Як навчити дитину малювати

Малювання – один з найбільш популярних видів творчості серед дітей будь-якого віку. Але батьки не завжди заохочують тягу дитини до цього виду образотворчого мистецтва, іноді з дуже банальної причини: будучи впевненими в тому, що вони не володіють художніми здібностями, а тому навряд чи зможуть допомогти дитині в її прагненні навчитися малювати.

Як навчити дитину малювати, чи це дійсно складно і під силу тільки фахівцям викладачам? Професійна підготовка майбутніх художників насправді має на увазі навчання в спеціалізованих навчальних закладах – художніх школах та ізостудії. Але якщо дорослі хочуть стимулювати захоплення дитини малюванням, то домашні заняття живописом будуть зовсім незайвими, більш того, доставлять багато приємних хвилин і батькам і дітям.

Як і коли почати?

Знайомство дитини зі світом фарб можна почати рано, практично з 6-го місяця життя, коли малюк починає впевнено сидіти в дитячому стільчику. Так як діти в цьому віці ще не здатні утримати в руках олівець чи пензлик, краще почати навчання, використовуючи пальчикову техніку малювання фарбами.

Спеціальні фарби для малювання пальчиками не містять шкідливих речовин, і, як правило, виготовлені на основі харчових барвників. Тому не варто боятися, якщо юний художник, захоче спробувати нанесену на пальчики фарбу – це цілком природне цікавість дитини в цьому віці.

Покладіть перед тим, хто сидить на стільчику малюком аркуш паперу і покажіть на власному прикладі, як можна, зануривши пальчик у фарбу, зробити відбиток на папері. Намалюйте, використовуючи кілька відбитків найпростіші фігури: квіточка, равлика, яблуко.

Основне завдання таких занять – не здобуття «правильних зображень, виконаних у пальчикової техніці, а знайомство малюка зі світом кольорів і фарб, формування у нього стійкого інтересу до створення яскравих і цікавих картинок.

Знайомимося з пензликом і олівцями

Отже, дитина впевнено і правильно тримає ручку, олівці або фломастери. Зазвичай це відбувається в 2-4 роки, саме в цьому віці формується правильний захват. Тому регулярні заняття малюванням будуть сприяти не тільки розвитку креативного потенціалу дитини, але і добре підготують його руку до письма.

У цьому віці краще малювати гуашшю – різновидом фарб, приготованих на основі білил і клейового компонента. Кольори гуаші більш насичені порівняно з акварельними фарбами, лягають рівніше і акуратніше.

Робота з акварельними фарбами вимагає певних навичок, тому їх краще використовувати трохи пізніше. Хоча деякі цікаві досліди з аквареллю можна проводити паралельно з роботою гуашшю.

Вивчаємо кольори

Поставте перед дитиною три баночки з фарбою, і розкажіть йому, що основними кольорами є всього три кольори: жовтий, червоний і синій. Інші ж кольору виходять шляхом змішування цих трьох фарб.

Проілюструйте свої слова, змішавши фарби:

Жовтий +синій = зелений

Червоний +жовтий = оранжевий

Синій +оранжевий = фіолетовий

Синій +червоний +жовтий = коричневий

Цікавий дитина обов’язково поцікавиться: а чи можна отримати шляхом змішування основні кольори – червоний, жовтий і синій? Ні, бо ці кольори і названі основними.

Світ колірних варіацій нескінченний: продемонструйте юному художнику, як можна зробити фарбу на кілька тонів світліше, якщо розбавити її водою. А якщо додати в будь-який колір трохи білил (білої фарби), то він стане більш щільним, непрозорим.

Освоюємо малювання простих фігур

Наглядові діти часто самостійно підмічають подібність найпростіших геометричних фігур з оточуючими їх предметами. Наприклад, овал нагадує їм силует повітряної кулі, форму кола вони бачать в серцевині квітів, формі сонце; квадрати і прямокутники в силуетах будинків і машин.

Чим легше дитина буде впізнавати геометричні фігури, тим простіше йому буде пояснити, як намалювати той чи інший зацікавив його предмет.

Малюємо повітряні кулі

Дуже просте і улюблена багатьма дітьми завдання, яке ідеально підходить для початківців художників – малюків двох — трьох років.

Покладіть перед дитиною чистий аркуш паперу, попросіть його взяти пензлик і набрати трохи фарби з баночки з гуашшю. Для цього завдання гуаш краще трохи розвести, щоб вона не була сильно густий, або скористатися акварельними фарбами.

Взявши в руки пензлик з фарбою, прикладіть її до аркуша паперу так, щоб ворс пензля лежав майже плазом, повинен вийти свого роду «пелюстка». У цьому положенні обережно поверніть пензлик з боку в бік – і вийде коло, або подовжений овал. Наберіть ще трохи фарби на пензель, і капніть кілька крапель внизу отриманого кульки, а потім різко поставте аркуш паперу вертикально. Фарба потече – і намалює таким чином «мотузочку» від кульки.

Запропонуйте дитині самостійно намалювати кілька куль, використовуючи різні кольори фарб, і у нього вийде яскравий і гарний малюнок!

Малюємо курчат

Маленькі грудочки з жовтого пуху, що вони нагадують малюкові? Покажіть юному художнику курчат на картинці, обговоріть, яку геометричну форму вони йому нагадують. Якщо дитина не може дати однозначну відповідь, запропонуйте їй намалювати курчат.

Як навчити дитину малювати курчат? Дуже просто. Фігурка курча буде складатися з двох яскраво-жовтих кіл: великого (тіло), і маленького (голова). Дві — три лінії можуть позначити лапи і хвостик, а чорна крапка в середині верхнього кола – очей нашого курчати. Ще кілька змахів пензлика з зеленою фарбою, – і перед нами галявина з перехожими на ній курчатами.

Як навчити дитину малювати більш складні фігурки улюблених тваринок, використовуючи його пізнання про простих геометричних фігурах? Дуже просто, намалювати зайця можна всього лише за одну хвилину!

Малюємо мордочку зайчика

Що таке заєць? Ну, звичайно, це, насамперед, вуха! На що схожі вуха зайчика? Вони овальної форми.

Крок 1. Малюємо два близько розташованих один до одного, злегка витягнутих овалу. Нижні частини не заокруглюємо, пояснивши дитині, що тоді ми не зможемо намалювати голову зайчика красиво.

Крок 2. Внизу, де закінчуються вушка, малюємо коло – це буде мордочка нашого зайчика. У утворився колі малюємо невеликий, злегка витягнутий горизонтально овал, і зафарбовуємо його. Це буде носик зайця. (Рис.2).

Крок 3. Ставимо дві точки – це очі нашого зайця. Від носика проводимо горизонтально кілька ліній – це будуть заячі вуса. Заєць готовий, залишилося самостійно домалювати йому посмішку!

А тепер ускладнимо завдання, і покажемо, як навчити дитину малювати зайця цілком, та ще й з морквиною! Малюючи, продовжуємо акцентувати увагу на схожість окремих елементів малюнка з геометричними фігурами.

Крок 1. Малюємо два краплеподібних овалу, перший внизу трохи заостряем, другий малюємо поетапно: спочатку його округлу частину, потім з’єднуємо її діагональною лінією з першим із намальованих овалів.

Крок 2. Додаємо вже знайомі по попереднім малюнку елементи: гурток – мордочку зайця, витягнутий овал всередині мордочки з носиком і вусами-паличками. Не забуваємо про ротик і зубки!

Крок 3. Малюємо тіло: спочатку великий півовал, з’єднаний з головою, потім, всередині нього ще один, маленький, позначає животик нашого зайчика. Не забудьте про пупок, який обов’язково є у будь-якого зайця!

Крок 4. Який же заєць може бути без лап і хвоста? Малюємо два краплеподібних овалу внизу тіла нашого зайчика. Декількома прямими лініями позначаємо наявність кігтиків! Хвостик малюємо з правого боку, він буде схожий на маленький гурток. Позначаємо двома напівовальним лініями довільної форми лапки з боків тулуба.

Крок 5. Ну а тепер, найголовніше – морквина! І знову акцентуємо увагу юного художника на подібність деталей малюнка з геометричними формами. На що схожа морквина? Ну, звичайно ж, на трикутник! В одній з лап зайця малюємо злегка витягнутий гострим кінцем вгору трикутник. Не забуваємо про хвостик зелені!

Не бійтеся пропонувати дитині довільні теми для занять малюванням – нехай він експериментує, змішуючи фарби і створюючи свої особливі сюжети. Не намагайтеся нав’язати дитині дорослі стереотипи сприйняття тих чи інших предметів, стверджуючи, що «будинок повинен бути тільки з дахом», а полуниця «не може бути помаранчевого кольору».

Пам’ятайте, що фантазія, уява, нестандартний погляд на вже знайомі явища і предмети є запорукою гармонійного розвитку творчих здібностей дітей.

Залишити коментар