Як самостійно прибрати сірчану пробку з вуха?

Практично кожній людині знайоме неприємне відчуття, коли одне вухо несподівано глохне. Крім того, в цей же час часто можна відчути закладеність і шум у вухах, запаморочення, нудоту, головний біль та інші симптоми.

Найбільш часто причиною такого стану стає сірчана пробка, яка розбухає і перекриває слуховий прохід частково або повністю.

Безумовно, від таких неприємних відчуттів хочеться якомога швидше позбутися.

До того ж, якщо вчасно не прибрати сірчану пробку з вуха, як правило, виникає запальний процес, наслідки якого можуть бути плачевні.

У сучасної людини не завжди є можливість звернутися за допомогою до кваліфікованого фахівця, але в даному випадку це зовсім не обов’язково. Видалення пробки можна зробити і в домашніх умовах, однак слід дотримуватися особливої обережності, щоб не пошкодити ніжний орган слуху.

Причини виникнення сірчаних пробок

У більшості випадків сірчані пробки у вухах дорослих і дітей утворюються внаслідок впливу наступних причин:

 • неправильний туалет органів слуху. Незважаючи на те що вуха, як і будь-яку іншу частину тіла, слід регулярно мити і очищати від накопичених забруднень, захоплюватися подібними процедурами занадто сильно не варто. Сірка в органах слуху необхідна для нормального функціонування захисної системи організму, і якщо постійно видаляти навіть найменше її кількість, то ніжна шкіра буде дратуватися і запалюватися, а кількість сірки збільшуватися. Дуже часто при спробі видалити сірку з вуха за допомогою ватної палички деяке її кількість проникає далі в слуховий прохід. Оскільки ця ділянка є дуже вузьким, в ньому починає накопичуватися все більша кількість сірки. Якщо при цьому ви також будете продовжувати проводити щоденні гігієнічні процедури, вона буде ще і ущільнюватися. Надалі все це призведе до утворення великої і неймовірно щільною вушної пробки, видалити яку зможе тільки фахівець;
 • у деяких випадках така проблема спостерігається у людей протягом усього життя. Як правило, вона буває пов’язана з анатомічними особливостями будови органів слуху. Якщо у зовнішніх слухових проходах занадто багато розгалужень, а самі вони дуже вузькі, вуха не можуть нормально очищатися самостійно, в результаті чого виникають скупчення сірки;
 • крім того, причиною різкого збільшення кількості сірки в органах слуху нерідко стають перенесені захворювання, такі, як екзема, отит або всілякі дерматити;
 • попадання будь-якого стороннього предмета в слуховий прохід також може спровокувати подразнення шкірних покривів і надмірне утворення сірки;
 • ускладнити перебіг захворювання може також надмірно забруднене або занадто вологе повітря;
 • нарешті, утворення сірчаного ущільнення може сприяти постійне носіння навушників, які вставляються безпосередньо в вухо, або слухових апаратів.

Як можна видалити сірчану пробку з вуха за допомогою перекису водню?

Найпростіший і найпопулярніший варіант, як можна прибрати сірчану пробку з вуха в домашніх умовах, — це капнути в нього невелику кількість перекису водню. В цьому випадку необхідно використовувати виключно тривідсотковий розчин, оскільки більш висока його концентрація може спровокувати досить сильний хімічний опік.

Закапати перекис в хворе вухо можна за допомогою звичайної піпетки. Після цього слід лягти, поклавши голову іншим вухом на подушку, і максимально розслабитися. Як правило, після введення даного засобу у слуховий прохід можна помітити легке печіння, шипіння і поколювання.

Лякатися цього не варто, така реакція цілком нормальна. Якщо ж ви відчуваєте сильний біль, слід негайно припинити процедуру і звернутися за консультацією до кваліфікованого лікаря-отоларинголога.

Якщо ви не відчуваєте занадто сильного дискомфорту, залишайтеся в такому положенні протягом 10-15 хвилин, після чого перекиньтеся на інший бік, підклавши під хворе вухо серветку. Якщо очищення пройшло успішно, з вуха витечуть залишки перекису разом з частинками сірчаної пробки. Таку процедуру слід повторювати вранці, вдень і ввечері протягом 2-3 днів, оскільки повністю видалити вушну пробку за один раз неможливо.

Інші способи, як можна самостійно прибрати сірчану пробку з вуха

Видалення вушної пробки перекисом є найпоширенішим і ефективним варіантом. Тим не менш, він допомагає не завжди, тому в деяких випадках доводиться використовувати спеціальні препарати, які можна придбати в аптеці. Так, найбільшу популярність серед цієї категорії засобів отримали свічки «Тенторіум».

Такі свічки можна не тільки купити в аптеці, але і без особливих труднощів виготовити самостійно з прополісу, бджолиного воску, ефірних масел і лікарських трав.

Вони досить ефективно за мінімальну кількість часу розм’якшують сірчану пробку і видаляють її, а також прогрівають вухо, знеболюють, мають протизапальну і заспокійливу дію.

При горінні свічки всередині вуха створюється оптимальне поєднання природного тепла і вакууму, що і сприяє розм’якшенню великого і щільного скупчення сірки та виведенню її назовні. При цьому на даній ділянці поліпшується мікроциркуляція крові, знімається закладеність носа, усуваються різні стреси, і нормалізується сон.

Щоб видалити сірчану пробку з вуха у дорослого або дитину «Тенториумом», необхідно зробити наступне:

 1. злегка помасажувати вушну раковину з застосуванням дитячого крему;
 2. покласти голову на подушку здоровим вухом;
 3. хворе вухо накрити серветкою з невеликим отвором;
 4. далі верхній кінець свічки слід підпалити, а нижній прикласти до вуха;
 5. коли свічка догорить до зазначеного рівня, її необхідно негайно видалити і покласти в заздалегідь приготовлений склянку з водою;
 6. потім вухо потрібно очистити за допомогою ватної палички і помістити в нього ватний тампон на 10-15 хвилин.

Також на фармацевтичному ринку є кілька лікарських препаратів для розм’якшення і видалення зайвої кількості сірки з вух у формі крапель, зокрема, «Ремо-Вакс» і «А-Церумен». Подібні засоби дуже легко використовувати – досить закапати 2-3 краплі ліки пошкоджене вухо, почекати близько 2 хвилин і змити залишки сірки за допомогою фізрозчину.

Такі краплі абсолютно безпечні і можуть використовуватися навіть у новонароджених дітей. Вони практично ніколи не викликають подразнення слизових оболонок, за винятком випадків індивідуальної непереносимості активних компонентів, тому їх застосування не провокує болі та інших дискомфортних відчуттів.

Існує досить багато різних способів, що дозволяють очистити органи слуху від надмірного скупчення сірки прямо в домашніх умовах.

Між тим усі ці методи можна використовувати тільки в якості екстреної заходи. Проводити подібні процедури на регулярній основі категорично не рекомендується, оскільки це тільки погіршить ситуацію і активізує процес утворення сірки.

Якщо ви відчули больові або дискомфортні відчуття під час будь-якої з перерахованих вище процедур, а також якщо вам так і не вдалося прибрати пробку самостійно, негайно зверніться до лікаря.

Залишити коментар