Пахіподіум: догляд в домашніх умовах, обрізка, пересадка, розмноження і вирощування

Пахіподіум прозвали мадагаскарської пальмою за витонченість стовбура і красиву пишну крону на маківці. Декоративна рослина вдало вписується в будь-який інтер’єр. Догляд за пахиподиумом в домашніх умовах відносно нескладний, але основні вимоги краще дотримуватися. Які умови потрібні мадагаскарської пальмі, запам’ятає навіть початківець квітникар.

Пахіподіум — суккулентное рослина сімейства кутрових. Велика частина різновидів росте на острові Мадагаскар, інші мешкають у посушливих районах Південної Америки на кам’янистому грунті.

Ботанічний опис

Головна особливість пахіподіум — потовщений стовбур. Назва рослини дослівно перекладається, як «товста нога». Форма і товщина стовбура розрізняються в залежності від виду.

Всі відомі сорти прийнято поділяти на три великі групи.

 1. Карликові (короткостеблові). Висота рослин не перевищує 10 см. Ширина зазвичай більше висоти.
 2. Чагарники. Стовбур пляшкової форми. Висота в природі досягає 4 метрів. У квартирах виростають значно нижче.
 3. Кактусоподобные дерева. У природі невеликі дерева не вище 5 метрів. Стебло сигароподібних, не гілкується або розгалужене.

Для всіх пахиподиумов характерно наявність довгих потовщених шипів. У деяких видів вони покривають всю поверхню стебла, в інших — розташовані поблизу листя. Листя наростають спиралевидно. По мірі зростання відмирають нижні — формується голий стовбур з кроною листя на верхівці. Листки сидять на коротких черешках. Їх форма різна — оберненояйцеподібна або лінійно—заокруглена. Поверхня темного зеленого кольору, з вираженим глянцем. Середня жилка світліше, чітко виражена. Тильна сторона у ліста трохи світліше, бархатиста на дотик.

Квітки сидять на коротких квітконіжках. Форма правильна, п’ять пелюсток перекривають один одного. Забарвлення буває різною — частіше зустрічаються білі, рожеві, жовті кольори і їх варіації. Домогтися цвітіння в квартирі практично неможливо. Пахіподіум вирощується виключно як декоративно-листяна культура.

У пахиподиуме містяться токсичні речовини — глікозиди і алкалоїди. Сік викликає роздратування, проблеми із зором, аж до сліпоти при попаданні в очі. Наслідки потрапляння всередину організму ще небезпечніше — не виключена зупинка серця і правець. Працюють з рослиною вкрай акуратно. Якщо вдома є діти, від вирощування пахіподіум краще відмовитися.

Популярні різновиди

У кімнатній культурі зустрічаються різні види пахіподіум. Особливою популярністю користуються п’ять сортів.

 1. Пахіподіум Ламера. Велика різновид пахіподіум. В квартирі виростає до двох метрів, у природі — до шести. Стовбур сигароподібної форми, сріблясто-сірого кольору. Розгалуження слабке або відсутнє. Молоді екземпляри рясно вкриті довгими голкоподібними колючками, які локалізуються в пазухах листя, збираються по три штуки. З віком рослина скидає старі листя, колючки ж залишаються на стеблі. Листя овальної подовженої форми, квіти дрібні, запашні, білого кольору.
 2. Пахіподіум Жайи. Досить велике дерево. Стовбур товстий, рясно покритий колючками. Від пахіподіум Ламера відрізняється звуженими опушеними листям. Квіти білі, серцевина жовта. У квартирах не виростає більше 60 див.
 3. Пахіподіум Сандерса. Головний стебло укорочене, має форму циліндра. На маківці починає гілкуватися, формує дещо викривлених пагонів. Шипи на стовбурах довгі, коричневого кольору. Яйцевидні, темно—зелені листки утворюють невеликі розетки на кінцях стебел.
 4. Пахіподіум короткостебельний. Мініатюрна різновид. Стебло клубнеобразный, без певної форми. Дорослий екземпляр виростає не більше 10 см, однак його ширина може досягати 40 див. Дає багато пагонів у вигляді невеликих горбків. На них розташовуються розетки маленьких листків. Шипи м’які, конічної форми. Квіти крупніше листя, жовтого відтінку.
 5. Пахіподіум сукулентних. Чагарник, досить великий для кімнатної культури. Головний стовбур ріповидний, широкий. Інтенсивне галуження, зосереджено нагорі. Пагони тонкі, листя злегка опушені, вузькі. Тонкі Колючки, не дуже довгі, ростуть по дві штуки.

Від пахіподіум Ламера при гарному догляді можна домогтися цвітіння. Зацвітають тільки дорослі рослини у віці не менше семи років.

Догляд за пахиподиумом: основні правила квітникарів

Рослина вважається відносно простою у вирощуванні, але є деякі особливості догляду за пахиподиумом (мадагаскарської пальмою). В першу чергу, це створення сприятливого мікроклімату — потрібного рівня освітлення, вологості, збалансований режим підгодівлі і поливів.

 • Освітлення. Пахіподіум виносить легку півтінь, але на яскравому розсіяному світлу виглядає краще. Відкритого сонця не боїться, але після зими рівень освітлення підвищують поступово. У найспекотніші дні краще притінити квітка тюлем.
 • Температура. Любить тепло, нейтрально реагує на спеку. Влітку вітається переміщення на свіже повітря, добре почуває себе на балконі під захистом від атмосферних опадів та сильного вітру. Взимку не допускають похолодання нижче 16С.
 • Полив. Влітку поливати краще рідко, але рясно. Між поливами чекають просихання ґрунту наполовину. Взимку поливи зводять до мінімуму — з-за вогкості грунту загниває підстава стебла. Поливати можна тільки теплою водою!
 • Вологість. Пахіподіум нейтрально відноситься до рівня вологості. У штучному її підвищення не потребує — обприскування не потрібні.
 • Грунт. Перевага віддається легким, нейтральних грунтах. В рівних частках змішують дерен, крупний пісок і листової грунт. Для поліпшення властивостей ґрунту додають дрібно колотий цегла, деревне вугілля. На дні обов’язково роблять дренажний шар. Після посадки на поверхню грунту покривають гравієм або декоративними каменями.
 • Підгодівля. Навесні і влітку використовують комплексні добрива. Бажано вибирати засоби для сукулентів — вони мають більш збалансованим складом. Підгодувати можна не більше двох разів за місяць. Взимку не підживлюють, після пересадки добрива вносять лише через місяць.

Правильна зимівля — важливий етап у догляді за пахиподиумом. Поливи зводять до мінімуму, квітка переставляють в прохолодне приміщення з невисокою вологістю повітря. Землю зволожують обережно — тільки якщо вона повністю висохне і просяде.

Важливий етап: пересадка

Вирощування пахіподіум в горщику в домашніх умовах ускладнюється необхідністю його пересадки. З-за гострих колючок і ранимих коренів зробити це буває непросто. Повільне зростання дозволяє проводити пересадку раз в два—чотири роки.

Пересаджують навесні, відразу після зимівлі. Ємність беруть трохи більше колишньої, третина горщика заповнюють дренажем. Підійде керамзит, галька, бита цегла. Деякі використовують грунт для акваріума. Грунтосуміш перед використанням прожарюють в духовці або на сковороді, поливають розчином марганцівки.

Для захисту рук використовують щільні рукавички, стовбур пахіподіум обертають щільною тканиною. Коріння від старого ґрунту не звільняють — рослина переставляють в ємність разом з грудкою землі.

Пахіподіум не любить, коли його турбують. Але якщо ви знаєте, як доглядати за пахиподиумом після пересадки, то він нормально адаптується до нової ємності. На час квітці потрібно дати відпочинок — не переставляйте, не чіпайте його без необхідності. Поливайте дуже акуратно, тільки для підтримки легкої вологості грунту. Підгодовувати перший місяць не потрібно, але можна використовувати «Епін» для швидкого відновлення.

Щоб уберегти себе від зайвих травм, можна злегка підпиляти колючки пахіподіум. Рослина від цього не постраждає, а колючки стануть менш гострими.

Обрізка верхівки

Рано чи пізно виникає необхідність обрізати пахіподіум (мадагаскарську пальму). У сприятливих умовах рослина може вирости майже до стелі. Якщо ви хочете стримати зростання пахіподіум, акуратно обріжте йому верхівку, яку потім можна буде укоренити. Основний стебло дасть бічні пагони.

Обрізку проводять наступним у чотири етапи.

 1. Стебло пахіподіум зрізають на вибраній висоті гострим стерильним ножем.
 2. Зрізи відразу ж обробляють вугільним порошком. Зверху можна присипати ще і сіркою.
 3. Ставлять квітка на помірне освітлення в приміщення з сухим повітрям. Поливи тимчасово обмежують. Бічні паростки з’являться приблизно через місяць.
 4. Обрізану верхівку висаджують в окремий горщик для вкорінення.

В період активного зростання пахіподіум небажано переставляти, перевертати. Судячи з відгуків, на непотрібні втручання він часто реагує частковим скиданням листя.

Способи розмноження

Розмножують пахіподіум двома стандартними способами — насінням і живцями. Обидва варіанти вважаються непростими — погано укорінюються живці, сіянці з насіння зростають повільно.

Живцями

Розмноження пахіподіум живцями проводять навесні, перед початком активного зростання. Процедуру поєднують з обрізанням — укорінюють отриманий верхівковий пагін. З розгалужених рослин можна взяти відразу кілька живців. Укорінення проходить в наступній послідовності.

 1. Стерильним ножем акуратно обріжте маківку. Оптимальна довжина черешка — близько 15 див Відразу присипте зріз вугільним порошком.
 2. Підготуйте ємність з трохи вологим піском. Пісок перед використанням бажано прожарити.
 3. Помістіть верхівковий держак в пісок. Нічим накривати не потрібно!
 4. Тримайте в добре освітленому, теплому місці.

Додатково живець можна обробити стимулятором коренеутворення. На стадії вкорінення сильно поливати не потрібно. Надлишок вологи призведе до загнивання черешка.

Насінням

Отримати насіння пахіподіум в домашніх умовах неможливо. Їх продають у спеціалізованих магазинах. Насіння дуже швидко втрачають схожість, тому звертайте увагу на дату фасування. Свіжі насіння може прорости через кілька діб, старі сидять у землі до місяця. Якщо сходи не з’явилися через півтора місяці, вам дісталися старі, несхоже насіння.

Висівають насіння навесні за наступною схемою у сім етапів.

 1. Готують грунт: змішують рівну кількість піску і вермикуліту.
 2. Невисокі широкі ємності заповнюють субстратом, розрівнюють його, злегка поливають.
 3. Насіння обробляють фунгіцидом, на три години замочують у теплій воді. Можна додати трохи стимулятора росту.
 4. Розкладають насіння на поверхні грунту, відстань між насінням — 3-4 см. Присипають шаром цього ж субстрату товщиною близько 3-4 див.
 5. Ємність накривають поліетиленовим пакетом, по периметру роблять невеликі отвори, щоб не накопичувався конденсат.
 6. Ставлять на розсіяне сонячне світло, тримають при температурі 25-30°С. Поливають пульверизатором, повного просихання субстрату не допускають. Провітрюють парничок часто — до чотирьох разів на день.
 7. Після появи сходів укриття знімають, вологість знижують, поливають у міру легкого підсихання ґрунтосуміші.

Розсадити пахіподіум можна через пару місяців, коли сіянці достатньо зміцніють. Грунт обов’язково прожарюють — пахіподіум дуже чутливий до грибкових захворювань.

Труднощі вирощування і хвороби

Основна хвороба пахіподіум — кореневі і стеблові гнилі. Вони розвиваються із-за надмірного поливу, використання нестерильной грунтової суміші, поганого дренажу. Лікування гнилі полягає у видаленні уражених ділянок, обробки фунгіцидами та пересадці в стерильну грунт. Якщо коріння або підстава стебла пахіподіум постраждали сильно, краще зрізати і посадити маківку.

Крім гнилі, виникають і інші проблеми. Втрата декоративності часто є результатом порушення правил догляду, невідповідного режиму утримання. Для зручності найбільш поширені проблеми зібрані в таблиці.

Таблиця — Проблеми вирощування пахіподіум

Опис проблеми Можлива причина
У пахіподіум чорніють кінчики листя — Протяги;
— полив холодною водою;
— грибок;
— перезволоження грунту
Влітку зупиняється ріст — Перегрів горщика на сонці
Жовтіє листя — Шкідники;
— тривала посуха;
— проблема з корінням
Викривляється стовбур, стоншується маківка — Недолік освітлення
Опадає листя — Тривала посуха;
— тепло у період спокою;
— холод влітку;
— природний процес опадання нижніх листків
З’являються перетяжки на стеблі — Недолік вологи;
— спека
З стебла виділяється желеподібна маса — Тривалий вплив високих температур
З’являються «зморшки» на стеблі — Пошкоджена коренева система

У всіх цих випадках досить змінити умови утримання. Поступово декоративність пахіподіум відновиться.

Шкідники і методи боротьби з ними

Шкідники досить часто атакують пахіподіум. Найбільш поширені комахи — павутинний кліщ, борошнисті червці, щитівка. Ознаки ураження і способи боротьби з шкідниками описані в таблиці.

Таблиця — Основні шкідники пахіподіум

Комаха Як розпізнати Заходи
Павутинний кліщ — Світлі точки на поверхні листків;
— засихання та опадання листя;
— тонка павутина на нижній стороні листя
— Підвищення вологості повітря;
— обприскування препаратом «Актара»
Щитівка — На стеблах і листках коричневі бляшки;
— в’янення пахіподіум;
— поява липких крапель
— Механічне видалення комах;
— протирання уражених ділянок спиртом;
— обприскування препаратами «Інта—Вир», «Актеллік»
Борошнистий червець — У пазухах листків пахіподіум з’являється білуватий восковий наліт;
— затримка росту;
— цукристі виділення з приєднанням сажистого грибка
— Очищення від нальоту м’якою щіточкою, змоченою в мильному розчині;
— обприскування будь інсектицидом — «Моспілан», «Конфідор», «Фітоверм»

 

Знаючи, як доглядати за пахиподиумом, і розуміючи, які умови потрібні рослині, можна виростити «пальму» великих розмірів. Пахіподіум добре виглядає в будь-якому приміщенні, але не забувайте, що він отруйний.

Залишити коментар