Тубоотит у дітей. Як визначити і вилікувати захворювання і зберегти дитяче здоров’я?

Тубоотит у дітей є досить поширеним захворюванням. Незважаючи на це, багато батьків не знають, що являє собою захворювання, і якими симптомами він характеризується. У даній статті ми розповімо вам, як виявити тубоотит, які причини його викликають, і які методики лікування цього захворювання існують.

Які причини викликають тубоотит у дітей?

Тубоотит у дітей завжди виникає в результаті запального процесу в євстахієвої труби.

Хвороба протікає досить важко, оскільки під час кожного прийому їжі малюк відчуває дуже сильний біль і неймовірний дискомфорт.

Крім того, дитина не дає торкатися до вуха, а вночі часто прокидається і плаче, якщо лягає на подушку хворий стороною.

Різні порушення і запалення в слуховий трубі в більшості випадків розвиваються під дією різного тиску в порожнині середнього вуха і зовнішнього середовища.

У результаті такого впливу несприятливого фактора євстахієва труба збільшується в розмірах, слизова оболонка запалюється, а прохідність повітря зменшується.

Значну різницю в тиску в більшості випадків викликають наступні причини:

 • пошкодження при неправильному сякання;
 • різні інфекційні захворювання порожнини рота і горла, такі як фарингіт, риніт, ангіна та інші;
 • виникнення алергічних реакцій;
 • вроджені та набуті патології ЛОР-органів;
 • різкі перепади атмосферного тиску, наприклад, в результаті підйому на велику висоту або глибокого занурення під воду.

Таке захворювання, як тубоотит, діагностується не тільки у дітей, але і у дорослих. Між тим найбільш часто ця недуга вражає саме малюків. Такий стан речей пов’язаний з тим, що у маленьких діток євстахієва труба значно коротше, ніж у дорослих людей, і, крім того, вона ще не вигнута. Внаслідок цього хвороботворні мікроорганізми, що викликають простудні та інші захворювання, які можуть дуже швидко проникнути в порожнину середнього вуха і спровокувати розвиток запального процесу.

Основні симптоми тубоотіта

Ознаки даного захворювання в будь-якому віці абсолютно ідентичні.

Так, хвора дитина може відчувати такі симптоми:

 • сильна, часом навіть нестерпний, біль у вусі під час їжі або при дотику;
 • значне зниження слуху;
 • набряк вушної раковини;
 • відчуття закладеності і шум у вухах;
 • надмірна нервозність, дратівливість;
 • підвищення температури тіла і озноб;
 • в деяких випадках – виникнення висипу на поверхні вушної раковини, зазвичай вона являє собою множинні дрібні бульбашки білого кольору.

Варто відзначити, що головна ознака захворювання тубоотитом – біль у вусі – з’являється далеко не відразу. Багато діти не говорять батькам про свої симптоми, поки не відчують сильний біль.

Якщо дитина ще зовсім маленький і не може розповісти про свої відчуття, мама і тато також не зможуть зрозуміти, що з ним відбувається, тому в більшості випадків цю недугу діагностують вже на пізній стадії.

Між тим, якщо звернутися за допомогою до фахівця при появі перших ознак, не чекаючи розвитку тубоотіта, домогтися одужання можна набагато швидше.

Лікування тубоотіта у дітей традиційними засобами

Лікувати тубоотит у дитини слід обов’язково під наглядом лікаря-педіатра та отоларинголога. Тактика дій при лікуванні цього захворювання напряму залежить від його характеру, різновиди і причини появи. Саме тому при появі перших підозр на те, то у дитини болить вушко, необхідно звернутися до лікаря, щоб виявити, що саме спричинило за собою розвиток тубоотіта.

В залежності від результатів проведених обстежень та стану здоров’я маленького пацієнта кваліфікований лікар може призначити фізіотерапевтичне або медикаментозне лікування. Крім того, в деяких випадках для більш ефективної боротьби із захворюванням використовуються обидва ці методу в єдиному комплексі.

Для усунення запалення та зняття набряклості лікар може призначити застосування судинозвужувальних крапель, таких, як «Називін», «Санорин» або «Назол», а також продування слухової труби, пневмомасаж барабанної перетинки і деякі методи ультразвукової терапії. При хронічній формі захворювання обязательноназначается курс прийому антибіотиків. У тому випадку, якщо причиною тубоотіта у дитини була алергія, обов’язково застосовуються спеціальні гормональні препарати.

У цій ситуації необхідний суворий та регулярний контроль лікаря-отоларинголога.

Як народна медицина пропонує лікувати тубоотит у дитини?

Існує декілька ефективних народних засобів для лікування тубоотіта, які, однак, не можна застосовувати без консультації з лікарем.

Приготувати найпопулярніші з них вам допоможуть наступні рецепти:

 • Скачати невеликі кульки з вати і рясно змочити їх соком чистотілу. Найменшим
  дітям необхідно щодня вставляти такі тампончики в кожну ніздрю на 2-3 хвилини. Хлопцям постарше сік чистотілу можна закапувати в ніс за допомогою піпетки. Такий засіб дуже ефективно усуває набряк слизової;
 • Розрізати цибулину середнього розміру на 2 половини, після чого один з них трохи підігріти і акуратно загорнути в марлю або невеликий шматок тонкої бавовняної тканини. Одержаний компрес слід прикласти до хворого вуха і надійно закріпити за допомогою бинта;
 • Один зубчик часнику, розім’яти до кашкоподібного стану. Додати 120 мл соняшникової олії і дуже добре перемішати інгредієнти, так, щоб вийшла однорідна маса. Далі це засіб слід поставити в темне місце і настояти протягом 10-12 діб, після чого процідити і додати до нього трохи гліцерину. Перед кожним застосуванням ліки необхідно злегка підігріти і акуратно закапати в хворе вушко малюка.

Ще раз зазначимо, що вищезгадані народні засоби можна застосовувати тільки після консультації з лікарем. У більшості випадків вони використовуються в якості допоміжних методів і не замінюють основного лікування.

Не варто забувати, що дитяче здоров’я дуже вразливе, і неправильна тактика дій з боку батьків може привести до тяжких наслідків.

Залишити коментар