Як виявити і вилікувати гіперплазію?

Гіперплазія ендометрія – це стан, що характеризується збільшення числа клітин цього шару матки, що спричиняє за собою збільшення органу в розмірах. Даний стан є доброякісним, хоча є деякі труднощі в зачаття і виношування дитини.

Класифікація

Існує кілька різновидів даного стану:

 1. Залозиста гіперплазія;
 2. Залозисто-кістозна;
 3. Кістозна;
 4. Аденоматозний, або атипова.

Перші три види не представляють серйозного приводу для занепокоєння, а останній вважається передраковим станом, що вимагає особливого контролю з боку лікарів і самої жінки.

Перші два види на перший погляд здаються безпечними, але не можна залишати їх просто так, адже вони можуть призвести до ускладнень і небажаних наслідків. Чи можлива вагітність при наявності гіперплазії ендометрія?

Багато в чому це залежить від ступеня, стадії та форми захворювання. Також потрібно враховувати той факт, що зачаття стає неможливим через причини, що спричинила порушення.

Причини гіперплазії

Провокуючі фактори можуть бути вродженими і набутими. Вроджена патологія може передатися по спадку, тобто можлива передача схильності до різних гінекологічних захворювань. До останніх відноситься міома матки, пухлинні утворення молочних залоз і статевих органів. Крім цього, важлива роль у розвитку патології відводиться гормонального збою під час статевого дозрівання.

Що стосується придбаної форми захворювання, то як повна, так і вогнищева гіперплазія може бути спровокована досить великою кількістю причин, а саме:

 • запальні і не запальні патології статевих органів;
 • оперативні втручання на останніх;
 • гормонозалежні хвороби статевої сфери, наприклад, мастопатія, ендометріоз, неспадкова міома матки.

Можлива причина – супутні захворювання, особливо патології ендокринної системи, серцево-судинної, а також печінки. Особливо складно йде ситуації при наявності своєрідної тріади ознак: артеріальна гіпертензія, гіперглікемія, ожиріння. Перераховані симптоми можна виявити в більшості випадків виникнення атипові гіперплазії ендометрія.

Основу розвитку захворювання складає процес повышеннойвыработки естрогену. В медицині його називають гіперестрогенія.

Естроген – це жіночий статевий гормон, який відповідає за розвиток і функціонування статевих органів. Залежно від ступеня вираженості патологія може бути проста, помірна і складна (важка).

Симптоми і ознаки гіперплазії ендометрія

Порушення може виявлятися як загальними поширеними симптомами, так і специфічної клінічної картиною.

Найчастіше відхилення супроводжується наступною симптоматикою:

 1. Кров’янисті виділення, що спостерігаються не у дні менструацій. Вони можуть варіюватися від
  незначних, які не викликають дискомфорту, до досить важких і рясних, що супроводжуються анемізації організму жінки;
 2. Первинне і вторинне безпліддя, що розвивається на тлі неможливості яйцеклеткиправильно формуватися;
 3. Порушення менструального циклу – найпоширеніший ознака патології. Зазвичай це проявляється в появі міжменструальних виділень, при цьому сам цикл залишається незмінним, регулярним. Під час менструацій порушення може давати про себе знати лише через збільшення кількості виділень;
 4. Залозисто-кістозна форма провокує розвиток менораггий або рясних менструальних кровотеч;
 5. Залозиста форма часто супроводжує ановуляторний цикл на тлі некротичних і дистрофічних змін ендометрія. Патологія може виникнути на тлі гормонального збою. Зазвичай такі зміни спостерігаються у жінок, що входять в клімактеричний період, приблизно, починаючи від 45-річного віку.

Гіперплазія ендометрія і вагітність: процес діагностики

Незалежно від того, який вид захворювання виявлений у жінки, потрібно провести додаткові дослідження. Ретельна діагностика дозволить лікаря-гінеколога вибрати оптимальний варіант лікування. Щоб підтвердити діагноз, встановити ступінь, стадію і форму порушення, вдаються до декількох діагностичних процедур.

У першу чергу проводиться трансвагінальне УЗД. Потім виникає необхідність у діагностичного вишкрібання матки. Дана процедура нагадує аборт, але носить діагностичний характер.

Зазвичай вишкрібання проводиться за кілька днів до початку очередныхмесячных. Якщо не вийшло провести його в цей період, то можна виконати процедуру в перші дні менструацій. В ході заходу лікар видаляє тонкий ендометрій, приділяючи більше уваги дну і кутах органу, так як саме там найчастіше локалізуються патологічні зміни. Отриманий таким методом матеріал відправляється в лабораторію на гістологічне дослідження.

Також може виникнути необхідність у проведенні гістероскопії. Цю процедуру проводять у процесі вискоблювання матки. Гістероскопія дозволяє видалити патологічні місця при виявленні осередкової гіперплазії.

Важливу роль у процесі діагностики грає гістологічне дослідження ендометрію матки. Тільки цей спосіб дозволить з точністю до 10% сказати, яка форма захворювання виявлена в конкретної жінки. І лише після отримання результатів цього аналізу можна приступати до лікування.

Терапія при гіперплазії ендометрія

Лікування в даному випадку передбачає комплекс заходів. Обов’язково враховуються
фактори, які спричинили за собою розвиток патології.

Крім цього, лікар повинен враховувати і віку пацієнтки, стан її репродуктивної функції, а також індивідуальну симптоматику захворювання.

Основу лікування становить прийом гормонозамещающих препаратів. У кожному випадку захворювання дозування встановлюється індивідуально, це стосується і тривалості прийом медикаментів.

Через 3 місяці, а потім через півроку проводиться контроль проведеного лікування. Кістозна форма і залозисто-кістозна, що виникла на тлі порушень ендокринної системи, лікують тільки хірургічними методами. Операція показана при виявленні атипові форми хвороби.

Проста залозиста гіперплазія ендометрію, а також інші форми, і можлива вагітність

Ці два стани, як зрозуміло з вищевикладеного, не можуть існувати одночасно. Винятком є тільки вогнищева патологія. Однак у більшості випадку захворювання не дозволяє жінці зачати дитину, що в основному і приводить її до гінеколога.

Як совместитьгиперплазиюи вагітність? Перший варіант – жінка не планує мати дітей найближчим часом. У такому разі призначаються протизаплідні медикаментозні препарати. Другий варіант – якщо жінка хоче завагітніти. В даному випадку зусилля направляються не тільки на усунення гіперплазії, але і на лікування безпліддя.

Тобто саме порушення не представляє небезпеки, але ось його причини і наслідки – так. Воно досить складно піддається лікуванню, але це цілком можливо.

Деякі жінки вдаються до народних методів. Їх можна використовувати, але лише в якості допоміжних і попередньо проконсультувавшись з лікарем.Вогнищева гіперплазія ендометрію ивероятная вагітність можуть співіснувати, але рекомендується спершу позбутися порушення, щоб убезпечити себе і майбутнього малюка.

Профілактика

Специфічних заходів по попередженню захворювання немає. Але рекомендується відвідувати гінеколога в цілях профілактики двічі на рік, щоб вчасно виявити патологію і приступити до її лікування.

При появі перших тривожних симптомів теж необхідно звертатися до лікаря, так як вони можуть свідчити не тільки про гіперплазії, але і про інших, більш небезпечних захворюваннях.

Залишити коментар