Як лікувати алергічний риніт у дорослих і дитини: ознаки, симптоми і причини

В останні роки почастішали випадки прояви алергічних реакцій у дорослих і дітей. За статистикою практично кожен п’ятий страждає від певного виду алергії, яка найчастіше розвивається у віці старше вісімнадцяти років.

Алергічний риніт – це одна з форм захворювання. Які його ознаки? Як бути, якщо у дитини або дорослого виявляється алергічна реакція круглий рік? Як лікувати алергічний риніт, які препарати, краплі та спреї є дозволеними та ефективними?

Ознаки і симптоми у дорослих і дитини

Риніт часто супроводжується закладеністю носа, чханням, лоскотання і свербінням в носі. Терпіти такі симптоми вкрай складно, у пацієнта страждає нервова система, порушується звичний спосіб життя і знижується працездатність. Більш того, якщо вчасно не почати лікувати патологію, можуть з’явитися носові кровотечі, утворитися поліпи в носі. Ускладнення часто проявляються у формі таких хронічних захворювань, як отит, синусит, гайморит, можливі тяжкі порушення нюху і бронхіальна астма.

Симптоми алергічного риніту спостерігаються в різний час і відрізняються за характеристиками залежно від подразника, що викликав негативну реакцію. Якщо алергеном є шерсть тварин, нежить може початися від перебування в одному приміщенні з тваринами, використання вовняних ковдр, подушок. Як правило, пацієнт задихається від тривалих нападів чхання, які проявляються в момент контакту.

При полінозі реакція проявляється в період цвітіння дерев або бур’янистих трав – у весняно-осінній період. Характерний ознака, по якому можна виявити алергічний риніт у дорослого або дитини – це поперечна складка на носі, що виникає із-за частого чухання носа. При цілорічному перебігу захворювання орган дихання постійно закладений і пацієнтові доводиться дихати ротом.

Хронічні застійні процеси призводять до втрати смаку та нюху, ускладнень у вигляді вторинних інфекцій, сильних набряків слизової оболонки і закупорки придаткових пазух.

Найбільш поширені симптоми захворювання:

 • Нежить;
 • Сльозоточивість очей;
 • Неприємні відчуття в області очей;
 • Свербіж;
 • Почервоніння кон’юнктиви;
 • Набряклість шкіри обличчя;
 • Алергічний кашель, який може перейти в бронхіальну астму.

Огляд у отоларинголога показує рихлість і болючість слизової оболонки порожнини носа, виділення, як правило, мають водянистий характер. Глотка зазвичай не страждає, але в запущених випадках може розвиватися хронічний фарингіт, тонзиліт. Сезонний нежить не призводить до ускладнень.

Пацієнтам, яким поставлений діагноз «алергічний риніт», потрібно по можливості уникати контакту з хімічними запахами, парфумерією, косметикою, тютюновим димом, запахами побутової хімії і пральних порошків та іншими «випорожненнями» шкідливих речовин з боку промислових товарів.

Причини захворювання

Причини виникнення пов’язані з неадекватною реакцією організму на вплив різних зовнішніх подразників – пилок квітучих рослин, укусів комах, цвілевих і дріжджових грибів, кліщів, домашнього пилу, а також внутрішніх факторів у вигляді певних продуктів харчування і лікарських препаратів.

Останнім часом у дорослих і дітей все частіше діагностується алергічний риніт. Причини патологічного нежитю до цих пір точно не з’ясовано.

Вчені та медики припускають, що викликати риніт можуть такі чинники:

 • Вживання хлорованої води;
 • Погіршення екології;
 • Підвищення радіоактивного фону;
 • Наявність шкідливих хімічних речовин в продуктах, антибіотиків у м’ясі, пестицидів і нітратів в овочах і фруктах;
 • Тривалий прийом лікарських препаратів, які послаблюють імунітет.

Механізм реакції організму у відповідь на алергени добре вивчений. При первинному контакті імуноглобуліну з алергенами відбувається скучивание клітин, а при повторному – їх руйнування, яке супроводжується виділенням гістаміну і подібних медіаторів. Дані чинники призводять до збільшення проникності клітинних стінок, а також до свербіння, набряку і рідких виділень з носа. У дітей через не повністю сформованого імунітету, алергія проявляється навіть при первинному контакті з алергеном.

Види алергічного риніту

Риніт може розвиватися по-різному:

 • Інтермітуючий – симптоми виникають рідше чотирьох днів на тиждень та не довше чотирьох тижнів;
 • Персистуючий – симптоми протікають частіше чотирьох разів на тиждень і довше чотирьох тижнів.

Патологія може відрізнятися за ступенем тяжкості, яка різниться кількістю виділень і тяжкістю протікання ознак. Легкий риніт не призводить до порушень сну, активність пацієнта зберігається, а симптоми проявляються в слабкої ступеня. При помірній або тяжкій формі захворювання порушується сон, погіршується денна активність.

Немедикаментозні методи лікування

Нежить, набряк слизової і інші симптоми алергічного риніту набагато простіше запобігти, ніж вилікувати. Знаючи про свій діагноз, намагайтеся уникати контактів з алергенами, щоб не допускати загострень. Лікарі не рекомендують безконтрольно приймати лікарські препарати. В деяких випадках позбутися від неприємних ознак можна з допомогою немедикаментозних методів.

 • Контроль за харчуванням. Якщо спалахи захворювання припадає на весняний період цвітіння рослин і дерев, вам варто стежити за своїм харчуванням, щоб уникнути перехресної реакції. В період цвітіння беріз, тополь, ліщини та деяких інших дерев уникайте вживання груш, яблук, картоплі, меду, петрушки. У період цвітіння амброзії і лободи виключіть з меню мед, майонез, капусту, кавуни. Більш детально з приводу харчування ви можете проконсультуватися з лікарем.
 • Створення комфортної атмосфери в приміщенні. Повітря, яким людина дихає більшу частину часу, визначає стан організму в цілому. Для того щоб не допускати загострень, зведіть до мінімуму кількість книг, м’яких іграшок, пористих шпалер, килимів, штор, на яких інтенсивно накопичується пил і бактерії. У період цвітіння рослин і дерев щодня проводьте вологе прибирання, поставте вдома зволожувачі та очищувачі повітря.
 • Зведіть до мінімуму спілкування з домашніми тваринами.
 • Обмежте контакт з алергенами. Для того щоб дотримати цю умову, потрібно здати в лікарні кров на виявлення провокуючих факторів.
 • Плазмафарез. Якщо нежить і інші характерні симптоми алергічної реакції не проходять тривалий час, лікар може призначити механічну очищення крові від токсинів і алергенів. Даний метод призводить до короткочасного результату, проте в деяких випадках це єдиний спосіб полегшити стан хворого.

Медикаментозні методи лікування

Всі препарати від алергічного риніту спрямовані не на лікування захворювання, а на усунення симптомів і причин: нежиті, набряків, закладеності носа, сльозоточивості та свербежу. При загостренні хвороби призначається кілька груп препаратів.

 • Антигістамінні засоби. Лікування проходить за допомогою «Цетрину», «Зиртека», «Зодака», «Еріусу». Останнє засіб є найсильнішим з ангистаминных препаратів. Перераховані ліки не володіють побічними ефектами, допомагають через двадцять хвилин після прийому.
 • Гормональні препарати у формі спреїв або крапель.
 • Інтраназальні глюкокортикоїди, до яких відносять «Фликосанзе» і «Будесонид». Призначаються при важких формах захворювання.
 • Антогоністи-лейкотрієни. При середній і важкій формі захворювання призначається лікування з допомогою «Сингуляра» і «Аколата».
 • Судинозвужувальні краплі в ніс. Вони швидко знімають набряки слизової оболонки і полегшують дихання. Заборонено використовувати препарати довше п’яти днів, так як вони викликають звикання. До судинозвужувальних крапель відносяться «Нафтизин», «Галазолін», «Назол».
 • Протиалергічні спреї. До них відносять «Кромогексал», «Кромосол», «Кромоглін». Препарати використовують при легких формах хвороби. Діючі компоненти спреїв здатні попередити виникнення негативної реакції.
 • Ентеросорбенти. Лікування з допомогою «Полфепана», «Полисорба», «Ентеросгелю», «Фільтруму СТІ» сприяє виведенню з організму шлаків, токсинів і алергенів.

Важливо пам’ятати, що дія лікарських препаратів від алергічного риніту спрямоване не на лікування захворювання, а на усунення симптомів: нежить, набряків, закладеності носа, сльозоточивості та свербежу.

При загостренні хвороби призначається кілька груп препаратів. Незалежно від групи препарату, призначити їх повинен спеціаліст з урахуванням особливостей організму і причин, що викликали хворобу.

Залишити коментар