Як відучити дитину від грудей: поступовий спосіб

Рано чи пізно кожна мама стикається з проблемою, як відучити дитину від грудей. При правильному підході до вирішення питання проблема має усі шанси трансформуватись у природний процес співпраці мами і дитини.

Крім двох головних героїв, другорядну, але не менш значущу роль в молочній історії можуть зіграти й інші члени сім’ї, запропонувавши свою допомогу. Виникаючі на цьому етапі страхи і тривоги мами цілком допустимі і зрозумілі, адже її зв’язок з дитиною виникає задовго до його народження.

Коли можна відлучати дитину від грудей?

Думки фахівців з усього світу щодо тривалості і користі грудного молока розходяться. Одні схожі на думці, що з початком другого року життя малюка потреба в маминому молоці різко знижується.

Інші, навпаки, допускають можливість збереження грудного вигодовування аж до трьох років дитини. У практиці відомі випадки годування дитини грудьми і до шкільного віку, що, звичайно, не є нормою. Спробуємо розібрати основні моменти, пов’язані з завершенням такого важливого для мами і дитини процесу, як годування груддю.

Отже, у будь же час року сприятливіші відучити дитину від грудного вигодовування? Літо — самий не підходящий для цього період зважаючи підвищеного вмісту в навколишньому середовищі кількості бактерій, що провокують виникнення інфекцій. Зима в нашому кліматичному поясі також не годиться для завершення лактації, оскільки пік різних вірусів і епідемій припадає якраз на цей час року. Тому осінь і весна є найбільш сприятливими періодами.

Вік дитини, до досягнення якого мами вирішуються на відлучення від грудей, варіюється в середньому від півроку до трьох років. Важливою передумовою тут є введення прикорму, що припадає якраз на період досягнення малюком шестимісячного віку. Споживання фруктових і овочевих пюре, соків, каш і пізніше дієтичного м’яса веде до повільного і вірному зниження лактації у годуючої жінки. Адже кількість прикладань дитини до грудей у зв’язку з цим поступово зменшується.

На цьому етапі буде мама повинна показувати дитині його і свої кордони, починати вводити певні правила поведінки. Як тільки малюк почне пересуватися самостійно, повзати, але ще не ходити, у мами з’явиться можливість хоч ненадовго, але залишати його на самоті. І тут малюк починає розуміти, що мама може дозволити собі піти, залишивши його вивчати світ самостійно.

Але мама обов’язково повертається до нього знов і знов, що не дає приводів для занепокоєння в її відсутність. Безумовно, в питанні відлучення дитини від грудей не може бути строгих правил для всіх без винятку дітей. Не варто ігнорувати індивідуальні потреби малюка.

Адже якщо залежність дитини від грудного вигодовування велика, і мама впевнена, що кращого ліки для гарантії благополучного розвитку немовляти не знайти, то з завершенням молочної історії варто почекати.

Способи відлучення від грудного вигодовування

Способів відучити від грудного вигодовування, скільки б думок з даного питання не існувало, існує в цілому два — поступове відлучення від грудей і різкий спосіб.

Використовувані в минулому бабусині методи, такі як намазування грудей мами чимось гірким але безпечним наприклад зеленкою або гірчицею і навіть відваром полину, а трохи пізніше додався лимонний сік — це все відноситься до шоковим способів і веде до моментального відмови малюка від улюбленого джерела задоволення своєї природної потреби в їжі. Що все ж таки не бажано в силу особливої вразливості дитини. Зупинимося на поступовому, більш м’якому, спосіб відучити дитину від маминих грудей.

Поступове відлучення від грудей складається з чотирьох етапів, які слід виконувати послідовно:

  1. Спочатку ви відмовляєтеся від проміжних годувань. Маються на увазі так звані годування «на вимогу». Особливих труднощів на цьому етапі у матусь виникати не повинно, адже ваш малюк ситий, т. к. годування за розкладом ніхто не відміняв, і задоволений, адже ви ж любите і балуєте своє чадо увагою і любов’ю. Увагу малюка завжди можна перемкнути грою, розгляданням і вивченням своїх іграшок, або будь-якого предмета і об’єкта, так як малюки знаходять інтерес у всьому, що нас оточує, особливо якщо це яскраве, або рухається, або шумить. Тут на допомогу прийдуть брати і сестри, або родичі.
  2. Наступним етапом прибираємо годування груддю вдень. Тепер те що ви вводили в прикорм стає основною його їжею. Так само як і на попередньому етапі, на цьому не повинно виникнути особливої складності зважаючи споживання малюком іншої їжі (кашок і пюре). Потреба дитини в убаюкивании на денний сон за допомогою грудей можна вирішити прогулянкою на вулиці, коли засипається швидше і набагато легше, або традиційним заколисуванням.
  3. Потім прибираємо і ранкові годування. Ранок — це найсприятливіший час для позитивного спілкування мами з дитиною, наповненого теплотою і ласкою. Дитина з ранку усміхнений і всім задоволений, що не може не викликати позитивні емоції мами. Це і дозволяє трохи відтягнути час першого годування до 9-10 годин ранку, де за розкладом в меню малюка числиться каша.
  4. Кінцевий етап, найбільш відповідальний, це відмова від нічних годувань груддю. Де позитивний результат залежить від твердості прийнятого рішення відучити від грудного вигодовування, а також від маминого терпіння, чуйності, інтуїції по відношенню до малюка. Адже саме ввечері, коли дитина досить втомився від прожитого в пошуку чогось нового та захоплюючого дня, вередує і особливо потребує задоволення смоктального рефлексу, настільки заспокійливого і заколисуючого, йому належить прийняти мамин відмову. Адже спокійний і повноцінний сон дуже важливий для малюка. Набагато легше йдуть справи на даному етапі у малюків, сисних пустушку, або засипали при годуванні з пляшечки. Що ж робити з прихильниками виключно натурального продукту?! Альтернативою в цьому випадку перш за все виступають заколисування і укладання дитини поруч з собою на бік з одночасним погладжуванням спинки або легким поплескуванням по плечику. І не варто переживати за те, що ви привчіть малюка до засипанню у вашому ліжку, на цьому етапі це не настільки важливо, коли процес відлучення від грудей пройде успішно можна буде взятися й за привчання малюка засинати самостійно у своєму ліжку, але це потім. Казки, пісеньки, небилиці — на ваш розсуд — традиційно прикрашають процес засипання. Не слід нехтувати допомогою папи, чиї сильні руки деколи набагато талановитішу допомагають дитині заснути.

Чого не слід робити при відлученні дитини від грудей?

  • Привертати увагу дитини до грудей. Не варто надмірно оголювати груди за допомогою відкритого одягу, нагадувати дитині про неї без приводу.
  • Залишати малюка на тривалий період без мами. Цей спосіб, використовуваний нерідко батьками (відпустка, відправлення чада у відрядження до бабусі і дідуся) в надії на те, що дитина надовго забуде процес годування, представляється надмірно травматичним, оскільки стрес, випробовуваний їм у зв’язку з відривом від грудей збільшується в результаті розставання з мамою, рідним і близьким людиною.
  • Поєднувати з іншим несприятливим періодом у житті дитини і сім’ї. Тут слід говорити про нещодавно перенесеної малюком хвороби, переїзді сім’ї на нове місце проживання, проведенням ремонту та інших заходів, що вимагають підвищеної уваги до малюка.

І напевно, найважливішим правилом, як відучити дитину від грудного вигодовування, є саме ваш, дорога мама, індивідуальний підхід. Хто, якщо не ви, правильно, з любов’ю і розумінням, чуйністю і інтуїцією, допоможе подолати вашому малюкові першу труднощі на шляху становлення самостійною людиною?! Прислухайтеся до дитині, слухайте своє серце, і позитивний результат не змусить себе довго чекати!

Інтерв’ю з консультантом по грудному вигодовуванню з питань відлучення дитини від грудей:

Залишити коментар