Щоб гарбуз вродив або як правильно його садити?

Відомо близько 100 сортів їстівного гарбуза, з якого готують масу різних смачних страв. Культура може мати різну форму (круглий, овальний, грушоподібний і т. д.) та окрас, який може бути як яскраво-жовтим, так і темно-оранжевим. Щоб на всю зиму запастися цим корисним плодом, потрібно знати, як правильно садити гарбузи у відкритий грунт розсадою та насінням.

Цей процес має свої труднощі, а люди, які давно ним займаються, знають чимало секретів отримання хорошого врожаю.

Вибір і підготовка насіння

Насамперед вони потребують перевірки на схожість.

Щоб визначити цей показник, посадіть насіння в невеликій кількості і проростіть його. Краще не пошкодувати насіння і проростити побільше, оскільки так ви отримаєте більш достовірний результат.

Запам’ятайте, скільки його було висаджено, а потім підрахуйте процентне співвідношення до тих, які зійшли. Щоб уникнути грибкових захворюваннь у майбутнього врожаю, перш ніж садити, насіння потрібно протравити насиченим розчином марганцівки (він повинен мати яскраво-червоне забарвлення).

Посадка: висаджування розсадою

Це робиться двома способами – розсадою та насінням.

Після вивчення відсотка схожості можна приступити до пророщування насіння. Візьміть ємність середніх розмірів, застеліть дно мокрою марлею, на яку потрібно його розкласти. Ємність потрібно відправити в тепле місце, але подалі від батареї і печі — якщо температура буде занадто високою, розсада може загинути.

У той час, коли насіння проростає, можна підготувати ґрунтову суміш і горщики. Як горщики можна використовувати коробки з картону, пластикові стакани, тару з-під кисломолочних продуктів і т. д.

Далі у пластикових пляшок зрізаємо верх і дно, поздовжньо розрізаємо їх на частини, висота кожної з яких становить 7 см. Отримані кола поміщаємо на піддон (наприклад, тарілки).

Це робиться у зв’язку з тим, що коренева система культури досить тендітна, а коли гарбуз садять таким чином, він захищений від травматизму.

Для посадки потрібна повітропроникна ґрунтова суміш, яку можна виготовити самостійно.

Слід з’єднати такі компоненти:

  • Перегній;
  • Дерновий грунт;
  • Торф.

Пропорції, в яких беруться ці компоненти, відповідно становлять 2:1:1. Готовою землею необхідно наповнити тару наполовину.

Через три дні насіння проростуть, їх висівають в грунт на глибину близько 5 см, а потім ємність з ними потрібно поставити туди, де на неї буде потрапляти сонячне проміння. Ще через кілька днів ви побачите перші паростки, а коли пройде 10-12 днів, їх потрібно акуратно викласти спіраллю і засипати грунтом, залишивши зовні сім’ядольні листки.

Горщики потрібно ставити на деякій відстані один від одного, інакше листя розсади зімкнуться і більш високі рослини будуть перегороджувати сонячні промені до менш розвинених. Тепер садимо гарбуз розсадою у відкритий грунт, вибравши сонячне і безвітряне місце, бо в тіні навряд чи культура дасть гарний урожай.

Важливо врахувати і грунт, у який висаджується культура.

Краще садити її туди, де до цього росла картопля, цибуля, кукурудза, капуста, цибуля. Якщо ж у попередньому році на даній ділянці вирощувався гарбуз, не варто його тут знову висаджувати. Рекомендується саджати розсадою культуру не раніше, ніж після 4 років.

Грунт потрібно готувати заздалегідь. Восени його необхідно перекопати, а потім присмачити компостом. Крім того, саджанці необхідно загартувати, перш ніж помістити у відкритий грунт. Робиться це в середині травня. Розсаду необхідно виставляти у прохолодне місце приблизно протягом тижня.

Протягом дня її необхідно ставити під сонячні промені.

У плода хоч і крихкі, але дуже потужні коріння. Тому, коли висаджуєте його в грунт, враховуйте, що відстань між лунками має становити близько 1 м, а між рядами – 1,5 м. При цьому площа живлення для кожного плоду повинна складати близько 1,5х2 кв. м. Діаметр лунки повинен бути приблизно 50 см. Перш ніж посадити гарбуз лунки треба полити, при цьому вода повинна бути теплою. Після висадки приберіть піддон, роблячи це гранично акуратно. Наведений метод посадки сприяє захисту від капустянки коренів плода.

Висаджування насінням

Цей метод досить популярний. Якщо ви вибрали його, вам буде корисно знати, коли потрібно садити гарбузи насінням у відкритий грунт. Робити це потрібно в травні, використовуючи схему 1х1,5 м. Перед висіванням необхідно полити лунки, при цьому вода повинна бути теплою. Висівати потрібно 3-5 насіння/лунка.

При цьому методі, навіть якщо настануть заморозки, частина насіння не замерзне і дасть урожай. Обумовлено це тим, що висівати можна і навіть необхідно на різну глибину. Варто врахувати, що вона повинна складати не менше 8 см.

Якщо висадити плоди насінням ближче до поверхні, вони можуть зійти разом з оболонкою, що змушує птахів сприймати плоди, як звичайне насіння. Тому вони їх просто висмикують.

Спочатку рослини потрібно посадити, а потім стежити, яка з них найбільш розвинена. Всі інші слід висмикнути. Висмикувати їх з коренем не можна, бо є ризик пошкодити коріння інших плодів через переплетення систем.

Висаджування кабачків і гарбуза

Обидві ці культури є справжньою окрасою будь-якої земельної ділянки, не кажучи вже про те, які вони смачні. Деяким городникам приходить думка про те, щоб посадити кабачки з гарбузом поруч, але вони переживають про те, чи можна так робити і як поведуть себе обидві культури в такому сусідстві.

Мова йде про те, чи не станеться запилення, внаслідок якого гарбузи придбають зелений колір, довгасту форму, втратять порожнину всередині, а кабачки – помаранчеве забарвлення і круглу форму.

Таке дійсно часто буває, а плоди переймають не лише зовнішні ознаки один у одного, але і смак. Тим не менше їх нерідко садять поруч, бо умови, які їм необхідні, схожі. Так, обидва плода люблять сонце, бояться заморозків, тому висаджувати їх необхідно у другій половині травня.

Що стосується грунту, садити і кабачки, і гарбуз слід в землю, що містить багато перегною, тому що він необхідний їм у великих кількостях.

Варто відзначити, що кабачки можуть рости і на піщаному грунті. Якщо земля буде холодною, обидві культури загинуть, а врожаю практично ніякого не буде. Крім того, для хорошого врожаю, вона повинна містити достатню кількість мінералів.

Тим, на яку глибину слід садити гарбузи та кабачки, культури також схожі – мінімум 8 см.

Пам’ятайте, що коріння обох культур потужні, тому їм потрібен рясний полив (не менше 20 л/м2). В найспекотніші періоди (середина липня – кінець серпня) варто поливати їх ще рясніше – приблизно 30 л/м2.

Якщо ви вирішили надовго запастися гарбузом і хочете висадити його на своєму городі, не ігноруйте основні рекомендації, що стосуються технології посадки.

1 Коментар
ЯрославСентябрь 20th, 2018 10:48 дп

Гарбуз любить пухкий, родючий грунт, він дуже теплолюбивий. Любить догляд, своєчасний полив, підживлення.

Залишити коментар