Яким буває мед і в чому «фішки» різних видів?

Навіть сама недосвідчена у бджільництві людина зможе з ходу назвати з десяток різновидів меду. Насправді ж рахунок йде на сотні. Яким буває мед і яким він не буває? У чому особливості і відмінності різних сортів? Чи є межа у медового досконалості і як його знайти?

Давайте зробимо невелику, але пізнавальну екскурсію в цей «солодкий світ»!

Основними ознаками меду є три показника:

  • біологічний склад;
  • регіон збору;
  • технологія отримання кінцевого продукту.

У свою чергу, за складом мед буває:

  • монофлерний — зібраний з одного медоносу;
  • поліфлерний — з різних рослин;
  • падевий — отриманий з солодких виділень рослинного і тваринного походження. Продукт має досить грубий смак і дуже темний колір, а також менш виражені в порівнянні з «колегами» цілющі властивості. Падевий мед вважається низькосортним і використовується переважно в кулінарії.

Монофлерний мед: чистий продукт або обман?

Найбільш якісним і цінним вважається монофлерний мед, тобто той, що зібраний і принесений бджолами з одного виду медоносних рослин. «У їхню честь» він і отримує свою назву — липовий, буркуновий, гречаний, акацієвий і ін.

Саме тут ламається більшість копій в боях за якість меду і чистоту сорту. Воно й зрозуміло: цінні монофлерные сорти коштують недешево! У той час як одні пасічники доводять, що такого меду взагалі не існує в природі, інші благополучно продають не тільки всім відомі види, але і ексклюзивні сортові меду: джантаковый, бавовняний, чистий, люцерновий та інші.

Обман чи правда?

Від обману на ринку не застрахований ніхто, і як відрізнити справжній мед від підробки — тема окремої розмови. Що ж стосується монофлерных сортів, то отримати чистий 100 % продукт з одного виду рослин дійсно неможливо. Бджола – «птах вільна», і ніхто не заборонить їй сісти на придивився квітка, навіть якщо це одинокий волошка на краю гречаного поля. А потім додати свою краплю волошка нектару в гречаний хабарів.

На цей рахунок існують певні норми. Згідно з ним мед має право називатися монофлерний, якщо в ньому присутня не більше 40 % нектару інших медоносів.

Цей мед вважається еталонним. Він дуже світлий і ніжний, у ньому немає ні вираженої нудотності, ні яких-небудь смакових особливостей. І все ж тонкий, ледь вловимий аромат ванілі допоможе відрізнити цей сорт від підробки. Про несумлінне продавця скаже як повна відсутність цього нюансу, так і яскравий, виражений ванільний запах. Відноситься до «дитячих» сортам: дозволено педіатрами для харчування маленьких споживачів;

Безумовний лідер на ринку. Пізнаваний по намисто мерехтінню, обумовленого присутністю найдрібніших бульбашок повітря. Але варто його нагріти — і ефект сяйва пропадає. Дуже світлий, сідає (зацукровується) середнім, добре відчутним на смак зерном. Мед, зібраний з лип далекосхідного регіону, має жовтий відтінок і трохи більш грубий смак;

Світлий, майже білий, прозорий настільки, що стільники з ним здаються порожніми. Після відкачування хлюпоче, немов вода, і дуже довго залишається рідким. Один з найбільш цінних сортів з ніжно-квітковим, тонким смаковим букетом;

  • каштановий

Дуже темний, насичений мед. Практично не зацукрується, може залишатися рідким протягом багатьох років. Має характерну гірчинку і тонкий специфічний запах, які є візитними картками сорту. До каштановому меду не залишаються байдужими: в його випадку буває або повне неприйняття смаку, або любов на все життя;

Ще один темний сорт зі своїм «обличчям». До зацукровування зовні схожий на каштановий, але легко відрізнити за добре вираженого пряного і трохи солодкуватому аромату квітучої гречки. Має легку гірчинку. По мірі зберігання спочатку темніє, але після кристалізації світлішає;

як і липовий, характеризується ефектом мерехтіння. Добре пізнаваний по специфічного аромату, терпкість і сильного присмаку. Ознаки сорту по мірі зберігання стають ще більш вираженими. На відміну від інших видів, містить білок, завдяки якому не зацукрується крупкою, а стає желеподібним. Проте така властивість зберігається лише при присутності не більше 10 % нектару інших рослин. Винятком є гречка. Достатньо лише 5 % її нектару або пилку, щоб вересковий мед втратив це виключне властивість.

Лісовий, тайговий, луговий, гірський…

Поліфлерний сорти розрізняються за місцем збору, і їх назви говорять самі за себе. Недосвідченому покупцеві складно ідентифікувати ці види — з-за величезного розмаїття медоносів. В межах денного літа бджоли їх можуть бути сотні, створюють своє унікальне різнотрав’я.

Вибирати такий мед слід, орієнтуючись на його натуральність і власні смакові переваги. Поліфлерний мед зазвичай дає швидку садку, тому рідкий продукт, пропонований глибокої осені або взимку, повинен викликати як мінімум підозру. Виняток становлять південні регіони, де в достатку ростуть каштани. В період цвітіння їх нектар майже неодмінно присутня в полифлерных сортах. Не надаючи істотного впливу на смак, він, тим не менш, уповільнює кристалізацію і надає меду красивий червоно-коричневий відтінок.

Травневий мед — міф чи панацея?

Ще одне яблуко розбрату серед бджолярів — знаменитий травневий мед. Його продавців часто звинувачують в обмані на підставі того, що травневий — дуже ранній — мед неможливо зібрати в товарних кількостях. Крім того, він необхідний самої бджолиної сім’ї для відновлення сил після довгої зими.

Так буває у продажу травневий мед і звідки він береться? Буває, але виключно в південних регіонах. У середній смузі Росії ще лежать кучугури, а там вже щосили цвітуть сади і працюють бджоли. Тому, якщо вам пропонують травневий мед, просто поцікавтеся його регіональним походженням — та зробіть висновки.

Кремовий мед — дуже дивний предмет?

Крем-мед настільки швидко завойовує ринок, що не помічати цього вже неможливо. Це якісно новий продукт, отриманий на основі якісного старого. Технологія холодного кисневого збивання меду винайдена на Заході майже 100 років тому і вже давно там є пріоритетною.

У чому його переваги? Не помилимося, якщо скажемо — «приємності». Крем-мед їдять навіть ті, хто все життя вважав себе ненависником цього пчелопродукта. Не відмовляються від нього і діти. Він схожий на кондитерський крем, у нього немає характерної нудотності смаку і неприємної багатьом зернистості. При цьому ласощі повністю зберігає свої властивості, оскільки при збиванні не нагрівається і не змінює склад — тільки текстуру.

При такій обробці дару бджіл в нього можна додавати ягоди, фрукти, горіхи, екстракти трав, інші продукти бджільництва тощо Будучи чудовим консервантом, мед збереже все це в кращому вигляді. А людина отримує можливості для створення нових його видів, яким на цей раз дійсно немає числа.

Кожен вид меду цінний своїми особливими властивостями, своїм унікальним складом. При цьому лікарі стверджують, що для здоров’я людини найбільш корисний той продукт, який був отриманий в регіоні його проживання. Тому не варто шукати рідкісне і ексклюзивне (і дуже дорогі!), коли можна мати доступне – і краще.

Залишити коментар