Статеві губи при вагітності і їх фізіологічні зміни

Деякі зміни в організмі жінки після зачаття наступають в перші дні, інші трошки пізніше. Не всі з них вона відчуває, але те, що набухають зовнішні частини статевих органів, відчуває в перший же тиждень.

Це нормальна реакція організму на зміни гормонального фону. Підвищується швидкість локального кровотоку, матка збільшується, з’являються болі в статевих губах.

При вагітності знижується імунний статус, тому набряки вульви можуть бути викликані не тільки підвищеним виробленням прогестерону. Створюються сприятливі умови для загострення хронічних захворювань статевих інфекцій, що знаходяться в пасивному стані в звичайний час, і викликають вульвовагініт і бартолініт. На пізніших термінах може початися варикозна хвороба.

Що робити в подібному стані і як можна прибрати дискомфорт, якщо статеві губи при вагітності опухли і болять?

Фізіологічні зміни

Нормальні фізіологічні зміни до зовнішньої частини геніталій у перші тижні після зачаття – це зміни кольору і незначний набряк.

Губи можуть стати коричневими, багряно-синюватими, навіть чорними. Може відчуватися легкий свербіж, але в більшості випадків він з’являється, якщо жінка одягнена, тобто відбувається звичайний перегрів.

Кровоточать при вагітності статеві губи, на них з’явилися виразки, змінився колір і характер виділень, синюшність різко виражена і сильні набряки – це ненормально. Легкий дискомфорт припустимо, сильна болючість, доставляє незручність – привід звернутися до лікаря.

Інфекції статевих органів

Свербіж і набряк статевих губ при вагітності може бути викликаний інфекцією, яку багато жінок навіть вважають ознакою цього стану саму по собі – кандидозом.

Флора піхви складається з бактерій різного виду і гриби – кандида – у ній обов’язково присутні. Поки нормальний імунітет, вони знаходяться в балансі з корисними лактобактеріями, але варто йому знизиться, грибкова флора починає активно розмножуватися.

Симптоми кандидозу:

 • характерні білі виділення, що нагадують кисле молоко;
 • набряк слизової піхви;
 • хворобливість і сильний свербіж у промежині.

Не варто чекати, що молочниця зникне сама по собі – вона вимагає терапевтичних впливів. Молочницю при вагітності лікують препаратами місцевої дії, які призначає гінеколог.

В тому, що при вагітності опухають статеві губи, може бути винна не тільки молочниця. «Прокидається» і інша патогенна флора, яка придушувалася нормальним імунітетом – гандареллы, піхвові трихомонади. Якщо перші мікроорганізми відносяться до умовно-патогенних, то другі передаються статевим шляхом. Виникає вульвовагініт.

Симптоми цього стану:

 • печіння і сильний свербіж статевих губ;
 • набряк зовнішньої частини вульви;
 • посилення виділень, які стають сіруватими або зеленуватими;
 • сухість слизової;
 • біль в промежині, яка посилюється при навантаженнях – ходьбі або під час статевого акту.

Терапевтична схема для усунення вульвовагініту призначається в індивідуальному порядку.

Потрібно обов’язково з’ясувати, що його спровокувало – при вагітності не можна сліпо пити антибіотики широкого спектру дії – а для цього здати аналіз-мазок.

Запальний процес зупиняють за допомогою засобів місцевої дії – мікробну флору знищують за допомогою зрошень, мазей, свічок. Підбираються ліки, спрямовані на знищення мікроорганізмів, що є винуватцями хвороб. Антибактеріальні препарати призначають рідко, особливо в перший триместр.

Якщо статеві губи не тільки набрякли, але і з’явилися рідкі виділення, які тривають до тижня, жінка відчула слабкість, у неї піднялася температура, з’явився свербіж в статевих губах – подібна симптоматика може бути ознакою загострення генітального герпесу.

Не завжди при вагітності герпесні висипання на статевих губах набувають вигляду папул з рідким серозним вмістом, він може протікати майже безсимптомно. Будь-які зміни стану – це привід звернутися до лікаря.

Але все ж найбільш поширений симптом, за яким виявляють герпес, це висипання. Вони можуть локалізуватися на статевих губах, стінках піхви, шийки матки.

Для плода це дуже небезпечне захворювання – якщо герпес з’явився вперше, він є достатньою причиною для переривання вагітності штучним шляхом. Але навіть якщо вірус герпесу перебував у сплячому стані, і загострення з’явилося на тлі зниження імунітету, лікування вагітної потрібно в обов’язковому порядку. Гостра форма герпетичної інфекцій може порушити формування плода, викликати вади розвитку – дефекти головного мозку і центральної нервової системи, відхилення в фізіологічному розвитку, спровокувати викидень.

Нездужання і висипання в області геніталій зникають через 10-14 днів самостійно, але вичікувальну позицію приймати не слід. При перших ознаках генітального герпесу необхідно звертатися до лікаря.

Бартолініт

Іноді у вагітної набряк найбільш виражений з одного боку і з’являються гострі болі в промежині. Так проявляє себе бартолініт – захворювання, при якому засмічуються залози, що виробляють вагінальну мастило. Бартолиновые залози – парний орган, який розташований в товщі великої статевої губи.

Симптоми бартолинита:

 • виражений набряк статевої губи;
 • біль в навколишніх тканинах;
 • почервоніння слизової губи;
 • хворобливі відчуття при русі і в спокійному стані.

Під час вагітності запальний процес проявляється на тлі зниження імунітету.

Його можуть викликати:

 • кишкові палички, які при нормальному імунному статусі, придушуються корисними бактеріями;
 • стафілококи і стрептококи, які перебували в «дрімаючому» стані – наприклад, якщо в організмі були хронічний фарингіт або карієс, і патогенні бактерії, що проникли через кров;
 • специфічні мікроорганізми, збуджуючі статеві інфекції.

У більшості випадків бартолініт лікують за допомогою комплексного впливу – оперативного і консервативного. Для усунення інфекції вибираються антибіотики, які для плоду найбільш безпечні. Найчастіше застосовуються антибактеріальні препарати пеніцилінового ряду, особливо у першому триместрі.

Варикоз статевих губ

З середини другого триместру дискомфорт жінкам може доставляти ще одне захворювання, що викликає набряк зовнішніх гінекологічних органів – варикозне розширення вен статевих губах.

При вагітності локальний кровообіг в області малого тазу посилюється, з’являється третій коло кровообігу – плацентарний, на судини, розташовані в малому тазу і статевих губах, навантаження збільшується. Спочатку жінка може відчути лише незначну вагу в промежині, потім шкіра набуває багрового відтінку, з’являється виражена болючість при ходьбі, сечовипусканні і статевому акті.

Якщо варикоз виражений незначно, то під час вагітності його можна не лікувати. Лікар порадить приділяти більше уваги інтимної гігієни, частіше відпочивати у положенні лежачи. Так само слід уникати можливості травмувати зовнішню область статевих органів, щоб не викликати порушення цілісності кровоносних судин.

Якщо стан доставляє виражений дискомфорт, можуть бути призначені засоби місцевої дії, що поліпшують кровотік – мазі і гелі.

В кінці третього триместру лікування варикозу вже не проводиться, щоб не спровокувати кровотечу під час пологів.

Щоб зменшити неприємні відчуття від набряку статевих губ при вагітності, жінці рекомендується носити зручне бавовняна білизна, більше відпочивати в горизонтальному стані, одягатися по погоді, регулярно виконувати гігієнічні заходи, відмовившись від парфумованих засобів інтимної гігієни.

Якщо набряк геніталій збільшується, з’явилися виділення, слабкість або підвищилася температура – потрібно звертатися до гінеколога.

Легкий дискомфорт – фізіологія, біль і неприємні відчуття – ознака гінекологічних захворювань органів.

Залишити коментар