Чорні точки в калі дитини: чи небезпечно це і які причини зміни кольору стільця?

Основним індикатором стану здоров’я на перших порах життя є безпосередньо стілець у дитини. Батьки, щоб переконатися, що їх чадо чудово, стежать за консистенцією, кольором і запахом випорожнень малюка.

Однак у багатьох в той чи інший період виникає питання: чому у дитини кал став чорного кольору? У більшості випадків приводу без надмірного занепокоєння немає, але варто вміти відрізняти норму від патології.

Первородний кал

В першу чергу слід звернути свою увагу на абсолютно природне явище – меконій. Так називають первородний кал дитини, який спостерігається в першу добу після появи малюка на світ.

Справа в тому, що під час проходження по родових шляхах відбувається заковтування навколоплідних вод, частинок епітелію, а також іншого сміття, в тому числі волосся і крові.

Після того як все це перетравиться, дитячий організм позбавляється від проковтнутих частинок і в пелюшках батьки виявляють смолоподобной випорожнення чорного кольору. Іноді у них можна помітити зеленуваті вкраплення, що є наслідком надлишку білірубіну. Після декількох годувань організм повністю позбавиться від залишків меконію і стілець стане нормального гірчичного відтінку.

Особливості харчування

Після того як дитину разом з мамою виписують з пологового будинку, стілець малюка поступово приходить в норму і будь-яке відхилення може бути сигналом тривоги для батьків. Час від часу вони можуть помітити білясті грудочки неперетравленого молока, частинки слизу та інші домішки.

Але що означає раптове потемніння калу аж до сірого або чорного кольору?

Дуже часто причина знаходиться на поверхні і полягає у специфіці сприйняття недосконалою системою травлення продуктів харчування. У перший рік життя малюка чорні точки в калі або повне його потемніння можуть бути наслідком надлишку заліза або реакції на новий продукт.

Можна виділити такі причини, пов’язані переважно з харчуванням:

  • вживання коров’ячого молока в розбавленому вигляді. В основному в такому випадку випорожнення стають швидше сіруватими, ніж чорними;
  • вітаміни. При вживанні вітамінних добавок, зокрема, залізовмісних, стілець набуває специфічний відтінок, що обумовлено неповним засвоєнням цього елемента;
  • введення нової суміші. Це може бути реакція організму на новий склад, особливо якщо в суміші є все те ж залізо;
  • введення прикорму. Особливо це стосується таких продуктів, як печінка, чорниця, яблука, смородина і т. д. При ранньому введенні прикорму реакція на продукт буде особливо вираженою. Чим більше заліза в продукті, тим темніше буде кал. При неготовності організму перетравити і засвоїти в повній мірі новий елемент у випорожненнях можна виявити чорні ниточки і вкраплення. До того ж деякі продукти здатні передавати стільця свій відтінок, наприклад, чорниця і буряк;
  • банани. Коли малюк вперше пробує банани, чорні ниточки в калі у дитини виявляються практично завжди. Така реакція організму на цей продукт є цілком нормальною. Через кілька повторних вживань цього плоду ниточки зникають, і кал набуває свій нормальний відтінок.

Реакція на материнське молоко. Якщо мама їла щось з високим вмістом заліза або приймала вітаміни, при грудному вигодовуванні частина засвоєних речовин передається дитині разом з молоком і викликає відповідну реакцію.

Крім того, можна виділити ще одну причину, чому темніє кал, причому як у малюків, так і у дорослих. Вона пов’язана з вживанням таблеток. В першу чергу, звичайно ж, мова йде про активованому вугіллі, який забарвлює собою випорожнення.

Також чорний кал може з’явитися після прийому препаратів з вмістом вісмуту або деяких інших медикаментів.

Чорний кал, як симптом захворювання

Якщо з вищезгаданими причинами калу чорного кольору проблеми зі здоров’ям малюка дуже рідко бувають пов’язані з лікуванням таких зволікати не можна. Подібні випорожнення можуть бути сигналом якого-небудь захворювання і навіть патології. Деякі з них можуть загрожувати не тільки здоров’ю, але й життю дитини.

Подібні причини можуть виявлятися в таких ситуаціях:

  • проблеми з ШКТ та іншими органами, що беруть участь у переробці та засвоєнні їжі. Це можуть бути як тимчасові порушення, так і серйозні патології. До таких станів можна віднести запальні процеси, порушення вироблення ферментів, травми і т. д. При дисфункції печінки, крім чорного відтінку, в калі присутні зелені домішки, а також спостерігається пожовтіння слизових оболонок і шкірного покриву;
  • захворювання підшлункової залози. При порушенні функціонування підшлункової залози темний кал набуває смердючий запах і сіруватий наліт;
  • кровотечі. Особливо небезпечними є шлункові та кишкові кровотечі у верхньому відділі. В такому випадку спостерігаються також такі симптоми, як нудота, блідість, млявість, зниження або підвищення температури, болі в животі. Необхідно вжити заходів без найменшого зволікання. Викликайте швидку, якщо при таких симптомах ви виявили у дитини темні вкраплення в калі і згустки згорнулася крові;
  • ротавирусна інфекція. У перші дні прогресування хвороби кал може набувати темно-сірий колір;
  • гепатит. У такому разі кал стає скоріше не чорного, а сірого кольору. Також рекомендується негайно звернутися до лікаря для встановлення діагнозу та призначення лікування.

При виявленні будь-яких змін кольору дитячого стільця без видимої на те причини необхідно звернутися за консультацією до педіатра. Дитина не в змозі точно сказати, що саме його турбує. При загальному погіршенні стану малюка не варто зволікати ні на секунду, так як на кону стоїть здоров’я і життя вашого чада. При цьому самолікування є неприпустимим, так як можна ще більше нашкодити крихкому організму.

Якщо ж причиною стала зміна раціону дитини, швидше за все, турбуватися не доведеться і все прийде в норму найближчим часом.

Залишити коментар