Трихомоніаз: симптоми у жінок, схема лікування, наслідки та профілактика

Трихомонади — найпростіші, викликають однойменне запалення статевих органів. Особливості розвитку і будови мікроорганізмів ускладнюють лікування інфекції. Але найчастіше симптоми трихомоніазу у жінок яскраві — рясні зеленуваті пінисті виділення. Інфекція передається тільки статевим шляхом. Неправильне лікування призводить до безпліддя, дисплазії шийки матки.

У несприятливих умовах трихомонади «скидають» джгутики (допомагають їм рухатися слизової) і переходять в неактивну форму, не викликаючи явних ознак запалення. Тому важливо провести ефективний курс лікування і не дати мікроорганізмів видозмінитися. Інакше трихомонадная інфекція знову активується через час.

Що за патоген

Трихомонади — найпростіші мікроорганізми, в активній формі присутні тільки в біологічних рідинах людини. При кімнатній температурі вони швидко інактивуються.

Миттєво трихомонади гинуть під дією наступних факторів:

 • при кип’ятінні;
 • у сольових і кислих розчинах;
 • при впливі ультрафіолету.

Оптимальна середовище проживання трихомонад — слизові оболонки статевих органів і сечостатевої тракт, тому часто зустрічається поняття «урогенітальний трихомоніаз». Мікроорганізми можна виявити при заборі матеріалу з наступних місць:

 • піхва;
 • цервікальний канал і поверхня шийки матки;
 • порожнина матки;
 • яєчники і черевна порожнина — при генералізації інфекції.

Особливістю трихомонад також є те, що вони здатні «поглинати» і «ховати» від імунітету та лікарських препаратів інших патогенів: вірусів, хламідій, уреаплазм. В періоди зниженого імунітету вони знову «виходять» і активуються.

Як відбувається зараження

Зараження трихомонадами відбувається тільки при статевих контактах. Інкубаційний період може тривати до двох тижнів. Причому слина в ротовій порожнині і шлунковий сік діють на них згубно, тому оральні контакти не призводять до інфікування, на відміну від сифілісу, наприклад, коли шанкр (виразки) виявляються в будь-якому місці, часто на мигдалинах і мовою.

Часто жінки цікавляться, чи інший шлях передачі інфекції. Не виключено контактно-побутовий шлях зараження, однак, на практиці вона зустрічається вкрай рідко. Для того щоб захворіти, необхідно одночасно скористатися, наприклад, одним рушником, білизною та іншими інтимними речами. При цьому клінічна картина запалення буде не явною, частіше це ознаки вульвіта — почервоніння, свербіння в області зовнішніх статевих органів.

Побутовий шлях передачі інфекції можливий для маленьких дівчаток, чиї батьки не дотримуються обмежень при використанні засобів особистої гігієни. Тому при виявленні запалення вульви у дівчат в першу чергу необхідно обстежити маму на предмет статевих інфекцій.

Хто в групі ризику

Захворіти трихомонадным кульпітом може будь-яка жінка. Однак найчастіше він виявляється і протікає з ускладненнями у наступних груп:

 • сексуально активні — і не використовують презерватив для запобігання;
 • з імунодефіцитними станами, ВІЛ, гепатитами.

Не повністю вилікуваний трихомоніаз деякий час може не давати ніяких ознак інфекції — протікати безсимптомно. Загострення можуть викликати наступні фактори:

 • стреси, переживання;
 • важкі хвороби;
 • алкогольні напої;
 • лікарські препарати для зниження імунітету (гормони, цитостатики).

Слабкі алкогольні напої іноді використовуються як провокаційні проби перед контрольним дослідження після курсу лікування. Рекомендується, наприклад, випити дві склянки пива за кілька годин до здачі контрольних мазків. Так підвищується ймовірність виявлення трихомонад, якщо вони перейшли у латентну форму.

За якими ознаками запідозрити

Ознаки трихомоніазу у жінок більш помітні, ніж у чоловіків. До основних можна віднести наступні.

 • Виділення. Класичні виділення при трихомоніазі у жінок — зеленуваті пінисті, але таке трапляється не завжди. При хронічній інфекції їх може практично не бути (особливо у чоловіків). Якщо паралельно є інша інфекція, що передається статевим шляхом (ІПСШ), виділення можуть бути болотними, жовтими, гнійними, рясними або помірними, з неприємним запахом. Можуть виявлятися ознаки крові, наприклад, після статевих контактів. Пов’язано це з тим, що при запаленні тканини шийки матки надмірно вразливі, найменше дотрагивание спричиняє ушкодження, особливо на тлі ерозії або дисплазії.
 • Свербіж і печіння. Виділення, потрапляючи на слизові оболонки статевих органів і шкіру, викликають подразнення, свербіж, біль. При розчісуванні з’являються садна.
 • Біль. Якщо трихомонадная інфекція обмежена тільки піхвою і шийкою матки, біль практично не турбує жінку. Але при поширенні на придатки і тазову очеревину з’являються тягнучі болі внизу живота, які можуть віддавати в крижі.
 • Ознаки циститу. Зовнішній отвір уретри і вхід у піхву знаходяться близько. Тому трихомонади вільно проникають у сечовидільну систему, викликаючи ознаки циститу і уретриту — біль, різі при сечовипусканні, часті позиви в туалет.
 • Підвищення температури. При генералізації інфекції, виникнення абсцесів або перитоніту виникає лихоманка.
 • Порушення менструального циклу. Будь-який запальний процес статевих органів призводить до дисфункції яєчників, що загрожує затримками, мажущими ациклічні виділеннями.

Методи виявлення

Діагностика трихомоніазу може проводитися наступними шляхами.

 • Огляд гінеколога. Так як проявляється трихомоніаз у жінок найчастіше яскравою клінічною картиною, досвідчений лікар вже при обстеженні на гінекологічному кріслі може помітити його ознаки за характерною пенистости і зеленоватому відтінку виділень.
 • Забір мазків. Навіть звичайні мазки із заднього склепіння піхви на флору при наявності активних трихомонад покажуть патогенів. При заборі матеріалу з цервікального каналу (аналіз мазків на онкоцитологію) також виявляються дані мікроорганізми.
 • ПЛР-дослідження. Це найбільш достовірний метод. Однак при контрольному дослідженні після лікування необхідно проводити ПЛР-real-time. Саме цей різновид показує активних трихомонад. Звичайний ПЛР може бути хибнопозитивним при наявності «мертвих» патогенів, які ще деякий час присутні в піхві.
 • Бактеріологічний посів. При трихомонадної інфекції не використовується з-за трудомісткості виконання і дорожнечі порівняно з іншими методами.

Оптимальне обстеження для скринінгу трихомонад — мазок, доповнений ПЛР-дослідженням з піхви і шийки матки. Після лікування необхідно почекати період для контрольного дослідження або проходити ПЛР — real-time.

Чим небезпечний трихомоніаз у жінок

Трихомоніаз небезпечний наступними ускладненнями:

 • запалення шийки матки з розвитком дисплазії, ерозій, поліпів;
 • формуванням абсцесів яєчників і маткових труб;
 • прогресуванням до хронічного ендометриту;
 • безпліддям на тлі активної інфекції.

Важливо своєчасне виявлення і лікування інфекції, а також профілактика побутового шляху передачі маленьким дівчаткам.

Лікування

Трихомоніаз — поширена статева інфекція. Але спектр ліків від неї вузький — більшість таблеток, свічок на основі метронидизала. Список наведено в таблиці. Лікування трихомоніазу у жінок передбачає дотримання наступних рекомендацій:

 • терапія разом із статевим партнером;
 • обмеження інтимних відносин на час лікування;
 • не тільки місцева, але й системна терапія;
 • контроль излеченности через 14 днів, бажано з провокацією;
 • статевий партнер також повинен зробити контроль лікування.

Таблиця — Ліки, ефективні при трихомоніазі

Діюча речовина Препарати на основі Схеми і дози
Метронідазол — Таблетки для прийому всередину: «Метронідазол», «Трихопол», «Прапори»» «Кліон»
— свічки в піхву: «Кліон-Д», «Гинокапс», «Метромикон-Нео», «Нео-Пенотран»;
— для внутрішньовенного введення — «Метрогіл»
— 0,5 г у вигляді таблеток внутрішньо 2 рази на день;
— додатково супозиторії у піхву один раз на ніч;
— у разі дисемінований інфекції внутрішньовенні уколи
Тинідазол — Таблетки: «Тинідазол», «Фазижин» — Одноразово 2 г препарату (4 таблетки)
Кліндаміцин — Вагінальні свічки і мазі: «Далацин», «Клиндацин»;
— таблетки: «Далацин», «Кліндаміцин»
— 300 мг препарату (свічок або таблеток) 1 раз на день протягом 7-10 діб
Йод — Свічки вагінальні: «Рувидон», «Повідон-йод», «Бетадин» — По 1 свічці 2 рази на добу
Перекис водню — 3%-ний розчин для спринцювань — 2 рази на добу протягом 10 днів
Хлоргексидин — Вагінальні свічки «Гексикон»;
— розчин для спринцювань
— По одній свічці один раз на добу протягом 7-10 днів або спринцювання

При хронічному трихомоніазі доцільно проводити вакцинацію «Солкотриховаком». Необхідно зробити три ін’єкції з інтервалом в 14 днів. Вакцина ефективна для лікування в будь-якому періоді інфікування, при гострому перебігу необхідна додаткова терапія причини хвороби. Курс лікування, поєднання препаратів і форм введення може встановити тільки лікар, виходячи з клінічної картини захворювання та наявності ускладнень.

Чому трапляються рецидиви

Трапляється, що трихомонади періодично то з’являються, то зникають у жінки, відгуки в інтернеті це підтверджують. В цьому випадку завжди виникає питання, в чому причина постійних рецидивів.

Основні фактори наступні:

 • причина в партнері — він не пройшов лікування повністю або для нього воно було неефективним, в цьому випадку трихомоніаз передається при кожному статевому контакті знову;
 • причина в жінці — іноді відбувається активація інфекції, яку жінка вилікувала не повністю, наприклад, не дотримувалася курс або дози.

Трихомонади і вагітність

Трихомонади можуть бути у жінки до вагітності або з’явитися вже під час виношування (від партеру). Тактика і наслідки в кожному випадку різні.

До зачаття

Трихомонади взаємодіють зі сперматозоїдами, инактивируя їх. Це може бути причиною невдалих спроб завагітніти поряд з іншими інфекціями.

Наслідки трихомоніазу для жінок не такі серйозні, як, наприклад, хламідійної або гонококової інфекції. Грамотно пролеченное запалення не впливає на подальший репродуктивне здоров’я жінки. Рідше виникає хронічний ендометрит або аднексит, як правило, у жінок з тривалою трихомонадної або мікст-інфекцією.

Під час виношування

Нерідкі випадки виявлення трихомонадного кольпіту на різних строках вагітності. Наслідки для плоду в цьому випадку не відрізняються від звичайної інфекції. Підвищується ризик таких ускладнень:

 • вагітності, що не розвивається;
 • внутрішньоутробного інфікування;
 • вилиття вод;
 • порушення функції плаценти.

Важливо вчасно виявити трихомонад і пройти повний курс лікування (допустимі препарати, зазначені в таблиці), яке відрізняється за термінами. Проявляється трихомоніаз у жінок під час виношування точно також, як і поза вагітності.

Таблиця — Як швидко вилікувати трихомоніаз при вагітності без шкоди для плода

Препарати 1 триместр 2 триместр 3 триместр
Препарати на основі метронідазолу — «Кліон-Д», «Метромикон-Нео», «Нео-Пенотран» — Заборонені — Тільки місцево (супозиторії)
Препарати на основі тинідазолу — Заборонені — Небажано, але можливо з урахуванням ризиків
Препарати на основі кліндаміцину — Небажано, але можливо з урахуванням можливого ризику для плода;
— краще у вигляді свічок вагінально
Препарати на основі йоду — свічки «Повідон-йод», «Рувидон», «Бетадин» — Можна на всіх термінах
Спринцювання 3%-ний перекисом водню
Препарати на основі холоргексидина

Народна медицина

В боротьбі з інфекцією можна скористатися народними засобами, однак, це хороше доповнення, але не основне лікування. Ефективні такі рецепти, які можна легко приготувати в домашніх умовах.

 • Суміш трав. По 20 г квіток бузку, календули, черемхи і стільки ж чистотілу змішати. Залити 300 мл гарячої води і дати настоятися годину-дві. Отриманого розчину повинно вистачити на проведення спринцювання один раз. Курс — 10-14 днів.
 • Обліпихова масло. Для загоєння, зняття набряку, свербіння і запалення при кольпіті добре допоможе обліпихова олія, яку необхідно закладати в піхву на марлевих тампонах.
 • Корінь хрону. Слід взяти 20 г, ретельно подрібнити і залити окропом на дві години. Після процідити і отриманий розчин використовувати для спринцювань на один раз. Курс — два тижні.

Трихомонади часто зустрічаються як мікст-інфекція або поодиноко. Схема лікування трихомоніазу для жінок може істотно відрізнятися в залежності від вираженості запалення і наявності вагітності. Профілактика інфекції полягає у використанні бар’єрної контрацепції (наприклад, презерватив).

Залишити коментар