Як проявляється запалення селезінки і чим його лікувати?

Селезінка – це багатофункціональний орган людини, однак маловивчений. Можна сказати, що про неї відомо досить мало, при цьому існує ряд патологій, які призводять до її видалення. Але людина продовжує нормально жити після цього, практично не змінюючи звички. Тобто селезінка не настільки важлива для життя людини.

Науково підтверджено, що після видалення цього органу, процеси, що відбувалися в ньому, продовжують протікати в організмі. Виходить, що частина функцій цього органу беруть на себе інші.

Будова селезінки

Даний орган є непарним. За зовнішнім виглядом схожий на бобовидной освіта. Локалізується він у лівій частині черевної порожнини, позаду шлунка. Селезінка порівняно невелика, її вага коливається у межах 200-250 грам. При цьому наголошується, що чим старше людина, тим менше вона в нього. Здоровий орган не піддається пальпації, тобто його неможливо промацати.

За здоров’я селезінки відповідає її зовнішній шар, що виконує захисну функцію і оберігає від негативних впливів. Він складається з сполучної тканини, що відрізняється грубістю і щільністю. Всередині вона складається з залозистих тканин, набагато тонше і ніжніше, ніж зовнішній шар.

Основне завдання селезінки – кровотворення. Можна сказати, що вона відноситься до системи кровотворення. Причому посилене кровотворення селезінкою відбувається тільки при значній і різкої втрати крові. Це процес обумовлений наявністю великого запасу еритроцитів (червоних кров’яних тілець) в самому органі.

Також вона виконує функцію фільтру, очищаючи кров від шлаків і сторонніх тел. Селезінка
продукує клітини, що перешкоджають проникненню в організм різних бактерій і вірусів, тобто бере участь у боротьбі з останніми. Тому запалення селезінки негативно позначається на організмі, хоча останній може працювати в компенсаторному режимі, розподіляючи її обов’язки на інші системи.

У деякому роді вона контролює циркуляцію крові в судинах.

Коли ця функція порушується, виникають досить неприємні симптоми, наприклад, поганий запах з рота, кровотеча ясен, а також внутрішні кровотечі.

Симптоми, причини та лікування запалення селезінки

Захворювання, пов’язані із запальним процесом в селезінці називають спленит і лиенит. Варто відзначити, що патології подібного роду в переважній більшості випадків протікають одночасному із запаленням її оболонки і органів черевної порожнини.

Запалення селезінки, як самостійне захворювання, в медицині зареєстровано не було. Зазвичай такий стан є певним ускладненням запальних процесів в кишечнику або печінки, а також зустрічається при важких патологіях, таких, як бруцельоз, туберкульоз і т. п.

Якщо запалення локальне, то, як правило, якісь симптоми, неприємні явища і дискомфорт відсутні, тобто патологія протікає безсимптомно.

Тобто людина почуває себе практично як зазвичай. При цьому подібну патологію можна виявити лише після проведення лабораторних досліджень.

Ознаки воспаленияорганов черевної порожнини і селезінки більш виражені і включають наступні стани:

 1. Болі в животі гострого характеру;
 2. Нудота, доходить до блювоти;
 3. Температура тіла підвищується, але коливається від 37,3 до 37,8°C;
 4. Селезінка збільшується в розмірі, тому добре прощупується при пальпації.

Клінічна картина в такому випадку досить схожа на захворювання апендициту. Якщо причини
ховаються в патологіях печінки, то одночасно з перерахованими вище симптомами спостерігається біль у правому підребер’ї, а також тяжкість у правому боці. Часто больовий синдром зачіпає всю черевну порожнину.

В останньому випадку дискомфорт досить сильний, що його важко терпіти, виникають наступні ознаки патології: блювання практично не припиняється, температура тіла значно підвищується, апетит знижується або повністю відсутня.

При проведенні аналізу крові виявляється, що її хімічний склад значно відхиляється від встановленої норми. Часто подібні запальні процеси супроводжуються желтушность шкірних покривів, свербінням і коросту.

На результати ультразвукового дослідження ґрунтується діагностика запального процесу, постановка точного діагнозу.

Причини раптового запалення селезінки можуть ховатися в абсцесі – скупченні гною, яке виникає в наступних ситуаціях:

 1. Ускладнення перебігу різних інфекційних патологій, наприклад, тифу, малярії та ін.;
 2. Запалення внутрішньої слизової оболонки органу;
 3. Травми. Згустки крові в результаті механічного пошкодження можуть згодом гноїтися.

Абсцес буває одиничним, тобто одиничним і множинним, коли вогнищ нагноєння досить багато. Останні можуть значно відрізнятися в розмірах, починаючи від головки шпильки і закінчуючи набагато більшими.

Лікувати такі захворювання просто необхідно, незважаючи на те, що селезінка не є життєво важливим органом.

У симптоматику гнійного абсцесу входять наступні стани:

 • сильна, гострий біль, що локалізується в лівому підребер’ї;
 • озноб;
 • підвищення температури до 40°C;
 • прискорення серцевого ритму.

При множинних і у великих розмірах осередках орган значно збільшується, так що біль може спостерігатися в лівій частині грудної клітки. Крім цього, часто присутні такі симптоми, як задишка і кашель, а м’язи очеревини сильно напружені.

Як потрібно лікувати запалення селезінки?

Будь-які запальні процеси в організмі припускають прийом антибіотиків, і патологія цього органу не є винятком.

Навіть якщо вогнища запалення досить маленькі або такою зовсім одиничний, лікування проводиться разом з антибактеріальними та противірусними препаратами, щоб уникнути поширення інфекції. Крім цього, хворому потрібно дотримувати постільний режим, а також забезпечують йому спокій. Якщо вогнища ураження занадто великі, то доводиться вдаватися до хірургічного втручання і видаляти орган повністю.

Здоров’я вам і гарного самопочуття!

Залишити коментар