Одна нога коротша за іншу у дорослої людини: що робити?

Коли одна нога коротша за іншу, то медики називають це явище синдромом короткої ноги. Наслідки такої патології можуть бути дуже серйозними, якщо не звертати на неї уваги. При цьому про порушення говорять лише в тому випадку, коли різниця в довжині більше ? див. найчастішою причиною такої аномалії є перекіс таза.

У цій області було проведено безліч досліджень і останні з них підтвердили, що навіть різниця в 3-4 мм провокує викривлення хребетного стовпа, порушення положення тазу і неправильний ріст. Якщо вчасно не розпочати лікування, то захворювання буде прогресувати, порушуючи функції хребта з усіма витікаючими з цього наслідками.

Причини і наслідки, якщо одна нога коротша за іншу у дорослої людини

Цей синдром призводить до нерівномірного навантаження на міжхребцеві диски.

Надалі це спровокує скручування тазу, сколіоз, розворот 5-го поперекового хребця, блокування суглоба крижово-клубової зони з боку, протилежного укороченою кінцівки.

  1. Основні причини – це зміщення або перекіс таза з природною позиції, в результаті чого виникають дисфункціональні зміни в хребті. Це означає, що зміниться вісь розподілу навантаження при русі, відповідно, виникне біль у спині, шиї, попереку;
  2. Такі метаморфози призводять до порушення біомеханіки, виникають грижі дисків, дегенеративні зміни хребців, остеохондроз, сколіоз, радикуліт, стеноз спинномозкового каналу. Перекіс таза провокує болі в шиї, що віддають у плечі, руки, внаслідок чого виникають проблеми з верхніми кінцівками;
  3. Остеохондроз – захворювання, що характеризуються порушенням функцій хребців, зв’язок, суглобів, міжхребцевих дисків. Патологія розвивається під впливом цілого ряду факторів і на протязі тривалого періоду. Ризик збільшується при наявності травм хребта в анамнезі, порушення постави, переохолодженнях;
  4. Люмбаго – синдром вертеброгенной етіології. Він характеризується змінами в зоні попереку: хворобливості, деформації даного відділу хребта, надмірним напруженням м’язів. У народі люмбаго називають прострілом з-за простреливающих болів, які не дають розігнутися і хворий змушений перебувати в зігнутому положенні.

Різниця між довжиною ніг може помірної та тяжкої. В останньому випадку значно порушуються функціональні можливості тіла. При помірних відхилення спостерігається хиткість при ходьбі, періодичні падіння. Одне стегно завжди вище іншого. Практично завжди це явище супроводжується болем, яка може локалізуватися в стегні, паху, крижово-клубових суглобів, плечі, шиї, попереку, віддавати в ногу.

При тривалому перекіс тазу організм сам почне коригувати біомеханіку і асиметрію. Це призведе до адаптації сухожиль, зв’язок і м’язового апарату. Тому терапія може затягнутися на досить тривалий термін. Крім того, зміщення тазу дуже важко виправити, тому що формується патологічний стереотип рухів. Чим довше присутній патологія, тим важче від неї позбутися.

Діагностика різної довжини ніг

Зазвичай виявлення аномалії не викликає труднощів. Наприклад, можна звернути увагу на довжину штанини, коли людина стоїть: коли одна довше іншої, або п’ята при ходьбі наступає на одну з них, то висока ймовірність наявності захворювання. При виявленні такого стану у дітей необхідно терміново звертатися до лікаря, так як в подальшому порушиться постава, виникне больовий синдром, який, як ми вже зазначили, може поширюватися на інші частини тіла.

Лікар може помітити зміни при стандартному фізикальному обстеженні. При необхідності проводиться діагностика стану кульшових суглобів і хребта, може бути призначена МРТ або КТ.

Що робити, якщо у дорослої людини одна нога істотно коротше інший

Досить часто лікування надає лише тимчасовий результат, тому що є симптоматичним. Стандартна ортопедична терапія не здатна зняти напругу клубово-поперекових м’язів. Таз так і залишиться перекошеним, суглоб – блокованим, а нога – короткою.

Єдиним виходом із ситуації є мануальна терапія і подібні їй методики. Фахівці цієї сфери діють цілеспрямовано, м’яко, дозовано, докладають зусилля для розслаблення напружених м’язів.

Крім того, необхідно виконувати різні вправи, постійно бути фізично активним, підтримувати гарну форму, ходити з прямою спиною. Добре розвинена мускулатура підтримає кістки скелета. М’язовий дисбаланс можна усунути, регулярно напружуючи всі групи м’язів під час тренувань. У комплексі лікування і з метою профілактики рекомендується плавання, кінний спорт, заняття на спеціальних тренажерах.

Наслідки укорочення однієї ноги

У групу ризику потрапляють люди після 50-річного віку. Це пов’язано з природним старінням організму, руйнуванням кісткових тканин, а також неправильним способом життя і підвищеними навантаженнями на опорно-руховий апарат. Тому у літніх людей часто виникає деформація міжхребцевих дисків.

Внаслідок укорочення однієї кінцівки і перекосу тазу відбувається сильне зношування міжхребцевих дисків, посилюється погана постава, виникає дисбаланс правої і лівої частини тіла. Особливо від патологічних змін страждає поперекова (квадратна) м’яз. Також больовий синдром зачіпає ключично, грудні, сходові м’язи. Це, в свою чергу, призводить до здавлення міжхребцевих нервів. Погана постава у людини супроводжується шкутильгає, стрибків або нерівною ходою, деформацією стоп.

Звернення до лікаря, коли одна нога коротша за іншу

Дорослі повинні звертати увагу на больові відчуття, особливо в хребті і стопах, контролювати ходу. Наскільки потрібно компенсувати довжину, визначає травматолог або ортопед. Вкорочення може бути відносним і абсолютним. Щоб визначити його тип, необхідний рентген тазу і хребта. Діагностичну процедуру роблять у положенні стоячи. Знімок дозволить лікарю визначити різницю між довжиною нижніх кінцівок, проаналізувати висоту головок тазового суглоба.

При абсолютному вкороченні необхідна повна компенсація, а при відносному – часткова, до ? або 1/3 довжини.

Лікування, коли одна нога коротша за іншу

В першу чергу знадобляться ортопедичні устілки, які називаються компенсаторними. Їх підбирають індивідуально і порівняно швидко виготовляють.

Такі вироби виконують наступні функції:

  • допоможуть стабілізувати положення хребетного стовпа і стоп;
  • пригальмують прогресування сколіозу і плоскостопості;
  • розвантажать ділянки хребта, що піддаються надмірному навантаженні, дозволять їм відновитися.

При значній різниці в довжині ніг застосовуються не тільки компенсаторні устілки, але і супінатори. Це дозволить виправити поставу, розвантажити хребет і стопи.

До супинаторам і стелькам, як правило, людина звикає певний період часу. Незначний дискомфорт спостерігається приблизно протягом тижня. Але після цього стан поліпшується, вироби практично не відчуваються.

При цьому втома ніг настає значно пізніше, ходити набагато комфортніше, практично відсутній дискомфорт у спині та ногах. Устілки і супінатори дозволять купірувати больовий синдром у попереку, знизять навантаження на колінний суглоб, підвищать стійкість гомілкостопа.

Бережіть себе і свого здоров’я!

Залишити коментар