Актовегін: для чого призначають цей препарат?

Саме яке приписують засіб при порушеннях мозкового кровообігу — Актовегін. Для чого його призначають і чи хороше це ліки? Ці питання хвилюють всіх пацієнтів, а особливо – майбутніх мам і батьків діток, яким його порекомендували. Препарат застосовується при серйозних захворюваннях, тому не завадить дізнатися про його властивості побільше.

Походження, призначення, дію

Актовегін – ліки, що впливає на обмінні процеси. Його випускає австрійська компанія «Нікомед». Він проводиться на основі витяжки крові телят. Так як препарат має у складі природний компонент, він безпечний як для дорослих, так і для дітей, не робить серйозного негативного впливу на організм. Його добре переносять дорослі і маленькі пацієнти.

В чому саме полягає ефект від прийому цих ліків? Він активує внутрішньоклітинний і загальний метаболізм (за рахунок того, що прискорює перенесення кисню і глюкози), нормалізує анаболізм (процес засвоєння речовин) і підсилює кровообіг.

Це фармакологічний засіб має пристойний стаж використання. Його широко застосовують в офтальмології, невропатології, кардіології. Воно допомагає вагітним народити здорову дитину. Випускається в наступних варіантах:

 • 5-відсоткова мазь в тюбику по 20 р;
 • гель 20 % в тубі (20 г);
 • крем 5% у 20-грамовому тюбику;
 • таблетки овальної форми по 100 шт. в баночці;
 • склад для ін’єкцій — ампули по 2, 5 і 10 мл;
 • розчин для інфузійного використання 10 і 20% з фізрозчином (флакон об’ємом 250 мл).

Таким чином, даний препарат можна використовувати перорально, зовнішньо і в уколах.

Для чого дорослим прописують Актовегін?

Існує досить багато патологій, при яких показаний Актовегін. Для чого призначають ліки дорослим? Він входить в список препаратів, які прописують при наступних захворюваннях:

 • будь обмінних і судинних патологіях в ГМ (гіпертензії судин мозку) і ЧМТ;
 • гіпертонії;
 • ішемічному інсульті;
 • підвищення внутрішньоочного тиску;
 • старечої деменції;
 • мокнучих і трофічних виразках при варикозі;
 • термічних, сонячних, хімічних опіках;
 • травмах і променевому ураженні шкірних покривів; запаленні слизової;
 • пошкодження органів зору;
 • пролежнях (і для їх попередження).

Схеми прийому

В залежності від форми ліки використовується в таких дозуваннях:

 • таблетки: по 1-2 капсули в 3 прийоми до їди. Приймати їх слід цілком і запити невеликою кількістю рідини;
 • уколи. Початкова доза становить залежно від стану пацієнта від 10 до 20 мл, потім її знижують до 5 мл. Ін’єкції роблять раз на добу внутрішньовенно або внутрішньом’язово (ліки необхідно вводити повільно);
 • крапельниці. Їх ставлять 1 р. в день або 2-3 рази на тиждень. Разова доза становить 250 мл. Капати розчин слід зі швидкістю від 2 до 3 мл у хв. Лікувальний курс включає 10-20 процедур. Робити їх дозволено тільки в умовах стаціонару, тому що існує небезпека вираженої алергічної реакції, навіть анафілактичного шоку. Обов’язково повинен здійснюватися контроль водно-електролітного балансу;
 • гель. Він допомагає загоювати виразки і рани. Якщо людина постраждала від опромінення або термічного опіку, то засіб наносять на поверхню шкіри тонким шаром. Для лікування виразки гель накладають більш густо, після чого на уражену область роблять компрес з маззю Актовегіну;
 • мазь. Вона сприяє регенерації пошкоджених тканин і скорочує час їх загоєння. Для цього досить нанести невелику порцію на рану, пролежні або виразку;
 • очний гель. Його застосовують так: витискають з тюбика краплю засобу, акуратно наносять його на повіку 2-3 р. на добу.

Навіщо вагітної Актовегін?

Якщо пити ліки, коли щось болить чи турбує, то ніяких питань не виникає. Але ось майбутня мама відчуває себе добре, а їй прописують Актовегін при вагітності. Для чого призначають це засіб, якщо начебто нічого неординарного не сталося? Жінка починає сумніватися в доцільності його застосування.

Не варто сумніватися, лікар все зробила правильно! Існує багато свідчень (пов’язаних саме з особливим становищем жінки) до застосування препарату актовегін. Для чого призначають вагітним це ліки? Воно допоможе при таких проблемах з виношуванням дитини:

 • при фетоплацентарної недостатності (якщо більш просто, це кисневе голодування);
 • якщо вагітна страждає на діабет, бронхіальну астму, варикозним розширенням вен, то Актовегін необхідний їй, щоб уникнути небезпечних ускладнень;
 • якщо у майбутньої породіллі вже траплялися викидні або виношування мало неблагополучний результат;
 • якщо сталося фрагментарне відшарування плодового яйця або плаценти;
 • при гестозах в 2 половині вагітності.

Але навіть якщо не виявлено таких проблем, все одно актовегін може знадобитися при вагітності. Навіщо призначають його майбутнім мамам при відсутності патологічного перебігу виношування? Зазвичай призначення вказує на те, що у жінки є проблеми з кровообігом. Але даний препарат не даремно називають «вітаміном». Він підтримує організм жінки, який змушений працювати за двох, і надає найбільш сприятливий вплив на розвиток дитини. Його прописують і з метою профілактики, щоб допомогти дитині адаптуватися до пологів, або на ранніх термінах вагітності для поліпшення артеріального і венозного кровотоку.

У вагітних виникає ще одне питання: якщо є таблетки актовегіну, то для чого призначають уколи? Хоча препарат є натуральним, все ж доставка його в організм шляхом ін’єкцій, в обхід шлунково-кишкового тракту мінімізує навантаження на травну систему і застрахує від побічних явищ з боку цих органів. Ін’єкційний спосіб дозволяє досягти більш швидкого ефекту від дії препарату. Це необхідно, наприклад, якщо виникла загроза мимовільного переривання вагітності.

Користь Актовегіну для тих, хто перебуває в щасливому очікуванні малюка, полягає в тому, що він стимулює обмін речовин, підвищує концентрацію кисню і глюкози в тканинах, покращує кровопостачання плаценти. Тобто малюк, який підростає в маминому животику, отримає більше харчування і кисню.

Дозування для вагітних

Якщо жінці в положенні призначений Актовегін в таблетках, то зазвичай добова доза становить по 1 штучці 1-3 р. в день протягом декількох тижнів. Дуже часто він використовується як внутрішньовенні або внутрішньом’язові ін’єкції. Оптимальну дозу підбирає акушер-гінеколог.

У критичних ситуаціях лікування починають з 10-20 мл, поступово кількість препарату знижують до 5 мл, після чого переходять до прийому таблеток.

Стандартна терапія та методи порятунку: Актовегін для маленьких пацієнтів

Здавалося б, чи потрібен дітям такий «дорослий» препарат Актовегін? Тим не менш, це ліки досить часто використовується для їх лікування. Як правило, його виписує невролог. Показанням до призначення є: відставання дитини в нервово-психічному розвитку, проблеми із засвоєнням шкільної програми. Крім того, з допомогою цього ліки усувають симптоми ППНС (перинатального ураження нервової системи у новонароджених). Цей препарат використовується в педіатрії і для усунення наслідків ЧМТ (а травми голови далеко не рідкість для дітей).

Так як уколи Актовегіну досить болючі, дітям більше підходить таблетована форма. Зазвичай невролог рекомендує приймати по 1 табл. в добу. Але якщо цей препарат застосовується для терапії діток із зригуванням і блювотою, то доводиться вводити його парентерально — шляхом внутрішньом’язових або внутрішньовенних інфузій.

Якщо пацієнтом є новонароджений, то дозування буде такий: 0,4-0,5 мл на кг ваги, один укол в добу (в/м або в/в). Для малюків від року до трьох років – 0,4-0,5 мл /кг раз на день; з 3 до 6 років – 0, 25-0,4 мл/кг; від 6 до 12 років – від 5 до 10 мл на добу і дітям, чий вік більше 12 років, – по 10-15 мл на день.

Так як укол Актовегіну є дуже болючим, дітям його поєднують з Новокаїном. Попередньо робиться шкірна проба для виключення алергічної реакції.

Кому не призначать Актовегін і якої шкоди він може завдати?

Незважаючи на те, що препарат виготовлений на базі природного компонента, він здатний викликати побічні реакції. При лікуванні можливі такі неприємності:

 • підвищена пітливість;
 • алергічні прояви;
 • відчуття припливу крові до голови;
 • підйом температури;
 • у дітей – почервоніння склер і сльозотеча;
 • свербіж.

Щоб знизити ймовірність (або взагалі уникнути виникнення таких проблем, перед застосуванням ліків, особливо в уколах, слід перевірити чутливість до діючих компонентів.

Заборонено застосовувати Актовегін для лікування пацієнтів, які страждають хворобами серця і судин, набряком легенів і цукровим діабетом. Протипоказанням є і період грудного вигодовування. Не можна робити уколи Актовегіну тим, у кого виявлена затримка рідини в організмі або виявлено високий вміст хлору та натрію в крові.

Актовегін вже давно завоював репутацію високоефективного і надійного засобу. До нього не пред’являють претензій ні лікарі, ні пацієнти. Багатьом він допоміг буквально встати на ноги. Тим не менш, його не можна пити без призначення і відома лікаря: це далеко не нешкідливий препарат, який п’ють як «витаминку».

Залишити коментар