Як правильно надати першу допомогу дитині?

Звичайно, при виникненні екстреної ситуації, в першу чергу, потрібно викликати швидку допомогу. Між тим, медичні працівники не завжди можуть приїхати дуже швидко, особливо ця проблема актуальна у великих багатомільйонних містах. В деяких випадках ще до приїзду швидкої батьки повинні вжити заходів, необхідних для порятунку життя дитини.

У даній статті ми розповімо вам, які бувають невідкладні стани у дітей, і як правильно надати першу допомогу при виникненні екстреної ситуації, спираючись на професійні рекомендації.

Лікарські рекомендації та перша медична допомога дітям при невідкладних станах

При виникненні невідкладних станів у дітей перша допомога, яку необхідно надати до приїзду медичних працівників, зазвичай полягає в наступному:

  • Одним з невідкладних станів, при якому дітям може знадобитися долікарська допомога, є переохолодження. Звичайно, якщо у малюка замерзли щічки, вушка, носик, ручки або ніжки, нічого страшного не сталося, і викликати лікаря зовсім не потрібно. Якщо ж поряд з переохолодженням у малюка з’явилися такі симптоми, як блідість або посиніння шкірних покривів, почастішання серцебиття і дихання або м’язова тремтіння, а також, якщо малюк став млявим, слабким і байдужим до всього, за медичною допомогою слід звернутися негайно.

До приїзду медичних працівників необхідно повністю роздягти дитину і прикласти його тіло до тіла дорослої людини. Зверху можна накинути теплу хустку або шарф та обережно розтирати кінцівки малюка своїми долонями. Якщо це ще немовля, його можна спробувати погодувати маминим молочком або молочною сумішшю. Ніяких інших дій до приїзду лікарів робити не рекомендується;

  • Ще одним з найчастіших невідкладних станів у малюка є перегрів. Не варто забувати, що у маленьких дітей ще не досконала система терморегуляції, тому перегрівання та переохолодження у них відбувається набагато швидше, ніж у їхніх батьків. Причинами перегрівання або теплового удару може стати прямий вплив сонячних променів, недостатнє надходження в організм рідини, занадто теплий одяг або надмірно висока вологість повітря.

Симптомами цього захворювання, при яких необхідно викликати швидку допомогу, є головний біль, почастішання дихання і пульсу, блювання і нудота, блідість, загальна слабкість, обмеження рухової активності та значне підвищення температури тіла. У деяких випадках тепловий удар може довести навіть до втрати свідомості.

У такій ситуації також слід якомога швидше викликати «швидку», а до її приїзду роздягнути дитину, перенести його в прохолодне місце, покласти так, щоб ноги розташовувалися трохи вище голови. Для зниження температури можна робити різні примочки і компреси, а також обтирати тулуб маляти холодною водою, ніяких лікарських препаратів до прибуття лікарів давати не слід. Якщо дитина не відмовляється, необхідно як можна частіше поїти його звичайної негазованої водою;

  • Кровотечі різного ступеня тяжкості зустрічаються у дітей особливо часто. Як правило, при невеликих саднах і подряпинах ніяка спеціальна терапія не потрібно, однак, в деяких ситуаціях серйозна крововтрата може навіть загрожувати життю малюка.

Перша медична допомога маленьким дітям при невідкладних станах, що супроводжуються значною втратою крові, полягає в наступному: малюка слід покласти так, щоб рана, з якої сочилася кров, розташовувалася вище рівня серця. Далі на пошкоджену шкіру необхідно докласти стерильну серветку і сильно притиснути її долонями. Потім серветку слід замінити, щільно, але не сильно, перебинтувати і накласти на рану пов’язку, що давить;

  • Деякі батьки стикаються з таким явищем у свого малюка, як судоми. Як правило, в такій ситуації дитина несподівано завмирає з витягнутими кінцівками, а після цього відбувається короткочасна втрата свідомості, що супроводжується мимовільними скороченнями ручок і ніжок малюка. Нерідко напад супроводжується посиніння губ, появою піни, що йде з рота, закатыванием очей та іншими вкрай неприємними симптомами, які часто лякають молодих батьків. У більшості випадків причина судом криється у значному підвищенні температури тіла.

Подібний стан є дуже небезпечним і вимагає негайного лікарського огляду, тому слід викликати швидку допомогу якомога швидше. В даному випадку до приїзду медичних працівників робити нічого не можна, тільки стежте, щоб малюк в конвульсіях не вдарився і не поранився;

  • Якщо малюк несподівано втратив свідомість, незалежно від причини, яка спровокувала непритомність, необхідно виконувати наступні рекомендації: в першу чергу, побризкайте йому на обличчя холодною водою. Потім на відстані 5 сантиметрів від носика протягом 2-3 секунд потримайте ватку, рясно змочену нашатирним спиртом. Підносити її ближче категорично не рекомендується – так ви можете обпекти слизові оболонки носа малюка. Далі протріть цієї ваткою віскі свого чада. До чола дитини можна прикласти вологу холодну ганчірку невеликого розміру. Голову дитини поверніть набік, це дуже важливо!

Нерідко в несвідомому стані виникає блювота, і тільки в цьому положенні ваш син чи донька не зможе захлинутися. Незайвим буде зробити точковий масаж кінчиків пальців на руках і ногах, вушних мочок області на перетині перенісся і лінії брів, кінчика носика, а також ямочки під нижньою губою;

  • Одним з найбільш небезпечних невідкладних станів у дітей, при якому потрібна термінова терапія, є попадання стороннього предмета в дихальні шляхи. Маленькі дітки люблять все тягнути в рот і пробувати на зуб, тому дуже важливо стежити, щоб серед іграшок малюка не було дрібних деталей, які б він зміг проковтнути. Незважаючи на те, що вибору іграшок батьки в більшості випадків приділяють особливу увагу, різні чужорідні предмети потрапляють у дихальні органи малюків досить часто.

Як правило, в такій ситуації дитина починає синіти, задихатися, не може кричати, намагається відкашлятися, але безрезультатно, видає характерні свистячі звуки. Природно, що при такому положенні речей необхідно якомога швидше викликати невідкладну медичну допомогу. Багато що тут залежить і від правильної тактики дій батьків.

Покладіть сина або дочку грудьми собі на долоню, так, щоб його обличчя дивилося вниз.

Великим і вказівним пальцями однієї руки міцно обхопіть нижню щелепу малюка. Сядьте на стілець, а руку, якою ви тримаєте дитину, упріть в коліно або стегно. Тримайте дитину так, щоб його голова розташовувалася нижче тулуба. Потім вільною долонею 4 рази різко вдарте малюка по спині в області між лопаток. Переверніть дитину і сильно натискайте пальцями трохи нижче його сосків протягом 5 секунд. Чергуйте ці рухи до тих пір, поки вам не вдасться витягти сторонній предмет, або ж до того моменту, коли буде надана кваліфікована медична допомога.

У всіх перерахованих ситуаціях долікарська допомога може виявитися дуже важливою для збереження не тільки здоров’я, але і життя маленької дитини. На жаль, багато мам і тата при наявності небезпеки просто впадають в паніку і забувають навіть самі елементарні речі.

Саме тому перша допомога, яку потрібно надавати маленьким дітям в екстрених ситуаціях повинна бути вивчена батьками задовго до виникнення подібних ситуацій.

Залишити коментар