Хвороба Меньєра: симптоми і лікування | LS

Внутрішнє вухо – дуже складний орган, який відповідає не тільки за слух, але і за вестибулярний апарат, тому порушення в його розвитку або функціонування позначаються відразу на декількох внутрішніх системах організму. Серед подібного роду захворювань лікарі виділяють хвороба Меньєра.

Що це таке і чому вона виникає? Як діагностувати проблему на ранній стадії і можливо лікування?

Передумови до розвитку хвороби Меньєра

Основна проблема з даним захворюванням полягає в тому, що точні причини, що сприяють його виникненню та розвитку, досі лікарям встановити не вдалося. Є лише ряд потенційно можливих факторів, але не можна стверджувати, що вони зі стовідсотковою ймовірністю приведуть саме до такого результату.

Незважаючи на те, що вивчення даного захворювання почалося ще в 19-му столітті, вченим не вдалося просунутися в цьому питанні далеко, і до цих пір хвороба Меньєра називають однією з найбільш загадкових.

 • На думку лікарів, найчастіше захворювання виникає як відповідна реакція внутрішнього вуха на травми різного роду. Особливо після ушкоджень голови.

Однією з найбільш пізніх гіпотез, висунутих у відношенні походження хвороби Меньєра, вважається зв’язок між станом внутрішнього вуха і функціонуванням нервів, які іннервують його судини. Не виключається і значимість Рейснеровой перетинки, яка розташовується усередині «равлики» цього органу і містить в собі ту саму эндолимфу, що додає в обсязі, негативно впливаючи на вестибулярний апарат. Можливо, що дистрофічні зміни в її структурі є однією з причин хвороби Меньєра, що пояснює частоту виникнення даного захворювання у осіб похилого віку – дистрофія Рейснеровой перетинки для них є природним віковим процесом.

Серед ймовірних передумов до виникнення і розвитку хвороби Меньєра лікарі називають:

 • запальні процеси, що протікають у внутрішньому вусі;
 • інфекційні захворювання ЛОР -;
 • травми/забиття голови, вуха;
 • захворювання серцево-судинної системи (особливу увагу хронічним);
 • порушення імунітету і роботи ендокринної системи;
 • проблеми з водно-сольовим балансом і обмінними процесами;
 • вроджені патології скроневої кістки.

Потрібно відзначити, що у даного захворювання є і своя група ризику, яка підтверджує частково збудовані в останні роки теорії про передумови до нього: це вікова група від 30 до 50 років, а також люди в похилому віці. У молоді патологія діагностується вкрай рідко.

Симптоми хвороби Меньєра

Дане захворювання лікарі відносять до рідкісних, оскільки воно діагностується лише у 200 людей з 100000, а то і рідше. При цьому з-за аж ніяк не унікальної симптоматики її можуть приписати людині, у якого дуже часто повторюються запаморочення.

Тобто будь-явний розлад вестибулярного апарату без належної діагностики можна прийняти за хвороба Меньєра, що говорить про те, що не вивчено належним чином не тільки передумови до її виникнення, але і точні симптоми, на неї вказують.

 • Хвороба Меньєра являє собою негнійне захворювання, при якому зростає обсяг ендолімфи в порожнині внутрішнього вуха.

Цей момент привів до того, що в народі захворювання стали називати «водянкою внутрішнього вуха», що не зовсім вірно. Рідина, яка тисне на клітини, що призводить до спотворення орієнтації людини в просторі, а також втрату рівноваги. Таким чином, одним з головних симптомів, що вказують на дане захворювання, є явне запаморочення. Однак не тільки на нього варто орієнтуватися людині, який почав підозрювати у себе патології внутрішнього вуха, і лікаря, обследующему пацієнта.

 • Лікарі відзначають, що дане захворювання характеризується переважно одностороннім течією – обидва вуха зачіпаються лише в 1-му випадку із 100.

Фахівці ввели класифікацію хвороби Меньєра на основі її симптоматики:

 • Кохлеарна форма вважається переважною, оскільки в ній проходить кожен 2-ий випадок. Першими дзвіночками стають розлади слуху, за ними слідують інші симптоми.
 • Класична форма відбувається лише з 30%-ною вірогідністю і характеризується одночасними проблемами слуху та вестибулярного апарату.
 • Вестибулярна форма діагностується дуже рідко (менше 20% випадків).

При цьому потрібно розуміти, що 1 і 3 варіанти з плином часу перетворюються в класичний вид хвороби Меньєра, тому уберегти ту чи іншу частину організму від захворювання не вдасться, якщо не вжити жодних заходів. Втім, питання ефективності терапії все ще оскаржується.

Симптоматика відповідно залежить від того, яка з форм відповідає конкретному випадку, але загальний список для початкової стадії виглядає так:

 • періодичні довгострокові напади запаморочення, що тривають до години (мінімальний час – 20-25 хвилин);
 • шум/дзвін у вухах (вусі), падіння артеріального тиску.

По мірі розвитку захворювання з’являються додаткові симптоми:

 • порушення рівноваги, при яких людина не здатна не тільки ходити, але і сидіти/стояти;
 • проблеми з орієнтацією та координацією рухів;
 • порушення терморегуляції (пітливість);
 • блідість шкірних покривів;
 • зниження температури тіла;
 • нудота, що іноді переходить у блювання.

Варто відзначити, що всі ці моменти носять нападоподібний характер, і тільки загальне погіршення слуху зберігається протягом усього часу. При розвитку хвороби можлива повна втрата працездатності (особливо це стосується водіння транспортних засобів, фізичної активності), що призводить до необхідності хворого перебувати вдома. Процес може стати двостороннім і закінчитися повною глухотою.

Протягом захворювання абсолютно непередбачувано, тому вираженість симптоматики коливається без якої б то не було логіки: тиждень тому могли бути присутніми прояви розвитку хвороби, а через деякий час здасться, що стан організму поліпшується. Основна проблема полягає в тому, що без лікарського втручання цього не станеться – «сама щезне» у випадку з хворобою Меньєра практично неможливо. Такі випадки зафіксовані, але швидше є відсутністю рецидивів, ніж повним одужанням, і вважаються винятком із загального правила.

Чи можна діагностувати захворювання?

При збігу переліку симптомів хворий може звернутися до ЛОР-лікаря для проведення діагностики хвороба Меньєра – самостійно поставити собі діагноз в даному випадку неможливо.

Лікар з цією метою призначає лабораторні дослідження, які включають в себе:

 • МРТ, націлену на з’ясування вірогідності невриноми слухового нерва.
 • дослідження ліпідного обміну;
 • перевірку щитовидної залози та ендокринної системи в цілому;
 • сереологические тести;
 • отоскопію;
 • перевірки слуху та вестибулярного апарату.

Тільки на підставі цих аналізів та діагностичних тестів можна говорити про точний діагноз, який став причиною такого погіршення самопочуття, підтвердити або спростувати наявність хвороби Меньєра. Лікарі радять якомога раніше звернутися до фахівця, оскільки зволікання може виявитися критичним.

Лікування хвороби Меньєра

Головна проблема у випадку з даним захворюванням полягає в тому, що повністю вилікуватися хворий не зможе, які б заходи не прийняв. При цьому і затягувати з початком терапії не можна, оскільки правильно побудований курс лікування здатний загальмувати розвиток процесів у внутрішньому вусі і частково «заморозити» хвороба, а також зменшити частоту проявів основних симптомів. Єдине, що не піддається лікуванню абсолютно – погіршення слуху, яке буде прогресувати, але в уповільненому темпі.

 • Медикаментозне лікування хвороби Меньєра спрямоване переважно на купірування симптоматики в момент нападу: тобто усунення нудоти, блювання, сильного запаморочення. Для цього лікар може призначити прийом Діазепаму, Атропіну, Скополаміну.
 • Госпіталізація проводиться лише при необхідності проведення операції – амбулаторне лікування переважно, включаючи випадки нападів.

Лікування хвороби Меньєра народними засобами починається з складання дієти, при якій знижується кількість споживання солі, і обмеження фізичної активності хворого на час нападів. Однак при цьому потрібно повністю виключити його потрапляння в екстремальні умови (робота на висоті, під водою й під землею, на рухомих об’єктах), а також водіння транспортних засобів.

 • У будь-якій терапії (і народної, і медикаментозної) необхідно наявність діуретиків, які допоможуть відтоку ендолімфи, а також седативних і/або антигістамінних засобів.

Лікарі також нагадують, що хворому з таким діагнозом потрібно утриматися від вживання алкоголю, кофеїну, нікотину, намагатися уникати стресових ситуацій.

У висновку потрібно ще раз підкреслити, що хвороба Меньєра на сьогоднішній день до кінця не вивчена, тому точні передумови, які призводять до її виникнення та розвитку назвати не можна. Лікування до повного одужання не призводить, але дозволяє уникнути хірургічного втручання на 85%, а також зменшити частоту і вираженість основних симптомів.

Залишити коментар