Відновлення мікрофлори кишечника

У кишечнику є як хороші бактерії, злагоджено працюють з організмом, так і патогенні, які негативно впливають на його функції. У нормі мікрофлора рясно заселена непатогенними бактеріями, а ось патогенних і умовно-патогенних організмів в ній мінімальна кількість. Але коли їх число зростає, а хороших бактерій залишається мало, то виникає дисбаланс, званий дисбактеріозом кишечника.

Відновлення мікрофлори – це тривалий процес, що передбачає ліквідацію патогенних організмів і заселення непатогенних ліками або іншими препаратами.

Про необхідних для роботи кишечника бактеріях

До хорошим мікроорганізмів належать:

 • лактобактерії;
 • біфідобактерії;
 • бактероїди.

Кращі пробіотики для відновлення мікрофлори кишечника містять саме такі бактерії.

Вагомість нормальної мікрофлори в організмі важко переоцінити, оскільки вона:

 • стимулює перистальтику кишечника;
 • приймає участь у синтезі вітамінів групи В, амінокислот;
 • виводить токсини;
 • регулює обмін білірубіну, жирних, жовчних кислот;
 • бере участь у водно-сольовому і тепловому обмінах.

Все це пояснює, чому своєчасне відновлення мікрофлори так важливо.

Симптоматика дисбактеріозу

Ознаки патології можуть проявлятися як гостро, так і поступово – це залежить від причини, що її спричинила. Примітно, що симптоми будуть змінюватись в кожної індивідуальної ситуації. Їх вираженість залежить від імунітету, способу життя хворого, стану організму, наявності фонових захворювань, особливо хронічних, прийому ліків.

Незначні порушення у більшості здорових людей проходять самостійно або ж відновлення відбувається за допомогою народних засобів, натуральних препаратів.

Розвиток дисбактеріозу ділять на 4 стадії:

І – початкова стадія. Викликає її короткий курс прийому антибіотиків або інших агресивних ліків, легке отруєння або зміна раціону. Людина відчуває певний дискомфорт у нижній частині живота, бурчання, часті позиви в туалет. Це єдина стадія, яка допускає прийняття самостійних заходів для відновлення. На інших етапах патології потрібна медикаментозна лікарська допомога з прийомом ліків.

ІІ – цій стадії властиві характерні симптоми. Хворий може скаржитися на неприємний присмак у роті, відсутність апетиту, нудоту. Діарея, сменяющаяся запори, метеоризм і здуття починають активно себе проявляти. Вже на цій стадії актуальним буде прийом препаратів.

ІІІ – з-за тривалого присутності патогенної флори в кишечнику розвивається запальний процес. Він супроводжується спазмами і болями внизу живота, а в калі присутні залишки їжі. Хворому необхідно пройти вже тривалий курс терапії ліками.

ІV – до всіх вищеперелічених симптомів додається апатія, безсоння, відсутність апетиту, депресія, анемія. Остання розвивається внаслідок нездатності всмоктування корисних речовин кишечником, відсутність ряду вітамінів групи В, До, які продукуються за допомогою корисних бактерій. Відновлення спеціальними ліками і препаратами в цьому випадку може затягнутися на тривалий період.

Описані симптоми не є специфічними і можуть турбувати при різних інших патологіях шлунково-кишкового тракту, а найчастіше вони виникають саме при дисбактеріозі кишечника, тому як його і можуть спровокувати збої роботи інших відділів тракту.

Причини виникнення дисбалансу бактерій в кишечнику

Дисбактеріоз виникає внаслідок:

 • тривалого прийому антибіотиків, інших ліків. Але якщо організм в цілому та імунітет ослаблені захворюванням або поганими звичками, то людині достатньо буде і короткого їх курсу, щоб спровокувати дисбаланс бактерій;
 • зловживання шкідливою їжею. Продукти з синтетичними смаковими добавками та ароматизаторами служать поживою для патогенної мікрофлори, яка витісняє нормальну;
 • після переїдання або голодування – і та, й інша крайність порушує процес травлення;
 • після оперативного втручання у діяльність ШКТ;
 • після кишкових інфекцій;
 • після отруєння. При цьому і симптоми будуть змінюватись в залежності від сили інтоксикації;
 • після прийому гормональних ліків. Вони, як і антибіотики, мають властивості вбивати корисні бактерії.

Ці причини можуть комбінуватися, накладатися на ослабленість організму, куріння, вживання алкоголю і навіть на нерегулярність харчування. Щоб відновити і підтримувати нормальну мікрофлору кишечника, потрібно враховувати всі ці фактори і підбирати максимально ефективні ліки.

Лікування дисбактеріозу

Хоча на сьогоднішній день ще існує спір в медичних колах про те, чи є дисбактеріоз хворобою чи ні – вироблений певний порядок терапії, як і для будь-якого іншого захворювання.

Незалежно від того, чи народними засобами волів відновлювати мікрофлору людина або медикаментозно, з допомогою ліків, – в першу чергу потрібно ліквідувати причину, яка спровокувала патологію, адже дисбаланс бактерій – це не самостійна хвороба, а лише наслідок після порушень.

Так, якщо це отруєння – для відновлення потрібно виключити неякісний продукт з раціону, а після прийому антибіотиків або інших агресивних ліків, лікування дисбактеріозу препаратами призначається як само собою зрозуміле.

 1. Медикаментозне відновлення мікрофлори кишківника. Пацієнта чекає прийом спеціальних ліків, метою яких є пригнічення патогенних мікроорганізмів, заселення корисних бактерій і створення найбільш сприятливого середовища для життєдіяльності непатогенной мікрофлори. Їх поділяють на:
 2. пробіотики – містять живі мікроорганізми притаманні людині, які поселяються в кишечнику і відновлюють баланс. «Пробифор», «Ацилакт», «Біфідумбактерин» – ліки, у складі яких тільки один вид бактерій (їх не радять приймати разом з антибіотиками). «Лінекс», «Біфікол», «Флорін Форте» – кошти з декількома видами корисних бактерій;
 3. пребіотики – забезпечують кишечник речовинами, які створюють сприятливе середовище для розвитку корисних культур і пригнічують ріст патогенних бактерій, забезпечуючи після повне відновлення мікрофлори;
 4. пробіотики з непритаманними кишечнику людини бактеріями. Вони живуть в нижньому відділі шлунково-кишкового тракту приблизно місяць, витісняють патогенну мікрофлору і після залишають організм природним шляхом, залишаючи після себе нормальний баланс бактерій.

У випадках отруєння для відновлення пацієнту призначають лактулозные пребіотики – «Дюфалак», «Лактофільтрум», «Порталак».

У кожного ліки є свої особливості прийому, протипоказання та обмеження за віком, тому їх не рекомендується приймати без рекомендацій лікаря і призначають тільки після проходження досліджень.

 1. Відновлення мікрофлори кишечника народними засобами.

Народна медицина передбачає дотримання людиною загальних принципів харчування і вживання спеціально приготовлених коштів для відновлення мікрофлори кишечника.

Загальні рекомендації включають в себе:

 1. Вживання круп на сніданок, збагачення раціону буряком, іншими овочами, часником, цибулею, кисломолочними продуктами, фруктами, навіть після нормалізації стану.
 2. Швидкому відновленню посприяє дробовий прийом їжі. Принцип – часто, але мало.
 3. Пиття чистої негазованої води до 2 літрів в день.
 4. За півгодини до і після їжі потрібно відмовитися від пиття.
 5. Відмова від відверто шкідливих продуктів: алкоголю, чіпсів, мінеральної води, а також від жирної, смаженої їжі.

У відповідності з цими рекомендаціями людині потрібно дотримуватися дієти для відновлення деякий час.

Рецепти народної медицини

№1. По 100 грамів кураги і чорносливу подрібнити, залити медом. Приймати по 1 столовій ложці для відновлення балансу мікробів кишечника щодня після їжі.

№2. Розчавити 2 зубчики часнику, кинути їх у склянку кефіру і випивати кожен вечір після їжі за 2 години до сну.

№3. Насіння кропу (1 ст. л.) залити склянкою окропу, настоювати кілька годин, пити кожні 2 години в перервах після прийому їжі.

№4. У 500 мл теплої води розвести по столовій ложці меду, цукру і 2 грами дріжджів. Залишити бродити не більше 2 годин, пити залпом по склянці на рівних проміжках після прийомів їжі.

Отже, відновлення нормальної мікрофлори кишечника – це тривалий процес, що припускає комплексне лікування – медикаментозне або за допомогою народних засобів, дотримання дієти.

Залишити коментар