Вплив комп’ютера на здоров’я дитини

В наш час важко уявити без комп’ютерів не тільки офіс, але і будинок. І батьки, і бабусі, і дідусі, старші брати і сестри, і няня або вихователі в дитячому садку, і знайомі, і незнайомі люди на вулиці, в автобусі, в метро, в поліклініці — всі вони час від часу, а іноді і практично постійно дивляться в монітори різних технічних пристроїв.

Це смартфони, планшети, ноутбуки, електронні книги. Комп’ютер примудрилися засунути навіть в наручний годинник і кількість подібних пристроїв тільки зростає.

Очима дитини

Давайте поглянемо на світ очима дітей. Оточуючі дитини люди грають, дивляться фільми, щось набирають на клавіатурі… Їхні обличчя розслаблені або напружені, вони зосереджені чи сміються, хтось підтанцьовує в такт чутною лише їм мелодії, хто говорить з «маленькими коробочками». І чоловічок робить висновок – ці штуки дуже важливі, цінні і цікаві.

Поступово, гаджети захоплюють все більше і більше нашого часу, уваги та енергії. І вони з самого раннього віку входять у життя наших дітей. А в той же час шкоду комп’ютера для дітей до кінця не досліджений і часто не береться до уваги. Мені відомі історії, коли матуся продовжувала свою роботу через інтернет навіть в передпологовому відділенні. Відразу після пологів, а буває і під час щасливі батьки пишуть СМС, роблять фото, відео, спілкуються по скайпу. Комп’ютерні дослідження проводяться і під час вагітності. Вплив комп’ютера на здоров’я дитини – предмет нашої сьогоднішньої розмови.

«Заборонений плід»

Часто батьки дають гаджети навіть немовлятам – щоб вони відволіклися, спокійно перенесли поїздку в транспорті, чергу в кабінет лікаря або дали дорослим спокійно поговорити по телефону або відповісти на важливе повідомлення. Дітей приваблює, зачаровує яскраво палаючий екран монітора, музика, швидка зміна картинок. І часто використовується комп’ютер, якщо дитина вередує, впав, вдарився або, наприклад, не хоче їсти.

І якщо іграшку-брязкальце можна спробувати на смак і «на зуб», дорослі дозволяють постукати їй про стіну або про стіл, її можна кинути і подивитися, що буде, то комп’ютер дорослі показують «з рук» або пильно стежать і припиняють всі спроби його досліджувати звичними для малюка способами. А «заборонений плід», як кажуть, «солодкий» і манить він маленької людини майже з народження.

І потім підросли діти готові просиджувати за комп’ютером годинами. І, хоча таке «спілкування» несе багато позитивних фактів – є й навчальні та розвиваючі програми, діти можуть малювати, знайомитися з іншими дітьми, шукати потрібну інформацію, переглядати корисні фільми, не варто забувати і про шкоду комп’ютера для дітей.

Комп’ютер і здоров’я дитини

Так яку ж зв’язок має комп’ютер і здоров’я дитини? Будь-який монітор має опромінення, хоча існують різні захисні пристрої, повністю нейтралізувати його неможливо. Фахівці вважають, що негативний вплив від випромінювання комп’ютера і телевізора порівнянні. І ці дози спочатку непомітні, але з часом накопичуються і роблять свою руйнівну дію.

При довгому сидінні в одному положенні перенапружується тіло, м’язи не отримують розслаблення, відбувається викривлення хребта, погіршення кровопостачання внутрішніх органів, можуть виникати болі в шиї, спазми в кисті руки, яка тривало зайнята управлінням мишкою, головні болі.

Може погіршитися зір і тоді дитині доведеться відновлювати його або носити окуляри.

Психічне здоров’я

Від надмірних навантажень страждає нервова система. І це робить чадо вередливим, дратівливим, можуть виникнути навіть тики, з’являється підвищена стомлюваність, дитина довго не може заснути, може часто прокидатися, плакати, і з часом сон взагалі стає неспокійним і тривожним і можуть розвиватися психосоматичні захворювання.

Вплив комп’ютерних ігор на дитину ще небезпечніше і сильніше. У дітей, які проводять за комп’ютером необмежений час, може розвинутись психічна залежність. Такі діти мають блідо-зелене обличчя, запалені, почервонілі очі, вони можуть відмовлятися навіть від їжі, рідко виходять на вулицю, майже не спілкуються з родичами і зі своїми однолітками наживо. Все, що їх цікавить, знаходиться по ту сторону монітора. Дитина часто стає більш агресивним, йому гірше вдається контролювати свої емоції. Виникають напади страху, буває навіть що діти чують сторонні голоси у своїй голові.

І не думайте, що це дитячі пустощі, що «чим би дитя не тішилося, аби не плакало», що малюк підросте і все встане на свої місця само собою. Тут вже просто необхідна допомога психолога. Такого роду залежність може бути порівнянна з алкогольною або наркотичною. І працювати доводиться і з самою дитиною, і з налагодженням атмосфери в сім’ї в цілому. І повірте, це дуже непросте завдання для всіх учасників.

«Зручний» дитина

Багато батьків хочуть мати «спокійного» дитини, який тихенько вийшов, поїв і пішов грати до себе в кімнату. Чого гріха таїти, такі «спадкоємці» дуже зручні і для родини, і для суспільства. У дорослих теж непросте життя, багато роботи, своїх невирішених проблем і завдань, нестача енергії, так і стресова ситуація з кризою. І виходить, що на розмову з дитиною не залишається ні сил, ні часу. І живе спілкування замінюється все частіше і частіше «спілкуванням з машиною».

Сумнівні сайти

Великої шкоди для незміцнілої психіки представляє необмежений доступ до різних сумнівних сайтів, у тому числі і порнографічного, соціальних мереж, перегляд сцен насильства, жорстокого поводження з тваринами. Все це формує світогляд дитини, сприймається за якісь норми поведінки і може проявитися у реальних діях в житті.

Пам’ятайте, що в мережі бувають психічно неврівноважені особи, і просто відверті злочинці. Вони під виглядом однолітків можуть знайомитися з іншими дітьми, чинити на них вплив, провокувати на непорядні вчинки, пропонувати зустрітися.

Як зменшити шкоду від комп’ютера

Хоч шкода комп’ютера для дітей очевидний, зовсім відмовитися від використання комп’ютерів нерозумно, та й практично неможливо. Домашні завдання стали висилати по інтернету, там же знаходиться шкільний електронний журнал з оцінками і записами вчителів. Складно було б підготувати реферати. Мова про те, як розумно використовувати комп’ютер у житті наших дітей. І це в наших силах.

З рекомендацій широкого профілю можу запропонувати наступні.

Обов’язково контролюйте час, що ваше чадо проводить за комп’ютером. Також відстежуйте, як саме він проводить цей час – які сайти відвідують, з ким знайомиться і спілкується, які фільми і ролики переглядає.

Проводите не просто більше часу з дитиною, а проводите з більшою включеністю це час. Можна перевірити щоденник, посварити за «чистоту» на столі в кімнаті, запитати, що він їв, гуляв, ходив на додаткові завдання, дзвонив чи бабусі – начебто і виконав свій батьківський борг. А де було по-справжньому вашу увагу в цей час? Постарайтеся поговорити про те, що дійсно цікаво вашим дітям, про що вони думають, про що мріють, чого хочуть. І майте увагу і терпіння до їхніх відповідей.

Зв’язок з дитиною

Довіра вибудовується з раннього дитинства. І якщо, ви десь упустили момент, то почніть відновлювати зв’язок між вами прямо зараз. Діти потребують нашої любові, ласки, фізичних дотиків. Верджиния Сатир писала, що «нам потрібно 4 обійми на день для виживання, 8 обіймів для підтримки і 12 — для зростання». Постарайтеся стати своїм дітям не тільки батьком, але і просто другом.

Виберете спільно з дитиною заняття, які будуть йому цікаві і корисні. Це може бути плавання, танці, художня школа, театральна або музична студія, ліплення з глини, гімнастика або футбол. Причому ви можете відвідувати їх разом. Головне, яскрава, наповнена життя, від якої просто не захочеться «йти з головою» у віртуальний світ.

Залишити коментар