Жировик за вухом: причини, симптоми і методи лікування

Ділянка шкіри навколо вушної раковини містить величезну кількість сальних залоз, в результаті чого ця зона особливо схильна до утворення так званих жировиків. Серед можливих недуг присутні папіломи, фіброми, атероми і ліпоми.

Жирові пухлини, що формуються в області вуха, ростуть повільно і часто не є злоякісними. На відміну від жировиків на мочках вух, поява новоутворень в завушній зоні становить усього 0,2% серед доброякісних пухлин у районі особи. Жировики за вухом або на мочці потребують лікування, яке, як правило, полягає в хірургічному видаленні.

Що робити, якщо у вас на вусі з’явився жировик і як розпізнати характерні ознаки цього явища?

Механізм формування жировика за вухом

Жирове новоутворення за вухом найчастіше являє собою атерому – це порожнинний ділянку шкіри, всередині якого знаходиться шкірне сало. Цьому явищу схильне обличчя, потилицю і заушная зона. Як відомо, в нашій шкірі розташовуються сальні залози, що виробляють підшкірне сало. Цей шар запобігає пересиханню шкіри, зволожує шкірні покриви і захищає їх від негативного впливу навколишнього середовища.

Сальні залози розташовуються нерівномірно на нашому тілі, обходячи увагою нижню частину тіла і зосереджуючись здебільшого на голові, грудях і спині. Найменше сальних залоз перебуває на долонях і стопах. Залози влаштовані таким чином, що сало виводиться через спеціальні протоки. У разі їх закупорки сало може накопичуватися, поступово утворюючи характерну порожнину. Так і з’являється атерома.

Причини утворення жировиків за вухом

Атероме передують деякі провокуючі фактори. Крім того, у хворого атеромами людини може спостерігатися відразу кілька факторів в один і той же час.

Причини формування жирових новоутворень:

 • збої в жировому або вуглеводному обміні організму;
 • генетична схильність до підвищеної жирності шкіри;
 • порушення гормонального фону і захворювання ендокринної системи;
 • вугровий висип;
 • себорейний дерматит;
 • інфекційні захворювання сальних залоз – нерідко інфекція заноситься при проколах або носіння сережок;
 • переохолодження завушної зони;
 • гіпергідроз – недуга, пов’язаний з підвищеною пітливістю;
 • цукровий діабет;
 • травми голови і ушкодження тканин у зоні завушної
 • неякісна особиста гігієна.

Встановлення причинного фактора є важливим етапом лікування жировиків.

Симптоматика атероми на вусі або в завушній зоні

Атерома – це округла, що виступає над поверхнею шкіри порожнину, яка може досягати до 4,5 см в діаметрі. Якщо з’явився жировичок зовсім невеликий, хворий не помітить ніяких запальних процесів.

При інфікуванні новоутворення або виникненні запальних реакцій пацієнт може спостерігати наступне:

 • больові відчуття в ураженій області;
 • почервоніння шкірних покривів;
 • печіння та свербіж;
 • флуктуація – симптом, що свідчить про наявність рідини в полостном освіту.

Натискання на стінки атероми або їх пошкодження призводить до того, що міститься всередині в’язка маса виходить на поверхню шкіри. Вона має неприємний запах і білий колір. Якщо атерома знаходиться в стані гнійного запалення, ця рідина має зелено-жовтий відтінок.

До чого може призвести жировик за вухом, як його лікувати?

Лікувати необхідно як гнійну атерому, так і маленький жировичок, ще не має запальної реакції.

Що може статися, якщо не позбутися від жировиків вчасно:

 • при відсутності запалення новоутворення поступово ущільнюється внаслідок заміщення сполучною тканиною, що збільшує термін життя такого вузлика;
 • гнійно-запальні процеси з заміщенням сполучною тканиною викликають подальше запалення, почервоніння і больові відчуття. Через певний час ці симптоми згаснуть, а порожнина заросте фіброзною тканиною. Сам же вузлик залишиться на тілі на все життя;
 • розрив стінки атероми при запальної реакції призводить до того, що згодом на шкірі залишиться характерний рубець;
 • навіть невеликі атероми, уражені інфекцією, можуть нести негативні наслідки для внутрішнього і середнього вуха. Така інфекція має властивість заглиблюватися, вражаючи сусідні ділянки і органи. Так, при відсутності лікування жировика на мочці вуха, інфекція може призвести до серйозної деформації вушної раковини.

Лікування жирових новоутворень

При належному і своєчасному лікуванні ліпома або атерома не представляє ніякої небезпеки. Розпізнавши характерне утворення на вушній раковині, за вухами або на мочках, необхідно відразу ж лікувати жировик. Варіантів позбавлення від цієї недуги не так вже й багато – часто воно полягає в нескладної хірургічної операції.

Лікарям доводиться робити надріз шкіри в місці ураження, видаляючи гній і шкірне сало. Серед більш сучасних методів поширене лазерне або радіохвильове видалення.

Профілактика захворювання передбачає підтримання загального здоров’я організму, дотримання гігієни шкірних покривів, а також нормалізацію обмінних процесів.

Залишити коментар