Хатіора: догляд в домашніх умовах, цвітіння, розмноження і лікування

Танцюючі кістки, чоловічі сльози, мрія п’яниці… Все це «веселість» – народні назви хатиоры, колись дуже популярної серед квітникарів-любителів, але потім незаслужено забутою. Це досить дивна квітка: начебто і кактус, але не схожий на своїх «родичів», непримітний влітку і шалено ошатний взимку. І хоча відтворити тропічний клімат в квартирі неможливо, догляд за хатиорой в домашніх умовах досить простий – змусити її бурхливо цвісти зможе навіть новачок.

Часто в описах квітки можна зустріти фразу, що хатіора – сукулент. Не лякайтеся, цей термін означає лише те, що даний вид рослини має здатність накопичувати вологу в тканинах. Тому що живуть вони в посушливих місцях і змушені економити воду.

Листя у сукулентів як таких немає, найчастіше вони видозмінюються до колючок (у хатиоры вони дрібні і м’які). Власне, кактуси і є типові сукуленти. Хатіора теж відноситься до кактусам, хоча за зовнішнім виглядом нагадує скоріше корал, за що її часто називають «кактусом танцюючих кісток». Та росте вона не в пустелях, а в тропічних лісах. Батьківщина хатиоры – Бразилія, а вже звідти квітка «перекочував» у Південну Америку та Африку.

Ще в описі квітки часто з’являється термін «епіфіт», що характеризує рослина, як виростає на інших рослинах. Але епіфіти зовсім не паразитують – вони використовують частини інших рослин, як опору, в спробі отримати більше сонячного світла, адже тропічні ліси дуже густі і в землі світла мало. Крім лісів, цей кактус непогано себе почуває на каменях і в ущелинах скель.

Видове різноманіття

Хатіора – вічнозелена багаторічна рослина. Зовнішній вигляд «домашньої» хатиоры можна описати так: невисокий чагарник (до 0.5 м у висоту, а в природі – до 1 м) з членистими стеблами, на верхівці яких розпускаються квіти. Самі суцвіття за формою нагадує дзвіночок. Довжина і діаметр сегментів стебла варіюються в залежності від виду, забарвлення і розмір квіток – теж. В таблиці можна ознайомитися з характеристиками різних видів хатиоры.

Таблиця – Характеристики видів хатиоры

Назва виду Зовнішній вид сегментів стебла Зовнішній вид суцвіть
Герміна (Hatiora herminiae) — Довжина 2-5 см;
— діаметр близько 0,5 см;
— циліндрична форма;
— колір варіюється від темно-зеленого до сіро-зеленого;
з боків розташовані щетинки 1-2
— Забарвлення малиновий;
— діаметр близько 2,5 см;
— одне суцвіття на верхівці стебла
Гартнера (Hatiora gaertneri) — Довжина 6-7 см;
— ширина до 2-2,5 см;
— форма видовжена, еліптична;
— по краях виражені щербини;
— колір темно-зелений, краю можуть мати червонуватий відтінок
— Забарвлення частіше червоний (може бути рожевим або малиновим);
— діаметр до 6 см;
— складається з безлічі вузьких довгих пелюсток;
— одне суцвіття на верхівці стебла
Рожева (Hatiora rosea) — Довжина 2-2,5 см;
— ширина 1 см;
— форма кеглеобразная, еліптична, плоска;
— колір темно-зелений;
— ребристі краю
— Забарвлення від світло-рожевого до насиченого рожевого;
— діаметр 3-4 см;
— одне суцвіття на верхівці стебла
Солеросовая (Hatiora salicornioides), вона ж – солянковидная, солеросовидная, салікорнієвідная — Довжина до 5 см;
— діаметр до 0,7 см;
— форма кеглеобразная;
— колір темно-зелений;
— Забарвлення частіше жовтий (може бути червоним);
— діаметр 1 см;
— довжина до 2 см;
— одне суцвіття на верхівці стебла

Є ще дуже незвичайний вигляд хатиоры – Пятикрылая (Hatiora pentaptera). Стебла в неї короткі, а сегменти ребристі, схожі на перетин чотирьох-п’яти різних площин. І суцвіття у пятикрылой хатиоры розташовуються не на верхівці стебла, а безпосередньо на ньому, у місцях з’єднання сегментів стебла. Самі квіточки дрібні та білі.

А ще є гібридний сорт – хатіора Грезера (Hatiora graeseri). Це «дитя» рожевої хатиоры і хатиоры Гартнера. Сегменти стебла за своєю формою – щось середнє між формами сегментів батьківських видів, а ось суцвіття здивували – вони пофарбовані в яскраві червоні і темні, аж до темно-бордового кольору.

Догляд за хатиорой: що врахувати

У природі хатіора зростає у «спартанських» умовах, тому і в міській квартирі не вимагає до себе підвищеної уваги. Як типовий сукулент, хатіора не вимагає частого і рясного поливу, а як тропічний «мешканець» – легко переносить добові перепади температур. Але, знаючи, як доглядати за хатиорой в період цвітіння і в спокої, можна домогтися більш швидкого росту рослини і більшої кількості бутонів.

Де розмістити горщик

Як це ні дивно для тропічного мешканця, але хатіора не виносить прямих сонячних променів. Зате розсіяного світла вимагає багато. При недостатньому освітленні квітка зупиняється в рості і не може цвісти. Тому вибирайте для горщика досить добре освітлене, але в той же час, закрите від прямих променів місце. Кращий варіант: підвіконня з західної чи східної сторони будинку. У теплу пору року підійде і затінений кут на балконі. А ось на південних вікнах хатіора може отримати навіть сонячні опіки і тоді рослина почне жовтіти і чахнути.

Якщо все ж таки вирішите поставити горщик на півдні, то не забувайте прикривати хатіору від прямого потрапляння променів клаптем тканини або тієї ж фіранкою. Або ж додайте горщик в глибині кімнати на деякій відстані від вікна.

Як поливати і обприскувати

Всі кактуси можуть довго переживати безводний період, але тоді їм доводиться екстремально економити вологу. Для цього рослина скидає деяку кількість сегментів, а решта помітно зморщуються. До того ж хатіора перестає рости і не закладає бутони. Росте і рясно цвіте хатіора лише при достатньому і регулярному «пиття».

В активній фазі, а вона припадає на теплу пору року, поливати хатіору потрібно часто, але не рясно. Не можна допускати пересихання грунту – він завжди повинен бути трохи вологим. При надлишку вологи коріння починають загнивати, рослина чахне і скидає частину сегментів. Щоб цього уникнути, обов’язково зливайте воду з піддона через 30 хвилин після поливу. Вода з-під крана хатиоре не підійде – поливати бажано теплою кип’яченою водою. А можна просто дати водопровідній воді відстоятися або очистити її будь-яким побутовим фільтром.

У період спокою (приблизно з кінця вересня по грудень) поливати рослину потрібно раз в місяць. А після відпочинку – частіше, але не рясно. Ближче до весни хатіора випускає бутони і приблизно в квітні починає цвісти і, відповідно, входить в активний період. Тоді поливати потрібно, не допускаючи пересихання грунту.

В активний період потрібно часто обприскувати хатіору, особливо в жарку погоду. Влітку рекомендується це робити кожен день. У період спокою обприскування не потрібні зовсім.

Температурний режим

Влітку найбільш сприятливі умови для хатиоры – коли денна температура коливається в діапазоні 20-27 °C, а вночі знижується на 6-8 °C. Ще рослина любить свіже повітря, тому в теплу пору року краще виставляти хатоиру на балкон або розміщувати на вулиці, в тіні дерев. Якщо горщик стоїть на підвіконні – частіше провітрюйте приміщення.

Взимку хатіора відпочиває. У цей період потрібно перемістити вазон у прохолодне місце. Оптимальна температура – 10-16 °C. Саме в прохолоді відбувається закладка бутонів. Якщо хатиоре в період спокою не забезпечити потрібний режим, то, швидше за все, навесні цвітіння буде мізерним.

Коли і чим підгодовувати

У природі цей кактус отримує достатньо поживних речовин з грунту, адже вона постійно оновлюється природним шляхом. Вирощування хатиоры в горщику в домашніх умовах передбачає періодичну підгодівлю.

В активному періоді вносити добрива рекомендується двічі на місяць. У період спокою цього робити не потрібно зовсім. Підгодувати хатіору можна калійними або фосфорними сумішами. Азотні добрива не підійдуть – від них загинє коріння. Існують навіть спеціалізовані покупні склади для кактусів і сукулентів. За відгуками квітникарів, краще розбавляти складу вдвічі від рекомендованої дози, так виключається ризик перегодувати рослина.

Як пересаджувати

Найбільш бурхливий ріст відбувається в перші три роки життя рослини. У цей проміжок часу потрібно пересаджувати кактус щорічно, інакше хатиоре стане тісно і вона перестане цвісти. Починаючи з трьох років темпи зростання сповільнюються і тепер можна пересаджувати рідше – раз на два роки. Масивні зрілі рослини не вимагають зміни «оселі» частіше, ніж раз у п’ятирічку. Роблять це навесні, як тільки закінчиться період цвітіння. Пересадити хатіору нескладно. Скористайтеся інструкцією з п’яти кроків.

 1. Підготуйте ґрунт. Склад такий: крупний пісок, листова земля, торф і дернова земля – у рівних пропорціях. Хатіора любить пухку, насичену киснем грунт, тому незайвим буде додати в грунт частина деревного вугілля.
 2. Підберіть горщик. Коренева система у хатиоры поверхнева, тому у глибокому горщику сенсу немає. Краще підібрати низьку і широку ємність. Ідеально, коли від коренів залишається місце в 1-2 см до стінок горщика.
 3. Не забудьте про дренажі. На дно горщика обов’язково покладіть дренаж, це запобіжить загнивання коренів.
 4. Очистіть коріння. З коренів потрібно видалити стару землю.
 5. Утрамбуйте. На дренаж насипте шар грунту, встановіть рослину і засипте другим шаром землі. Зверху грунт потрібно трохи утрамбувати, щоб забезпечити кущу велику стійкість. Ще рекомендується підв’язати стебла.

Тепер саме час полити кактус. Немає сенсу відразу вносити добрива, адже земля ще «свіжа» і містить достатню кількість мінералів. Не забудьте злити надлишки води з піддона через півгодини.

Розмноження рослини

Найбільш простий і швидкий спосіб розмножити хатіору – вегетативний. Тобто живцями. Найкращий час для цього – весна, відразу після закінчення цвітіння. Потрібно «відкрутити» (не відрізати) від материнського рослини держак, який складається мінімум з трьох сегментів. А далі можна застосувати один з таких способів.

Вкорінюємо у воді…

Свежеотломанный ділянку стебла поміщають у склянку з чистою теплою водою. Незабаром рослина пустить корінці. І ось коли їх довжина досягне 2 см – можна саджати росток в невеликий горщик з грунтом. Земля повинна бути вологою, але не мокрою. Після того, як грунт висохне можна поливати рослину, але не зверху, а через піддон.

Такий спосіб зручний, коли потрібно укоренити відразу кілька живців. Їх можна помістити разом в одну склянку з водою, а вже потім, коли відросте корінці, розсадити кожен у свій горщик.

… або відразу в грунті

Цей метод наближений до того, як відбувається розмноження хатиоры в природі.

Але і тут є два варіанти підготовки живців.

 1. Нижній край присипають золою. І забувають про нього на пару днів. Потім низ присипають складом для швидкого росту коріння типу «Корневін» і садять у вологий грунт. Подальший догляд зводиться до періодичного зволоження землі.
 2. Держак нічим не обробляють. І залишають на тиждень підсихати самостійно. За цей час сегменти повинні трохи скривиться. Потім держак просто «встромляють» в горщик з вологим грунтом. Коли відросток пустить корінці, рослина знову насититься вологою і сегменти почнуть розправлятися. Це вірна ознака того, що хатоира прижилася.

В обох випадках до наступної весни в горщиках вже будуть маленькі кущики хатиоры. До речі, такий росток може стати гарним подарунком близькій людині або колезі. Тільки не забудьте описати йому всі особливості догляду за хатиорой, тим більше що їх зовсім небагато.

Питання здоров’я

Як і будь-яке інше «домашнє» рослина, хатіора може захворіти. Напасті можуть бути пов’язані з неправильним доглядом, інфекційним ураженням, «навалою» комах. Далі розберемо кожний випадок докладніше.

Хвороби

Хвороби хатиоры можуть мати бактеріальний і грибковий характер. Тут важливо не помилитися з діагнозом». В таблиці розглянуто причини, симптоми і способи лікування рослини від різних захворювань.

Таблиця – Хвороби хатиоры

Хвороба Причина Симптоми Лікування
Бактеріальна інфекція — Надлишковий полив — Сегменти стають м’якими;
— з’являються липкі, слизькі плями (можуть бути світлими або коричневими)
— Видаліть уражені ділянки;
— при великій площі ураження укорените здоровий живець
Фітофтора — Надлишок вологи;
— заражена грибком грунт
— Хатіора в’яне (грунт при цьому не пересохла);
— на стеблах і біля коріння з’являються коричнево-фіолетові плями (згодом чорніючі)
— Обломите хворий стебло;
— присипте «ранку» деревним вугіллям;
— скористайтеся препаратами-фунгіцидами: «Превікур», «Фітоспорін-М», «Фундазол»
Фузаріоз — Грибок проникає через механічні пошкодження стебла;
— занадто рясний полив;
— недотримання температурного режиму
— Загнивають корені;
— стебла стоншуються і жовтіють;
— рослина в’яне;
— може бути білий наліт
— Застосуйте препарати: «Превікур», «Фундазол», «Витарос», «Беталом» і їм подібні

Застосування фунгіцидів має сенс на початковій стадії грибкової інфекції. При цьому необхідно видалити всі уражені стебла, інакше вони будуть заражати здорових «сусідів». Якщо грибок уразив більшу частину квітки, то хатіору вже не врятувати – від рослини краще позбутися, як від джерела інфекції для інших зелених «вихованців».

Шкідники

Як і на інших «мешканців» підвіконня, на хатіору можуть «напасти» шкідники. А це найчастіше: павутинний кліщ, білокрилка, щитівка, борошнистий червець. У таблиці показано, як розпізнати і як позбутися паразитів.

Таблиця – Шкідники хатиоры

Шкідник Симптоми Лікування
Павутинний кліщ — Рослина слабшає;
— помітні тонкі павутинки між стеблами;
— помітні дрібні білі точки на сегментах або суцвіттях;
— з’являються сухі знебарвлені ділянки на стеблах
— Застосуйте акарицидні і инсектоакарицидные склади: «Аполло», «Агравертін», «Флоромайт», «Фітоверм», «Акарин», «Борнео» і т. д.;
— запустіть в горщик хижих кліщів: фитосейулюсов або амблисейусов
Фузаріоз — Грибок проникає через механічні пошкодження стебла;
— занадто рясний полив;
— недотримання температурного режиму
— Загнивають корені;
— стебла стоншуються і жовтіють;
— рослина в’яне;
— може бути білий наліт
Білокрилка — На стеблах з’являються липкі краплі (долина);
— навколо рослини літають білі комахи розміром до 3 мм;
— з’являються темні плями;
— рослина в’яне і скидає сегменти
— Застосуйте інсектицидні склади: «Актеллік», «Биотлин», «Вертимек», «Моспілан», «Командор», «Пегас», «Оберон» і т. д.;
— запустіть в горщик хижих кліщів: фитосейулюсов або амблисейусов
Щитівка — Стебла жовтіють;
— хатіора скидає сегменти;
— на стеблах видно невеликі «нарости» або «бляшки»;
— з’являються липкі краплі (долина)
— Застосуйте інсектицидні склади: «Фітоверм», «Актара», «Актеллік», «Метафос», «Моспілан», «Конфідор», «Агравертін» і т. д.
Борошнистий червець — На рослині видно білі черв’яки розміром до 6 мм, як би покриті білим воском;
— кладки яєць схожі на шматок вати;
— виділення комах нагадують крупинки цукру;
— рослина чахне і скидає сегменти

Якщо ви виявили на своїй хатиоре паразитів, перше, що необхідно зробити – негайно ізолювати квітка від «сусідів». Так ви зменшите ризик зараження інших рослин. Потім потрібно промити кактус під проточною водою і обробити мильним розчином. Щитівок і борошнистих червців потрібно «познімати» зі стебел руками, щитівок при цьому доведеться піддягати тонким гострим предметом.

Застосування хімічних препаратів виправдано при початковій стадії зараження. Якщо ж уражена велика частина квітки, то, на жаль, його вже не врятувати. Краще знищити кактус разом з землею і горщиком.

Важливо: яким би препаратом ви вирішили скористатися, обов’язково надіньте респіратор і гумові рукавички. А також добре провітріть приміщення після обробки. Будь хімічний склад є алергеном, тому не завадить «тримати напоготові» будь-який антигістамінний засіб.

Інші проблеми

Іноді симптомів грибкової інфекції або паразитів не видно, а хатіора все одно виглядає ослабленою і «хворий».

Ось ще чотири нетипових стану та поради щодо їх усунення.

 1. Хатіора не цвіте. Чи цвіте, але дуже скромно. Таке трапляється, якщо рослині не дали «відпочити», тобто не дотримувалися температурний режим у період спокою. Квітці може не вистачати харчування, тоді потрібно почати вносити добрива за графіком. Також причиною є недостатній полив, тобто допускалося періодичне пересихання грунту (в активній фазі верхній шар грунту завжди повинен бути ледь вологим). А може, хатиоре тісно і потрібно пересадити її в більш просторий горщик.
 2. Кактус скидає суцвіття і сегменти. Тут також може бути кілька причин: недотримання правил поливу, порушення температурного режиму, протяги. Догляд залежить від фази, в якій знаходиться рослина, і його потрібно скорегувати.
 3. Сегменти стебла зморщуються. Кактусу не вистачає вологи. Потрібно участити полив. Якщо при зморщених сегментах грунт вологий, значить, порушений температурний режим або на рослину дме протяг.
 4. Стебла жовтіють. Якщо при цьому не виявлені симптоми ураження квітки інфекціями чи шкідниками, то, швидше за все, «винен» занадто рясний полив.

Забобони і прикмети

А ви вірите у всілякі народні прикмети і забобони? Виявляється, хатіору людські страхи теж не обійшли стороною. І ось деякі з них.

 • Розлучниця. Хатіора «розколює» сім’ї, вносить в будинок суперечки й розбрат.
 • Чоловіконенависниця. Хатіора «виживає» чоловіків, вганяє їх у депресію, схиляє до зловживання алкоголем.
 • Отруйна і небезпечна. Деякі сорти хатиоры отруйні і небезпечні для дітей і домашніх тварин.

Жодних обгрунтованих підтверджень цим забобонам поки ніким не надано, хоча і авторитетних досліджень на цю тему ніким ніколи не проводилося. І, до речі, серед відомих на сьогоднішній день отруйних рослин хатіора не фігурує. А як по-вашому, варто довіряти подібним чуткам?

Як би там не було, а знаючи, як доглядати за хатиорой і дотримуючись цих правил, можна виростити у міській квартирі цілий тропічний сад. І в нагороду він буде радувати око бурхливим цвітінням в саме сумне час року, коли інші квіти ще знаходяться в «спячке».

Залишити коментар