Стрес на роботі і його наслідки

Стрес на роботі — тема, актуальність якої в останні два десятиліття різко зросла. Посилює проблему і те, що розпізнати критичний стан організму для деяких людей представляє складність.

З-за цього ефективність і якість діяльності співробітника падає, викликаючи невдоволення у керівного складу. Як боротися з психологічним дискомфортом і вчасно розпізнати його?

Фізичні прояви

Стан стресу обумовлене викидом гормонів, які готують організм до додаткового навантаження.

За рахунок цього піднімається рівень глюкози в крові, частішає серцевий ритм і дихання, спостерігається рясне потовиділення. Подібна реакція тіла сприймається людиною, як панічна атака, а здатність подолати страх властива тільки психічно стабільним людям.

Стрес — абсолютно нормальна захисна реакція організму, яка рятує при збільшенні будь-якого роду навантаження. Але, як тільки небезпека для здоров’я зникає, це явище втрачає актуальність. І коли дискомфорт переходить в розряд затяжних станів, залишати його без уваги не можна.

Якщо швидко зняти стрес не вдається, це здатне привести до серйозних розладів психіки та порушень в життєво важливих системах організму. При тривалому бездіяльності подібне загрожує летальним результатом, про таких випадках кажуть «запрацювався до смерті».

Причини

Існує безліч аспектів, що призводять людини до дискомфортному станом.

Серед часто зустрічаються виділяють таких винуватців:

  1. Колектив. Сильний стрес виникає через недоброзичливого ставлення оточуючих, зайвих контактів з неприємними людьми, великої кількості негативних емоцій і напруженої атмосфери у відділі.
  2. Розпливчастість ролей. Це той випадок, коли слід негайно звільнятися, тільки так вдасться подолати негативну ситуацію. Тут викликають стрес обов’язки, що не відносяться до обраної професійної діяльності. Наприклад, коли людина, влаштувався на посаду редактора, змушений також виконувати роботу веб-дизайнера або розносити начальству кави. Не дивно, що співробітник почне відчувати незадоволеність, поступово переходить у стійкий стан.
  3. Відповідальність. Цей фактор зростає разом з кількістю покладених обов’язків та кар’єрним зростанням. Керівництво не стежить за грамотним розподілом навантаження, в результаті чого один співробітник просто не здатен впоратися із завалом. Боротися з цим можливо лише методом перегляду графіка і найманням помічників.
  4. Стрес при виході на нову роботу. Таке трапляється з непевними людьми, які побоюються, що їх не прийме колектив, обов’язки виявляться не під силу, а начальство буде звірствувати направо і наліво. У цій ситуації дискомфорт часто пропадає сам, коли співробітник звикає до оточення і посади.
  5. Відсутність інтересу. Робота тільки заради грошей — джерело сильного стресу, особливо при низькій оплаті праці, до якої «не лежить душа». Щоб позбутися від неприємних проявів цього стану, діяльність доведеться змінити.
  6. Корпоративна етика. Незважаючи на поради різних «гуру колективних відносин», в компаніях, де дотримуються даної системи цінностей, стрес у працівників лише зростає. Їх примушують до заповнення непотрібних паперів, виїздів на тренінги, командної роботи і просто прояву симпатії до всіх колег без розбору. Хоча зайвий вихідний і повага до особистих переваг були б куди корисніше.

Якщо не намагатися подолати пригніченість і не змінити умови праці, легко втратити елементарного бажання продовжувати будувати кар’єру. У таких випадках люди просто звільняються, втрачають активну позицію і починають плисти за течією. Причому ніяких планів на подальше працевлаштування вони не мають, кажучи про те, що не хочуть працювати взагалі.

Як боротися зі стресом?

Раніше до найважчих професій відносили потенційно небезпечні для здоров’я, що вимагають знаходження в умовах, далеких від комфорту. Проте у цей момент до них стали зараховувати педагогів, менеджерів, продавців та інші посади у сфері послуг. Одним словом, будь-яка робота, що вимагає частого спілкування з людьми, вважається викликає стрес.

Для таких нещасливців існують спеціалізовані курси. Вони покликані навчити техніці комунікації, які допоможуть уникати небажаних ситуацій і зводити контакти до мінімуму без шкоди для клієнтури організації.

Щоб подолати стрес, викликаний назріваючим конфліктом, рекомендується переключати увагу на приємний предмет інтер’єру. Стикаючись з агресивним співрозмовником, потрібно кожні 5 хвилин занурюватися в огляд навколишнього простору, помічати цікаві елементи і їх властивості. Але робити це варто не більше 2-3 секунд, інакше нитка бесіди буде втрачена.

Такий підхід дозволяє позбавитися від негативних емоцій і освіжити думки, завдяки чому стає можливим подолати згубну напруга.

Стрес на керівній посаді

Цьому стану схильні люди, на яких падає велике навантаження і відповідальність. Особливо всі посилює трудоголізм і неможливість відволіктися від трудової діяльності, навіть в неформальній обстановці. У такій ситуації боротися зі стресом практично неможливо, людина весь час думає тільки про роботу, і це веде до емоційного виснаження.

Щоб зняти напругу, доведеться подолати себе і повірити у важливість інших видів зайнятості. Наприклад, варто переключити увагу на творчість або проведення часу з близькими. Такі дрібниці відмінно допомагають оздоровлення нервової системи, а головне, відпочилий розум набагато швидше вирішує професійні питання.

Загальні рекомендації

Для відволікання від тяжких думок і зняття напруги варто почати займатися спортом. Головне – вибрати дійсно доставляє задоволення вид діяльності, тоді фізичне навантаження точно допоможе боротися зі стресом. Цьому посприяють виділяються організмом гормони і банальний розумовий відпочинок.

Крім того, щоб подолати важкий стан, потрібно частіше радіти і не гидувати час від часу приміряти «рожеві окуляри». Тим, хто помічає красу навколишнього світу, відкриваються нові можливості й уміння контролювати життя повною мірою.

Якщо такі глобальні зміни здаються занадто складними, варто спробувати інші методи:

  1. Дихальна гімнастика. Цей процес значною мірою контролює функціонування організму, тому освоєння цієї техніки в будь-якому випадку позитивно позначиться на здоров’ї.
  2. Сон. Дотримання рекомендації можливо тільки в тому випадку, якщо людина не трудиться до глибокої ночі. В іншому, щоб почати висипатися, треба раніше лягати, поступово додаючи час на відпочинок. Наприклад, по 15 хвилин в день.
  3. Планування. Такий метод передбачає розбиття великих цілей і завдань на більш дрібні, виконуючи які задуманий термін, можна хвалити себе за проявлені відповідальність і професійне вміння.

Але яким би рекомендацій працівник не дотримувався, головне для нього — подолати стрес. Не можна дозволяти йому захоплювати організм і стає буденністю. Адже про власне здоров’я людина повинна дбати сам, стороннім до нього немає ніякого діла.

Залишити коментар