Як почистити кишечник в домашніх умовах від шлаків, токсинів і для схуднення

Чистка кишечнику необхідна в окремих, виняткових випадках. Травний тракт людини вистелений зсередини оновлюється шаром слизу та епітеліальних клітин, частина яких постійно виводиться із залишками їжі.

Таким чином, відповідь на питання, як почистити кишечник в домашніх умовах, природа знайшла істотно раніше, ніж він прийшов людині на розум: через кожні п’ять-сім діб ми отримуємо повністю оновлену внутрішню оболонку травного тракту.

Незважаючи на гофровану форму стінок кишечника, ніякі «шлаки» в утворених ними «пазах» не затримуються, і причин тому декілька:

 • перистальтика – постійний рух стінок кишечника з метою перемішування харчової маси та її просування далі вниз, по ходу травного тракту;
 • власні рефлекси, завдяки яким при необхідності негайної евакуації потрапили в кишечник елементів організм влаштує чистку сам, запустивши діарею або блювання;
 • захист слизових – гарантує відсутність контакту стінок шлунково-кишкового тракту (ШКТ) і їжі в’язкий, слизький і легко слоящийся секрет, який безперервно синтезують клітини слизової.

Причому останній механізм самозахисту необхідний шлунку і кишечнику не тільки з-за загрози застрягання харчової маси в поглибленнях їх «гофри» або налипання на їх стінки. Травні соки відносяться до хімічно активних речовин, і жодна жива тканина при прямому контакті з ними довго не протримається». Так що, шлунок і кишечник служать десятки років без особливого збитку для себе тільки тому, що їх стінки взагалі не контактують з травної середовищем всередині них. Один від одного їх відділяє не піддається розщепленню ні кислотою, ні лугом слиз.

З іншого боку, навіть настільки добре продумана система захисту не гарантована від збоїв. Наприклад, деякі види гельмінтів (всі ціп’яки, волосоголовець) вільно проникають у товщу слизового шару, прісасиваясь безпосередньо до стінок кишечника. Крім того, під дією ряду факторів активність слизових оболонок органів травлення може знизитися, що веде до витончення шару слизу на стінках кишечника і посилення контакту їх тканин з хімікатами» всередині. Зазвичай так починається виразкова хвороба.

Але домогтися виразки шлунка або кишечника можна і штучно – скажімо, шляхом примусового «вишкрібання» шару слизу з їх стінок в процесі чищення. У такому ефекті і полягає головна небезпека будь-яких чисток кишечника, тим більш частих або активних.

Почистити кишечник: коли це дійсно потрібно

Отже, у переважній більшості випадків відчуття, ніби кишечник «забитий» і необхідна його чистка – помилкове. Думка, що чистка кишечника потрібна від прищів на обличчі, зайвої ваги, печії, інших непрямих ознак якогось метаболічного «розладу», ніби в цьому винні шлунок або кишечник, тим більше помилково.

Швидше за все, дискомфорт пояснюється відчуттям важкості, а викликають його самі різні розлади травлення. Подібне трапляється і при запорі, коли ампула прямої кишки дійсно переповнена каловими масами і потребує очищення від них. Апетит у таких випадках знижується, а газоутворення в кишечнику – підвищується.

Взагалі, домашня чистка кишечника мало чим відрізняється від лікарняному. Лікарі розуміють під його чищенням клізму, прийом проносних або активованого/білого вугілля та інших абсорбентів. Останні допомагають у випадку, якщо підлягають чищенню скупчення поки знаходяться десь по ходу кишечника, і «доберуться» до ампули прямої кишки ще нескоро. А ось з’являтися такі подразники можуть з різних джерел.

 • Паразити та гельмінти. Включаючи стрічкових черв’яків. Проблема з ними в тому, що в процесі життєдіяльності вони виділяють в порожнину кишечника її продукти. Вони ж, як правило, володіють токсичною дією на центральну нервову систему і провокують алергічні реакції.
 • Неусвояемые компоненти. Найчастіше кам’яна пил, фрагменти кісток, пластику або металів потрапляють в наш кишечник з їжею або повітрям. Але при тому ж геморої і деяких інших захворюваннях у хворих іноді зустрічається пізніше ускладнення у вигляді збочення смаку – бажання їсти неїстівні речовини. Плюс, в сучасній харчовій промисловості прийнято додавати у продукти гидрогенизированный жир, деревну смолу (гуарова камедь), імітації смаків і безліч інших «неформатних» компонентів. Навіть якщо припустити, що вони повністю безпечні для кишечника, система обміну речовин нашого тіла не створена розпізнавати, розщеплювати і засвоювати їх, як годиться, просто тому, що в природі нічого подібного не існує.
 • Несумісні речовини. На відміну від просто неїстівного антрациту, існують поєднання їстівних для кишечника окремо, але несумісних в одному прийомі продуктів зразок овочів з молоком.
 • Токсини і отрути. Мова необов’язково йде про отрути, доданих в їжу з метою вбивства. В наш час набагато частіше зустрічаються просто несвіжі або заражені якимсь збудником (а він виділяє отруйні речовини у міру розмноження у живильному середовищі) продукти. Крім того, сучасна харчова промисловість часто-густо використовує харчові добавки, включаючи речовини, за визначенням небезпечні для всього живого. Мова йде про консерванти. Передбачається, що вони безпечні для кишечника при правильному вживанні та зберіганні продуктів з їх додаванням. Але це буває не завжди, і тут дуже багато залежить від «совісті» виробника.
 • Дисбаланс в раціоні. Насправді левова частка відчуттів, завдяки яким ми і замислюємося про чищення кишечника, припадає на неправильне розподіл пропорцій білків, жирів і вуглеводів у раціоні, а також банальне переїдання. Розміри жовчного міхура і його місткість не стануть більше тільки тому, що хтось любить «перекусити» чималим шматом сала. Те ж саме стосується і можливостей синтезу інсуліну підшлунковою залозою у сластьон. Ніхто не забороняє ласувати улюбленою стравою або продуктом. Але потрібно розуміти, що апетит на нього (або просто апетит за столом) часто не збігається з можливостями шлунка і кишечника по синтезу всього, що потрібно для його засвоєння.
 • Дисбактеріоз. Зростання числа випадків дисбактеріозу кишечника у наш час пояснюється поєднанням відразу декількох факторів. Найбільший вплив серед них придбали поширеність консервантів в їжу і антибіотиків у медицині та побуті (мило, вологі серветки, засоби збирання та особистої гігієни). Важливу роль відіграє і зросла стерильність їжі – з-за високої якості її теплової обробки і зберігання, майже недосяжних в минулому. Всі зазначені фактори знищують мікрофлору кишечника, порушуючи травлення і вимагаючи чищення від накопичуються при дисбактеріозі токсинів.

Всі перераховані фактори дійсно можуть приводити до появи в кишечнику «неправильних», з хімічної точки зору, або навіть відверто токсичних речовин. Чистка кишечника в таких випадках і справді необхідна.

Але потрібно пам’ятати, що якщо стінки шлунка майже нічого не вбирають (він тільки переварює їжу), то будь-які речовини в кишечнику не затримуються – вони майже відразу ж всмоктуються його стінками і надходять у кров. Подібного не відбувається лише з деякими речовинами. Наприклад, тими, чиї молекули занадто великі, щоб «протиснутися» крізь стінки кишечника/судин, або провокуючими настільки гостру реакцію імунітету, що він блокує їх ще на «підступах» до системи кровообігу.

Таким чином, час на чистку кишечника зазвичай обмежена, а далі потрібно чистити уже весь організм. Але якраз при наявності гострої реакції з боку самого кишечника втручання ззовні і не потрібно. Крім того, у ряді випадків тільки чищення для вирішення проблем з кишечником недостатньо – потрібно переглянути весь свій раціон на предмет його збалансованості, провести діагностику вже наявних патологій шлунка/кишечнику і системи метаболізму.

Поширені помилки

Отже, перш ніж братися за чистку кишечника, нам потрібно сформулювати, навіщо вона потрібна, оскільки помилкових мотивів і перебільшень тут предостатньо.

 • Допомагає від аутоімунних порушень. Побутує думка, ніби чистка кишечника або печінки допомагає від псоріазу. Найцікавіше, що підтримують його самі лікарі. А насправді псоріаз як наслідок патологій печінки (і, отже, всієї системи очищення крові) спостерігається лише у 5-7% випадків. Що стосується захворювань шлунка і кишечника, то вони пов’язані з цим суто аутоімунним процесом ще менше. Швидше за все, цей міф виник ще до відкриття аутоімунної природи псоріазу. Але тепер вже ясно, що не всі його причини встановлені науково, і звинувачувати в його розвитку недостатньо чистий кишечник як мінімум передчасно.
 • В організмі утворюються шлаки. Аналогічно псоріазу, часто-густо можна почути питання про те, як ефективно почистити кишечник від шлаків. А між тим, пояснити, що являє собою згаданий «шлак», не може ніхто – ні той, хто хоче позбутися від нього, ні лікар-гастроентеролог із сорокарічним стажем. Ймовірно, все тому, що слово «шлак» є німецьким за походженням терміном з гірничодобувної промисловості, і означає він «пуста порода». До процесів, що відбуваються в кишечнику, він не має ніякого відношення і ніколи в ньому не утворюється. Більше того, зараз під питанням знаходиться популярна колись наукова теорія про аналоги «шлаків» – вільних радикалів («осколках» нормальних молекул, які виникають в результаті процесів окислення).
 • Сода чудово чистить кишечник. Ще один міф незрозумілого походження стосується можливості і, головне, користі чищення кишечника за допомогою соди. Насправді, сода потрапляє в шлунок і реагує з його соляною кислотою. В результаті вони нейтралізують один одного з утворенням вуглекислого газу і води. Ось чому содою так добре гасити печію – надлишок соляної кислоти в шлунку. Вуглекислота покидає організм з характерною відрижкою, а вода відправляється в кишечник звичайним шляхом. Таким чином, сама сода в кишечник просто не потрапляє, і ніякої його чищення не виробляє. Зате травні можливості шлунка за рахунок нейтралізації кислоти, якої він «оперує», знижуються. Так що як раз на шлунку і його роботі уявна чистка кишечника содою позначається швидше негативно, ніж позитивно.

Як позбутися від паразитів

З приводу того, як правильно очистити кишечник від паразитів, потрібно сказати, що краще всього проводити або хоча б починати процес його чищення з прийому спеціальних препаратів. До них відносяться:

 • «Альбендазол»;
 • «Пірантел»;
 • «Никлозамид»;
 • «Празиквантел».

Зазначені діючі речовини можуть продаватися під різними торговими назвами, як власне «Пірантел» або «Альбендазол», так і, наприклад, «Немозол», «Ворміл». При вагітності, лактації і в перші п’ять років життя дитини йому і мамі до прийому від глистів показаний тільки піперазину адипінат.

Що стосується народних глистогонных і засобів для чищення кишечника, то їх дія часто зводиться не до чищення як такої, а до легкого послабляющему ефекту. Невдало тут лише одне – що акти дефекації анітрохи не заважають гельмінта розмножуватися, навпаки, полегшуючи їм виведення потомства в навколишнє середовище. Втім, деякі народні засоби для чищення кишечника дійсно створюють їм некомфортні умови.

 • Часник і цибулю. З їх їдкими фітонцидами, які найкраще проявляють себе при поглинанні зазначених рослин у свіжому, тертому вигляді. Даний засіб заборонено застосовувати для чищення кишечника при гастриті і виразковій хворобі.
 • Відвар трави полину. З дубильними речовинами в її складі, які витягують десятихвилинним кип’ятінням двох столових ложок нарізаної трави полину на склянку води. Потім відвару потрібно дати настоятися, відцідити траву і довести його обсяг питної водою до початкового.
 • Плівки гарбузового насіння. Багаті кукурбитином (природним протиглистовою антибіотиком, визнаним і офіційною медициною). Оскільки є тільки їх плівки неможливо, потрібно просто стежити за тим, щоб при чищенні вони залишалися на насінні, а не відділялися з шкіркою. Після лущене насіння у свіжому вигляді треба подрібнити і приймати по чайній ложці – можна з молоком чи медом.
 • Рицинова олія. Визнана офіційною медициною проносне, протиглисні властивості якого так і не були доведені. Касторова олія є унікальним за своїм неусвояемым для організму складом, так як воно майже повністю складається з похідних рицинолевої кислоти. У кишечнику вони реагують з травної середовищем, вивільняючи цю кислоту в чистому вигляді, а вона є сильним подразником для стінок будь-яких органів. Однієї столової ложки натщесерце для чищення кишечника зазвичай достатньо.

Слабким протиглистовою дією відрізняються і інші помірно отруйні трави: пижмо, тирлич жовтий, шкірка і шкаралупа волоських горіхів.

Але результативніше спеціалізованих антибіотиків, засобів для чищення від глистів все одно не існує. До того ж фармацевтика в даному випадку пропонує нам сполуки, здатні всмоктуватися в кров – на відміну від народних настоїв і зборів.

Що робити при запорі

Чистка кишечника від калу може знадобитися не тільки при припиненні стільця, але і для колоноскопії або перед хірургічним втручанням. У цих випадках доводиться проводити її медикаментозно і під контролем лікаря.

Але у звичайному житті почистити кишечник від калових мас можна звичними продуктами і простими аптечними засобами.

 • Чорнослив. Замочений в теплій воді на годину або прямо в сухому вигляді.
 • Буряк. Особливо її свіжий сік в обсязі однієї склянки. Але клітковина у складі її волокон теж не зашкодить процесу, а тому відокремлювати її не завжди розумно.
 • Насіння льону. Вірніше, їх водний настій (чайна ложка на склянку теплої води). Насіння льону служать не тільки м’яким послаблюючу (в силу великої кількості міститься в них слизу), але і обволікаючим, корисним при гастриті і виразковій хворобі.
 • Рицинова олія. Оскільки його очищаючі властивості, на відміну від антигельмінтних, виражені дуже яскраво.
 • Кора крушини. Так само як і сенадексин у складі препарату «Сенаде». Хоч їх і продають в аптеці, обидва вони є натуральними екстрактами рослин з антраглікозіди – подразниками для кишечника з потенційно канцерогенними властивостями. У добу для чищення кишечника можна приймати не більше склянки настою кори крушини (чайна ложка кори на склянку окропу, настояні в термосі до повного охолодження). Що до сенадексину, то межа його дози при чищенні прямої кишки становить три таблетки в день.
 • Кефір, йогурт. Особливо в теплому вигляді, з додаванням вершкового масла. У той же час для лікування важких і наполегливих порушень (скажімо, внаслідок атонії або хірургічного втручання) вони не підходять.
 • Магнезія. Порошок на основі магнію, що продається в аптеках. Він володіє вираженим послаблюючу і очищуючу дію на кишечник, але може також знизити артеріальний тиск, викликати сонливість.

Почистити кишечник без клізми можна за допомогою будь-якого із зазначених варіантів, а також замінити, приміром, лляне масло соняшниковою – ефект буде той самий. Але судячи з відгуків, найбільшою універсальністю дії відрізняються рицинова олія, кора крушини і «Сенадексин».

Що допомагає від токсинів

Зазвичай, чим сильніше виражено отруйну дію стороннього речовини, що потрапила в кишечник, тим швидше воно дає про себе знати. Найбільш дієві токсини і отрути виявляють себе ще в шлунку. Тому почистити шлунково-кишковий тракт у цих випадках простіше всього за допомогою блювоти. Викликати її можна за допомогою наведених нижче засобів.

 1. Немедикаментозно. Найпростіший спосіб швидкої чистки шлунка та кишечника у разі, якщо блювання не наступає сама, широко застосовується хворими на анорексію. Він полягає в натисканні двома пальцями на корінь язика – його підстава, розташована прямо біля входу в стравохід.
 2. Солоною водою. Пропорції для приготування цього засобу точно назвати важко, оскільки на склянку питної води потрібно додати стільки солі, щоб отриманий розчин було неможливо пити. Після цього потрібно покласти в нього ще як мінімум чайну ложку солі, розмішати до повного розчинення і випити залпом. Сольовий розчин не тільки добре чистить травний тракт, але і провокує гостру блювоту – причому швидко, протягом найближчої хвилини-двох.

Якщо є підстави думати, що токсин знаходиться вже в нижніх відділах травного тракту, самостійно очистити кишечник від токсинів можна, прийнявши препарат з абсорбуючим, очищує і обволікаючим дією.

Їм володіють:

 • сирий яєчний білок;
 • настій насіння льону;
 • березове вугілля активоване;
 • «Білий вугілля» (кремній);
 • повідон;
 • каолін (глина);
 • вісмут.

Чистка кишечника активованим вугіллям і яєчним білком виглядає найбільш натуралістично. Але насправді саме ці кошти є найбільш слабкими очисниками – чимось на зразок молока, яке раніше всерйоз намагалися застосовувати проти сильнодіючих отрут. Чистячий потенціал у білого вугілля та аналогічного йому диосмектита куди вище. І це варто мати на увазі при гострих отруєннях.

Якщо мета – схуднути

Чистити кишечник для схуднення можна засобами зразок соку лимона або інших цитрусових. Вони добре очищають травний тракт, правда, з ризиком «обзавестися» виразкою або алергією, якщо захоплюватися ними натщесерце або замість їжі, як на фруктовій дієті. Однак вони ж і підвищують апетит за підсумками чищення кишечника, що при вже наявних зайвих кілограмах неактуально.

Тому чистити кишечник для зниження ваги краще в поєднанні з прийомом рослинної клітковини, так як вона не засвоюється і не підлягає перетравленню. Зате вона заповнює травний тракт помилковим обсягом, що корисно для всіх, хто набирає вагу з-за звички переїдати. А нормалізація стільця при чищенні кишечника нею – лише додатковий «бонус», який виникає через прагнення кишечника скоріше позбавитися від чужорідного, навіть нехай і очищаючого, компонента. Серед джерел клітковини можна виділити:

 • пшеничні висівки – як окремий продукт або у вигляді висівкового або чорного хліба;
 • розчинну клітковину – у вигляді окремо продається добавки;
 • лляну борошно – менш калорійну, ніж пшеничне, зате більш багату клітковиною;
 • гречане борошно – саму дієтичну, з точки зору калорійності. Гречка, на відміну від всіх інших круп, складається суцільно з складних повільно розщеплюваних вуглеводів.

Але найбільш часто вживаними джерелами клітковини, поряд з хлібом хлібом, залишаються овочі і фрукти – як свіжі, так і оброблені при температурі. Менше всього її (зате більше всього вуглеводів) в картоплі і бобових. А в іншому, з метою чищення нею кишечника можна «налягти» на будь-які їстівні рослини.

На практиці чистка кишечника з метою схуднути є однією з найбільш небезпечних, з точки зору можливості розвитку виразки. Клітковина не перетравлюється, а тому її волокна і лусочки буквально зскрібають при такій чищенні захисний слиз зі стінок травних органів.

Ні одна жива тканина не в змозі витримати прямого контакту з концентрованим травним соком. Тому чистка кишечника в домашніх умовах за допомогою клітковини – явно не те, чим варто займатися частіше одного разу в тиждень. Набагато розумніше просто з’їдати одне повністю овочеве блюдо в день – більше середньостатистичній людині, як правило, не потрібно.

Залишити коментар