Забій пальця на нозі

Забій пальця на нозі – одна з найпоширеніших побутових травм. Найчастіше подібна неприємність трапляється влітку, коли ми носимо відкрите легке взуття. Зовсім непомітно можна вдарити пальці ніг, впустити на них щось або просто сильно спіткнутися. Але якою б незначною не була травма, залишати її без уваги все ж не варто.

Поболить і пройде?

Напевно, практично кожен хоч раз стикався з пошкодженням ноги і травмами пальців зокрема. У кого-то вони проходять практично непомітно, іншому ж можуть доставляти серйозний дискомфорт.

Небезпека полягає в тому, що забій пальця на нозі нерідко тягне за собою перелом або вивих, що суттєво обмежує дії людини і викликає вкрай неприємні відчуття.

Щоб уникнути подібних проблем, дуже важливо вчасно відрізнити звичайний забій від інших, більш серйозних, травм. Часто зробити це самостійно дуже складно, і може знадобитися допомога досвідченого травматолога, а іноді і рентгенологічні знімки.

Симптоми удару

Забій являє собою закрите механічне пошкодження, що можуть супроводжувати незначні порушення цілісності шкіри і тканин. Існує кілька основних симптомів, що дозволяють зрозуміти, як відрізнити забій від перелому пальця ноги:

 • больовий синдром яскраво виражений тільки в місці травми. Біль після удару поступово знижується, але з появою припухлості через кілька годин може відновитися;
 • травмоване місце набрякає, або утворюється припухлість. Як правило, це відбувається через декілька годин після пошкодження;
 • з’являється гематома. У разі удару ушкоджуються судини, а в деяких ситуаціях навіть сусідні тканини. Так, наприклад, на постраждалому пальці може почати відшаровуватися ніготь;
 • зберігається рухливість. Навіть сильний забій пальця ноги не повинен впливати на його основні функції. Після того як трохи спадають біль і набряк, пальцем все одно можна поворухнути.

Всі ці ознаки дозволяють самостійно відрізнити незначне пошкодження від більш серйозного — тріщини, вивиху або перелому. Терміново ж звернутися до травматолога випливає, якщо:

 • інтенсивність больового синдрому не спадає;
 • припухлість, синець або гематома на місці удару продовжують розростатися;
 • рух хворого пальця дуже складно або зовсім неможливо.

У всіх перерахованих випадках впоратися з травмою в домашніх умовах, на жаль, не вдасться. Кваліфіковану допомогу може надати тільки фахівець. Адже при наявності перелому чи вивиху, тільки вчасно звернувшись до лікарні, можна уникнути різних ускладнень.

Перша допомога

Сильно вдарити можна абсолютно будь-який палець, але найбільш частою травмою в побутових умовах вважається забій великого пальця ноги. Лікування в цьому випадку буде залежати від того, наскільки серйозним було пошкодження. Перше, що слід зробити, — це надати постраждалому правильну невідкладну допомогу:

 • ретельно оглянути місце забитого на наявність перелому, тріщини або вивиху;
 • прикласти холодний компрес. Охолоджувати і міняти його необхідно кожні 10 хвилин до тих пір, поки не стихне біль;
 • обробити місце рани або садна. Якщо внаслідок удару були травмовані тканини, дуже важливо очистити їх за допомогою будь-якого антисептичного засобу (перекису водню, стрептоциду тощо);
 • накласти пов’язку. Якщо має місце пошкодження суглоба, необхідно накласти її як можна тугіше;
 • обробити місце травми препаратом від ударів. Для зняття ниючого болю (при відсутності подряпин чи ран) можна накласти спеціальну мазь на основі бодяги, живокосту або гепарину;
 • забезпечити стопі злегка підняте положення;
 • прийняти болезаспокійливий засіб. Це може бути Кеторол, Солпадеїн, Але-шпа чи Анальгін.

Нерідко при сильному ударі пальцем ноги може пошкоджуватися і нігтьова пластина. При порушенні її цілісності слід обробити ніготь антисептиком, зафіксувати за допомогою лейкопластиру і забезпечити йому повну недоторканність.

Народні засоби

У літній період досить часто трапляється, що травму люди отримують далеко від дому: на природі за містом, на дачі або під час купання. На жаль, потрібний препарат або мазь не завжди можуть виявитися під рукою — і саме в цей момент на допомогу приходять прості народні засоби.

Краще всього від ударів, болю і гематом допомагають:

 • листя подорожника. Важливо прикладати до травмованого ділянки тільки добре промиті листочки;
 • листя свіжої капусти. Для підвищення ефективності їх можна легенько придушити, щоб з них краще виділявся сік;
 • порошок бодяги. 2 ст. л. порошку змішати з 1 ст. л. води, отриману кашку прикласти до ушкодженого місця. Повторювати процедуру 2 рази в день;
 • вершкове масло (в якості мазі);
 • бананова шкірка. Шкірку свіжого фрукта можна прикласти до забитого місця на 30 хвилин.

Всі ці підручні засоби перевірені не одним десятиліттям і непогано справляються з поставленим завданням – лікуванням удару. Зрозуміло, при таких травмах, як вивихи і переломи, ніякі цілющі рецепти допомогти не зможуть, з їх допомогою можна буде лише трохи зняти біль.

Чого не слід робити при ударі?

Травму зазвичай отримують абсолютно несподівано, і часто людина просто не знає, як надати собі або іншим адекватну першу допомогу. Якщо, наприклад, поранився ваш син або дочка випадково забила палець на нозі, то що робити, було описано вище — тепер же варто згадати і те, яких дій робити не слід:

 • масажувати або розтирати забиту область. Згодом це може призвести до порушення циркуляції крові і закупорці вен;
 • примусово перевіряти рухливість. Вправляти, згинати чи розгинати пошкоджений палець повинен тільки спеціаліст;
 • нагрівати місце травми. Протягом перших діб не можна прикладати грілку або розпарювати в гарячій воді пошкоджене місце;
 • пити ліки без рекомендації лікаря. Деякі медикаменти (наприклад, аспірин) сприяють розрідженню крові і у разі кровотечі з рани можуть тільки посилити його.

Всі ці дії не тільки не допоможуть полегшити больові відчуття, але і здатні значно погіршити стан травмованого місця.

Подальше лікування

Як правило, забій пальця на нозі не вимагає якого-небудь специфічного лікування. З часом травма може повністю зажити сама по собі. Однак період реабілітації у пошкодженій кінцівки все ж існує, і дуже важливо в процесі загоєння дотримуватися наступних рекомендацій:

 • дотримуватися «домашній режим протягом перших 3-5 днів, щоб при ходьбі і носінні взуття ще більше не нашкодити хворому місцю;
 • не вкривати травмований палець важкою ковдрою, щоб не створювати на нього зайвого тиску;
 • ретельно та регулярно обробляти місце забиття при наявності рани або отслоившегося нігтя;
 • накладати пов’язки з лікувальними мазями на час сну;
 • проводити фізіопроцедури і робити лікувальну гімнастику для пошкодженого пальця.

Основне завдання при сильному ударі – це відновлення нормального кровообігу і прискорення обмінних процесів в пошкодженій області. При дотриманні рекомендацій лікаря і обережному відношенні до травмованого пальця реабілітаційний процес протікає значно швидше: рухливість пальця в повному обсязі відновиться вже через 2-3 тижні. Будьте акуратні і намагайтеся не допускати подібних травм!

Залишити коментар