Метод Бейтса по відновленню зору: вправи для очей

Ще 100 років тому ніхто і припустити не міг, що гостроту зору можна повернути безопераційним способами. А сьогодні це стало можливим завдяки спеціальним технікам і вправ по відновленню зору. Розглянемо метод Бейтса: у чому його суть і наскільки він ефективний.

Основоположні принципи

Гораціо Бейтс – американський лікар-офтальмолог, практиковавший на початку 19 століття. В ході своєї багаторічної практики одного разу він помітив, що носіння окулярів і стандартні методи корекції зору не працюють. Це відкриття зацікавило лікаря і він почав активно досліджувати будову ока. Дана обставина підштовхнула його до осмислення існуючих теорій роботи зорового апарату і до пошуків альтернативних варіантів лікування.

В результаті багатьох експериментів і численних досліджень Бейтс виявив характерну особливість: за гостроту зору відповідає зовсім не кришталик, як стверджують лікарі, а самі м’язи очного яблука. Людина з хорошим зором ніколи не повинен робити зусиль, щоб побачити той чи інший об’єкт.

На основі отриманих знань було зроблено два основні висновки:

 1. Порушення зору відбувається тоді, коли людині потрібно докладати додаткові зусилля, щоб краще розглянути деталі певного об’єкта. Це призводить до перенапруження очних м’язів і зниження якості бачення: розвитку короткозорості, далекозорості, косоокості або астигматизму.
 2. Щоб привести в норму зір, достатньо буде навчити людину дивитися на предмети без особливих на те зусиль і додаткового напруження для очей. Іншими словами, важливо давати м’язам час для відпочинку.

Саме на цих двох китах і грунтується принцип дії вправ по Бейтсу. Виходячи з них, можна зробити простий висновок – щоб добре бачити, потрібно перестати напружуватися і навчитися релаксації.

Сучасники поставилися до подібної теорії вкрай скептично, але в наступні роки методика Bates стала використовуватися практично у всьому світі. На території країн пострадянського простору цей спосіб також користується популярністю і допрацьовується.

Так, відомий практик Р. А. Шичко в цю теорію вніс свої корективи, згідно з яким в окремому зошиті потрібно записувати фрази для самонавіювання: «Мій зір налагодиться», «Я зможу бачити краще» та інше. Ці установки повинні впливати на підсвідомість і одночасно стимулювати людину до активних дій. В результаті з’явилася ще одна гілка навчання з відновлення зору за допомогою вправ за методом Шичка-Бейтса.

Переходимо до практики

Вправи для очей за методом Бейтса ґрунтуються на трьох етапах корекції:

 1. Крок перший – повне занурення в свою свідомість і абстрагування від впливу світла.
 2. Крок другий – відновлення пам’яті і подання форм предметів.
 3. Крок третій – вправи для очей, які вчать фокусуватися на предметах навіть при впливі на них дратівливих чинників.

Кожен етап складається з декількох вправ, схожих між собою характером виконання і цілями, яких потрібно досягти в результаті. Ми не будемо загострювати увагу на всіх, а наведемо лише основний комплекс, рекомендований до виконання при різних видах порушення зору.

Занурення або пальмінг

Слово пальмінг прийшло до нас з англійської мови, де Palm означає долоню. Суть цього комплексу вправ полягає в тому, щоб закрити руками очі і захиститися від світла, що потрапляє на сітківку. Виконується вправа наступним чином:

 1. Необхідно скласти долоньки будиночком і прикрити ними очі так, щоб кінчики пальців припадали на середину чола.
 2. Тепер потрібно поглянути на будь-який об’єкт в кімнаті, а потім закрити очі і подумки уявити його собі.
 3. В результаті перед очима повинен з’явитися калейдоскоп різноманітних колірних відтінків. Ваше завдання – перефарбувати всі кольори чорний.
 4. Розслабтеся, дихайте рівно і подумки акуратно зафарбовуйте всі білі плями. Коли перед вами буде лише ідеально чорне полотно, мета вправи досягнута.

Уявна візуалізація

Бейтс вважав, що якщо зір неідеально, значить, порушено і саме сприйняття меж предмета, а також розділ мозку, що відповідає за пам’ять. Для відновлення цих дефектів лікар придумав наступну вправу:

 1. На деякій дистанції від себе розмістіть на стіні спеціальну літерну таблиці для перевірки гостроти зору.
 2. Тепер уважно подивіться на літери в нижньому рядку і виберіть ту з них, яку можете розрізнити без зусиль.
 3. Потім закрийте очі і чітко візуалізуйте перед собою обрану букву. Уявили? Тоді спробуйте на рівні підсвідомості освітлити основний фон і затемнити саму букву.
 4. Потім відкрийте очі. Якщо ви все зробили правильно, ця буква і ті, які розташовані поруч з нею, будуть чітко видні на іншому тлі.

Соляризація

На останньому етапі пропонується привчити очі «уживатися» зі своїм подразником. Для цього вам знадобиться вибрати особливо теплий і сонячний день:

 1. Закрийте очі і підставте особа під прямі сонячні промені.
 2. Кілька разів поверніть тулуб вправо і вліво, а потім трохи прочиніть одне око.
 3. Трохи поморгайте і повторіть те ж саме для другого ока.
 4. Виконуйте вправу 1-2 рази в день.

Проведені дослідження і суспільне визнання

І хоча такий спосіб корекції зору був розроблений близько століття тому, його клінічні дослідження так і ні разу не проводилися. Ортодоксальні офтальмологи донині залишають негативні відгуки про вправи та метод Бейтса по відновленню зору. Традиційна медицина на весь голос стверджує, що саме лінза, а не м’язи очі, несе відповідальність за фокус і, отже, за чіткість бачення. Тому вважати, що подібні вправи допоможуть провести корекцію зору безглуздо.

А ось в обивательських колах про ефективність способу Bates говорять багато людей, що випробували цей метод на собі. Звичайно, домогтися повної фокусування зору багатьом так і не вдалося, однак в більшості випадків люди навчилися повністю обходитися без окулярів.

Якому з двох думок вірити більше, вирішувати тільки вам. Можливо, цей метод буде ефективним саме у вашому випадку. Принаймні, протипоказань до вправ за методикою Бейтса виявлено не було навіть з боку офіційної медицини. Бережіть свій зір!

Залишити коментар