Сонячний удар… по очах. Як захистити зір від ультрафіолету?

Ховати очі від сонця — справа звична. Сонцезахисні окуляри неодмінно знайдуться в арсеналі не тільки кожної модниці, але і у будь-якої розсудливої людини.

А от на питання «Що слід розуміти під захистом очей від утрафиолета?» мало хто здатен дати грамотний і зрозумілу відповідь. А між тим, питання дуже важливий, і про це варто поговорити.

Що і від чого ми захищаємо?

Яскравий світ — це не тільки фізичний дискомфорт в очах, але й реальна небезпека опіку для рогівки, пошкодження сітківки і руйнування захисної очної оболонки.

Наслідки всього цього бувають дуже сумними: снігова сліпота, патологічна сухість ока, дегенеративні зміни конъюнктивной тканини очного яблука та багато іншого, нітрохи не менш неприємне.

Якщо копнути глибше, причини всіх цих дегенеративних процесів, то можна зрозуміти, що під впливом ультрафіолету в центральній частині сітківки відбувається руйнування клітин і утворення вільних радикалів, про шкоду яких чули сьогодні навіть школярі. Протистояти їм здатні антиоксиданти. Але проблема в тому, що проникнути в необхідній кількості в сітківку ока вони не можуть фізично — із-за наявного бар’єру між зоровими клітинами і кровоносними судинами.

Що робити?

Захищати свої очі від УФ-випромінювання можна зовні і зсередини. Зовнішня захист передбачає носіння затемнюючих елементів одягу (головних уборів з широкими полями і козирками) і сонцезахисних окулярів. Для внутрішнього захисту необхідно включати в раціон продукти, які містять речовини, здатні проникати в сітківку ока. Це такі елементи, як лютеїн і зеаксантин. Отримати їх можна тільки з їжі, оскільки самостійно організмом вони не відтворюються. Джерелами цих цінних елементів є брокколі, горох, шпинат, яєчний жовток, листя звичайної білокачанної капусти. Існують і спеціально розроблені для таких цілей аптечні комплекси.

Як правильно вибрати сонцезахисні окуляри?

На жаль, темні скла — це ще не захист. Більш того, ефект темряви без затримки шкідливого випромінювання завдає ще більш сильний удар по зору, оскільки провокує розширення зіниці. У підсумку в око потрапляє ще більше випромінювання, ніж без окулярів з таким «захистом». Перевірити свій аксесуар можна в будь-якому солідному салоні продажів, а при покупці даний факт повинен бути вказаний на супровідній етикетці. Якщо окуляри куплені на ринку і мають невідоме походження, навряд чи можна сподіватися на те, що вони чимось допоможуть очам, крім видимого комфорту. Також слід пам’ятати, що одна справа — сонячна погода в середній смузі Росії, і зовсім інша — в південних широтах і/або в горах.

Існує три класи захисту очок від ультрафіолету:

  • косметичні. Це більшою мірою елемент літнього вбрання, модний аксесуар, ніж захист для очей, бо вона практично відсутня;
  • General — звичайні окуляри, цілком справляються зі своїм завданням в умовах середніх широт. За великим рахунком, можуть використовуватися і для морського пляжного сезону;
  • High UV-protection — висока ступінь УФ-захисту. Окуляри рекомендовані для тропічних широт, високогір’я, Заполярного кола, а також для місцевості з озоновыми аномаліями.

Якого кольору вибрати окуляри від сонця?

Краще всього класичний чорний або темно-коричневий колір. Якщо хочеться чогось більш ефектного, можна вибрати помаранчевий, зелений або жовтий (підвищує контрастність).

А ось квітів синьої частини світлового спектра (блакитного, синього або фіолетового), а також рожево-червоних лінз краще уникати. Здійснювати покупку краще в сонячний день. Так буде легше визначити, чи краще вам дивитися на світ в окулярах, ніж без них, і немає відчуття дискомфорту після того, як вони зняті.

Скло або пластик?

Ще недавно відповідь на це питання був однозначним — скло. Але час іде, технології не стоять на місці, і в даний час можна з упевненістю віддати перевагу пластику – з одним, але дуже важливим умовою: він повинен бути якісним. Єдиний недолік гарного оптичного пластику — його сприйнятливість до механічного впливу. На ньому залишаються подряпини, які відразу ж багаторазово знижують рівень захисту і користь для очей. Зате пластик легкий, тонкий і не так крихкий, як скло, яке в екстремальних умовах може розбитися і поранити очі. Тому якщо вже скло, то з захистом від розсипання — за аналогією з автомобілем.

Взимку і влітку… з ультрафіолетом

Враження про ступінь небезпеки сонячного випромінювання в різний час року і при різній погоді дуже оманливе. Зимовий сніг здатний віддзеркалювати сонячні промені прямо в очі, а носити сонцезахисні окуляри якось більше прийнято влітку. При цьому в ясний день від нього відбивається до 80 % УФ-променів. Якщо ж говорити про зимових гірськолижних курортах, то небезпека опіку очей тут зростає багаторазово. Кожен кілометр вгору підвищує інтенсивність випромінювання на 10-12 %!

У порівнянні з зимовим сонцем літній здається куди більш нешкідливим: всього 10-30 % УФ-променів віддзеркалює морська хвиля або береговий пісок. Однак саме сонце в цей період куди більш агресивно, тому розслаблятися не можна і в цьому випадку. Навіть під водою, на глибині до півметра, неабияка частка цього випромінювання залишається активною. Саме тому, навіть плаваючи, ми засмагаємо.

Полуденну годину — не самий небезпечний

Найбільш агресивним щодо ультрафіолетового випромінювання сонце буває в обідній час, і загоряти в ці години небезпечно. Але що стосується очей, то тут все по-іншому. Для зору набагато небезпечніше ранкові та вечірні години, коли сонце стоїть нижче і світить на рівні очей. Ще більш підступна невелика хмарність. Тонкий шар хмар пропускає до 90 % ультрафіолету, при цьому розсіюючи його. Слід знати також і те, що промені, проникаючі з боків оправи, нітрохи не простіше прямих. А найнеприємніше — заподіяна очам шкоди має властивість накопичуватися і може «вистрілити» навіть через роки.

Всі ці відомості дані ні в якому разі не для того, щоб налякати і розігнати всіх по домівках, подалі від сонця. Без сонечка ми сумуємо, страждаємо поганим настроєм і рахіт і навіть впадаємо в депресію. Але необхідно захищати очі, а для цього, в першу чергу, потрібно розуміти, як, чому і для чого. Тому що попереджений — значить, як відомо, озброєний.

Залишити коментар