Хронічний бронхіт: симптоми і лікування у дорослих

Всім відомо, що якщо не лікувати будь-яку хворобу вчасно, вона може перейти в хронічну форму. Це стосується і розвитку запальних процесів в бронхах. При прояві кашлю протягом 2 років можна діагностувати хронічний бронхіт. Його симптоми і лікування у дорослих ми обговоримо в нашій статті.

Питання чомучки: справжні причини бронхіту

Гострий бронхіт успішно лікується протягом 3-4 тижнів. А ось якщо пацієнт запустить лікування, то запальні процеси можуть затихнути, а потім періодично повторюватися. У такому випадку лікарі діагностують бронхіт хронічної форми.

Проте необов’язково гострий бронхіт або інші форми цієї недуги перетечуть у хронічну стадію. На це впливає ряд факторів, зокрема:

 • Потрапляння в організм збудників інфекцій або бактерій. Цей чинник починає діяти, якщо є які-небудь патології мигдаликів, ротової порожнини і т. п.
 • Генетична схильність. Розвиток хронічного бронхіту типу може бути спровоковано фізіологічними особливостями будови бронхів. Вони можуть бути дуже податливі негативного впливу, а через їх будови утруднюється відтік накопичилася мокротиння.
 • Куріння. Саме курці очолюють рейтинг людей, які потрапляють в групу ризику. Продукти тютюнового горіння і розпаду потрапляють в бронхи й осідають на їх стінках.
 • Професія. Якщо ви працюєте в складних умовах, наприклад, на виробництві по виробленню хімічної або нафтової продукції, в шахті, то постійний вплив забрудненого і важкого повітря може зумовити розвиток хронічного бронхіту.
 • Кліматична зона. Якщо людина проживає в регіоні, де постійно переважає низька температура або підвищена вологість повітря, то він знаходиться в зоні ризику.
 • Знижений імунітет. Як відомо, ослаблення захисних сил організму вважається сприятливим середовищем для розмноження бактерій та вірусів.

Симптоматика хвороби

Бронхіт у хронічній стадії має специфічну симптоматику, яка дозволяє відрізнити хворобу від інших патологій дихальних шляхів. До основних ознак розвитку бронхіту слід віднести:

 • кашель;
 • задишку;
 • виділення мокротиння;
 • хриплость;
 • синдром астматичного типу;
 • харканье кров’ю;
 • аускультативні ознаки;
 • ціаноз.

Давайте детальніше зупинимося на кожному симптомі. Найчастіше при розвитку бронхіту в хронічній формі з’являється сухий і непродуктивний кашель. Виділення мокротиння мізерно малі. Кашель може супроводжуватися свистом.

Задишка завжди має місце при розвитку хронічного обструктивного бронхіту. Така симптоматика проявляється тільки при тривалому розвитку запалення в бронхіальної порожнини. Найчастіше пацієнт навіть не може згадати приблизний час, коли він захворів бронхітом. Виникнення задишки безпосередньо пов’язане з утрудненням дихання, а також з звуженням бронхіального просвіту.

На початковому етапі розвитку хронічного бронхіту мокротиння під час кашлю практично відсутня або її кількість мізерно мало. Вона може мати прозорий або жовтуватий відтінок. Приміром, у шахтарів слиз буде мати чорний колір. При загостренні запалення, у стадії рецидиву, кількість мокротиння значно збільшується. Вона набуває густу консистенцію і гнійну природу. У такому випадку потрібна негайна медикаментозна корекція стану пацієнта.

За типом хрипів можна визначити область запалення бронхів, а також стадію розвитку бронхіту. Відхаркування кров’ю не вважається характерною симптоматикою недуги. Такий ознака проявляється тільки при прогресуванні патології та розвитку ускладнених наслідків. Якщо кров надмірно виділяється, то це може свідчити про онкологічної деформації слизового покриття. У пацієнта також може проявитися синдром астматичного типу. Під час таких нападів людині не вистачає повітря, і виникає задишка. Це пов’язано із звуженням просвіту бронхів.

Обструктивні форми хронічного бронхіту типу можуть спровокувати розвиток ціанозу, тобто зміна кольору шкірних покривів. Це відбувається тільки через кисневої недостатності. Аускультативні дані свідчать про видозміні легеневої тканини. Це є цілком закономірним наслідком розвитку хронічного бронхіту. Виявити такий симптом може тільки лікуючий фахівець під час проведення обстеження.

Лікуємо недугу разом з лікарем

На жаль, медицині до цих пір невідомо, як назавжди вилікувати хронічний бронхіт. На сьогоднішній день ведуться активні дослідження новітніх способів лікування цього захворювання шляхом галотерапії, тобто відвідування соляних печер. Але поки що цей напрямок в лікуванні не стало доступним для всіх пацієнтів, які лікують фахівці роблять все можливе для того, щоб в період загострення людина не відчував дискомфорту, а у стані ремісії він взагалі не згадував про таку недугу.

Під час лікування хронічного бронхіту типу пацієнту прописується ряд медикаментозних препаратів:

 • бронхолітичних;
 • антибіотичних;
 • антигістамінних;
 • муколітичних;
 • протизапальних.

Антибіотики при бронхіті хронічного характеру призначаються тільки тоді, коли у пацієнта підвищилася субфебрильна температура і проявляється інтоксикація організму. В цьому разі йому може бути прописаний прийом таких медикаментів, як:

 • «Цефтріаксон»;
 • «Авелокс»;
 • «Азитроміцин»;
 • «Аугментин»;
 • «Амоксиклав»;
 • «Макропен» та ін.

Вибір препарату проводиться тільки після забору харкотиння для бактеріологічного порівняльного дослідження.

Відхаркувальні фармакологічні засоби необхідні для розпушення і виведення скупчилася в бронхіальній порожнини мокротиння. З цією метою лікар порекомендує прийом препаратів з групи муколітиків, наприклад, «Бромгексин», «Флавамед» і т. п.

Протизапальні та бронхолітичні фармакологічні засоби необхідні для розширення бронхіального проходу, полегшення дихання, а також для запобігання розмноженню бактерій. Найбільш поширеними лікарськими засобами, які надають таку дію, вважаються:

 • «Вентолин»;
 • «Атровент»;
 • «Еуфілін»;
 • «Фликсотид» і т. д.

Для проведення інгаляційних маніпуляцій людина, що страждає бронхітом хронічного типу, може придбати небулайзер. Це пристрій випромінює ультразвукові хвилі, подрібнюючі лікарські речовини на найдрібніші частинки. Завдяки цьому фармацевтичне засіб проникає навіть в дрібні бронхи. Який розчин підійде для інгаляції, вам підкаже лікуючий фахівець.

Зелена аптечка під рукою

Багато хто з нас сприймають методи народної медицини для лікування різних недуг. З допомогою народних засобів можна вилікувати хронічний бронхіт у стадії загострення. Пам’ятайте, що лікування буде ефективним тільки при поєднанні медикаментів з фитосредствами. Обов’язково перед застосуванням того чи іншого засобу народної медицини проконсультуйтеся з лікарем фахівцем.

Насамперед, у період лікування пацієнту потрібно переглянути свій раціон і збалансувати його тільки вітамінізованої і білковою їжею. У стадії загострення хронічного бронхіту курця людині потрібно відмовитися від цієї згубної звички. Рясне тепле питво має бути постійним і не менше 4 л на добу.

Поряд з призначеними лікарем фахівцем медикаментами, можна прогрівати грудну клітку горчичными пакетами, компресами, ставити банки і робити інгаляції з масляними екстрактами. Велику популярність і доведену ефективність мають картопляні інгаляції.

Нетрадиційним способом лікування такого захворювання в хронічній формі вважається голковколювання. Проводити такі маніпуляції за індивідуальними схемами повинен тільки лікуючий фахівець. Для полегшення нападів кашлю і поліпшення загального стану можна вживати відвари і настої з кореня солодки, череди, мати-й-мачухи, алтея, багна, аптечної ромашки.

Не намагайтеся лікувати хронічний бронхіт самостійно. Будь-яка недуга в хронічній формі може стати передвісником розвитку ускладнених наслідків. Довірте своє здоров’я лікуючого спеціаліста і неухильно дотримуйтесь всі його рекомендації і розпорядження. Будьте здорові!

Залишити коментар