на загострення кандидозу, в народі його ще називають молочницею. При цьому захворюванні спостерігаються білі виділення сирною консистенцією. Вам пропишуть препарати (свічки, мазі, суспензії) для усунення виділень та інфекцій. Виріб ставиться після повного спорожнення сечового міхура.

Лікар, який буде проводити процедуру, що обробляє песарій гелем або маззю. Часто гінекологи користуються для цих цілей гліцерином або «Клотримазол». Потім кільце вводять у піхву вагітної і встановлюють його на шийці матки. Якщо ваш лікар підібрав правильний розмір, виріб фіксується на одному місці з максимальною точністю, не зрушується до кінця вагітності і не спричиняє ніяких больових відчуттів. Найчастіше вагітна його навіть не відчуває.

Що необхідно робити після введення кільця?

Після введення і під час носіння виробу не потрібно робити ніяких особливих дій, якщо не з’являться протипоказання. Лікар буде призначати вам раз в 2-3 тижні здавати мазок на бактеріологічні аналізи, при цьому він буде спостерігати стан шийки матки.

Проте існує один заборона, здатна засмутити багатьох майбутніх батьків: під час носіння кільця прописаний повний статевий спокій, тобто від сексуальних стосунків вам доведеться відмовитися.

Знімають кільце (так само, як і встановлюють) стаціонарно або амбулаторно. Найчастіше це відбувається на термін близько 37-38 тижнів, коли вагітність вважається доношеною і ризику передчасних пологів вже не існує. Процедура зняття проходить так само швидко і безболісно, як і установка. При деяких протипоказання кільце можуть зняти раніше.

Профілактика настання пологів раніше покладеного терміну

Як ми вже говорили, песарій служить не тільки як засіб лікування ИЦН. Виріб показано для профілактики передчасних пологів у тих вагітних, кому ставлять загрозу переривання вагітності, у кого вже були викидні, у кого є розриви шийки матки і чия діяльність пов’язана з важкою фізичною працею.

Виріб також часто ставлять вагітним, виношує двійню або трійню, оскільки у них посилюється тиск на шийку матки в зв’язку з багатоплідною вагітністю.

Варто відзначити, що песарій при вагітності – це не тільки в прямому сенсі фізична підтримка матки, але це і величезна психологічна допомога для вагітної жінки, яка не впевнена в успішному виношуванні дитини. Після установки кільця вона стає більш спокійною, а це запорука того, що маля з’явиться на світ здоровим і доношеним.

Установка песарію ніяк не позначається на розвитку дитини.

Відгуки

Почувши від свого лікаря діагноз ИЦН, багато вагітні лякаються. Ще й засмучує факт установки кільця. Але майже 100% жінок, які встановили песарій, стверджують, що все не так страшно, як здавалося. До того ж вони підтверджують, що цей спосіб є дуже ефективним у збереженні вагітності та забезпеченні дитині нормального внутрішньоутробного розвитку.

Але вам варто знати, що все ж бувають випадки настання передчасних пологів навіть при встановленому акушерському кільці.

Жінки стверджують, що після того, як у вас вилучили песарій, може пройти від дня до трьох тижнів до настання пологів.

Важливо знати!

Акушерська кільце часто є єдино вірним рішенням, якщо існує загроза передчасних пологів.

Але до нього є деякі протипоказання:

  • Таке захворювання або стан, при якому продовження вагітності викликає побоювання;
  • Регулярні кров’янисті виділення у другому і третьому триместрах;

Є випадки, коли кільце необхідно достроково зняти:

  • Відхід навколоплідних вод;
  • Виникнення необхідності екстрених пологів;
  • Розвиток хоріоамніоніта.

Якщо розмір виробу був підібраний неправильно, воно може зміститися.

Може також розвинутися механічний кольпіт, одним із симптомів якого є больові відчуття.

Досвідчений лікар здатний виправити ситуацію в лічені секунди.

Якщо матка вагітної має підвищену збудливість і чутливість, то для того, щоб уникнути її скорочення, потрібно за 30-40 хвилин до введення або вилучення песарію прийняти спазмолітик.

Акушерський песарій одноразовий, його не можна використовувати повторно.

Бажаємо здоров’я вам і вашим малюкам!

Залишити коментар