Що є причиною різкого зниження ваги у жінок і наскільки небезпечний цей стан?

Практично всі жінки бажають мати струнку фігуру і прагнуть досягти її: урізують свій раціон, ходять в спортзал, а деякі навіть беруть спеціальні препарати для зниження ваги. Однак існує ряд станів, які призводять до різкого схуднення, незалежно від нашого бажання розлучитися із зайвою вагою.

З чим може бути пов’язане таке різке схуднення? Якщо ви помітили, що почали стрімко втрачати кілограми, це привід для медичного обстеження.

Захворювання, які можуть призводити до втрати ваги

Щоб з’ясувати причини втрати ваги, спочатку необхідно виключити деякі хвороби, здатні викликати подібний стан:

 • онкологічні захворювання;
 • дефіцит інсуліну при цукровому діабеті;
 • недолік ферментів для перетравлення їжі при панкреатиті;
 • глистні інвазії;
 • порушення функцій надниркових залоз;
 • захворювання щитовидної залози;
 • патології нижніх дихальних шляхів, наприклад, туберкульоз легенів;
 • порушення в роботі шлунково-кишкового тракту;
 • нервову анорексію та інші психічні розлади;
 • тяжкі інфекції, наприклад, сифіліс;
 • алкоголізм і наркоманію.

Найпоширеніші з цих захворювань розглянемо детальніше.

Тиреотоксикоз

Захворювання зустрічається і у жінок, і у чоловіків, але найчастіше у перших. У крові зростає рівень гормонів щитовидної залози, що в кілька разів прискорює обмін речовин. Дівчата з тиреотоксикозом мають хороший апетит, але при цьому худнуть.

Інші ознаки захворювання: почастішання серцебиття і підвищення тиску, пітливість, нервова збудженість, неспокій, безсоння, проблеми з менструальним циклом, збільшена щитовидна залоза. Наявність хоча б деяких перерахованих симптомів повинно змусити жінку звернутися до ендокринолога.

Захворювання підшлункової залози

Втрата ваги може бути при хронічному панкреатиті – запаленні підшлункової залози. Хронічна форма захворювання довго ніяк себе не проявляє. З часом організму починає не вистачати ферментів, щоб переварити їжу.

Людина відчуває біль у правому підребер’ї, важкість у животі, нудоту, помічає порушення стільця. Різке схуднення виникає при панкреатиті за браком потрібних ферментів і зниження апетиту. Хворий іноді відмовляється від їжі із-за страху знову випробувати неприємні відчуття.

Цукровий діабет

Проявляється таким чином: глюкоза, яка потрапила в кров’яне русло, не може засвоїтися організмом через брак інсуліну.

Щоб виявити у себе цукровий діабет, зверніть увагу на такі симптоми: постійна спрага, часті сечовипускання, відчуття сухості у ротовій порожнині, підвищення або зниження апетиту.

Якщо ви запідозрили у себе цукровий діабет, сходіть до ендокринолога, здайте аналіз крові і сечі на цукор. При запаленні підшлункової залози зверніться до терапевта або гастроентеролога. Людей з гострим приступом панкреатиту направляють у хірургічне відділення і обстежують на місці в терміновому порядку.

Онкологічні захворювання

Ракова кахексія – стан, при якому людина з-за наявною у нього онкології втрачає у вазі. Найчастіше воно наступає на пізніх стадіях хвороби. Різке схуднення виникає при онкології з кількох причин. Одна з них – нестача поживних речовин, адже зростаюча пухлина відбирає їх у здорових тканин.

Друга причина – інтоксикація організму речовинами, що виробляються злоякісним утворенням. Токсичну дію цих речовин порушує функції і навіть призводить до атрофії травних органів. Ще одна з причин схуднення при онкології – це відмова хворого від прийому їжі.

Слід зауважити, що при онкології людина втрачає не тільки жирові відкладення, але і м’язову масу. Інші ознаки ракового захворювання: субфебрильна температура тіла, яка тримається довгий час і постійна слабкість. У цьому випадку похід до онколога відкладати не можна.

Глистні інвазії

Паразитичні черв’яки живуть в основному в дитячому організмі, але і у дорослих можуть з’явитися гельмінти. Джерелом зараження є не тільки брудні руки і немиті овочі. Неякісне сире м’ясо, наприклад, може бути заражене яйцями глистів, які людині дуже складно помітити.

До сильної втрати ваги призводять запущені стадії захворювання, коли паразитів занадто багато в організмі. Схуднення пов’язане з інтоксикацією і порушенням травлення.

При даному захворюванні відчувається швидка стомлюваність, постійна слабкість, болі в животі, з’являються розлади стільця (пронос або запор), пропадає апетит, іноді підвищується температура тіла. Якщо подібні ознаки ви помітили у себе, потрібно здати аналіз калу на яйця глистів і зішкріб на ентеробіоз. Пройдіть консультацію інфекціоніста.

Інші чинники

Причинами різкого схуднення, особливо у жінок, часто можуть стати й такі фактори:

 • підвищена потреба в їжі. Організм кожного з нас час від часу стикається з змінами у ритмі життя, які впливають на його потреби. Наприклад, ви почали займатися якимось новим видом спорту, влаштувалися на додаткову роботу або відновлюєтеся після перенесеного захворювання. Організм буде намагатися вбирати в себе якомога більше вітамінів та поживних речовин;
 • порушення всмоктування. У деяких жінок може бути дуже швидкий обмін речовин або порушене всмоктування в кишечнику, тому вони їдять багато, але не повніють, а навпаки. У цьому випадку велика частина мікроелементів і вітамінів, які надійшли з їжею, виходять з кишечника природним шляхом, якмй так і не засвоївся організмом;
 • неграмотний раціон. Одна з найбільш частих причин втрати кілограмів у жінок – неправильний раціон або убоге харчування. Усілякі дієти не дають організму отримувати потрібні йому речовини, що згодом може привести до серйозних захворювань. Перед тим як відмовляти собі в їжі, подумайте, чи правильну дієту ви вибрали. А краще – проконсультуйтеся з дієтологом;
 • прийом деяких медикаментів. Стимулятори мозкової діяльності, попускають, медикаменти для лікування щитовидної залози, препарати хіміотерапії – всі ці кошти можуть провокувати схуднення. Вага повернеться в норму, як тільки ви перестанете вживати ці медикаменти;
 • стреси, згубно впливають на стан нервової системи;
 • старість – при фізіологічному старінні втрачається частина м’язової маси. Втрата зубів призводить до неможливості нормально пережовувати їжу і повноцінно харчуватися. Ще деякі літні люди страждають старечим недоумством, з-за чого вони можуть просто забувати приймати їжу, що може провокувати зниження ваги.

До яких наслідків призводить різке схуднення?

Незалежно від причини свого виникнення, різка втрата ваги не призводить ні до чого хорошого і навіть може бути небезпечна для організму. Страждають багато органів, особливо нирок.

Розглянемо докладніше, ніж небезпечно різке схуднення:

 • знижена працездатність, слабкість. Стан особливо відбивається на клітинах мозку, якщо причиною втрати ваги є безуглеводное харчування;
 • гормональні збої, які позначаються на психологічному стані жінки і її зовнішньому вигляді;
 • авітаміноз – відбувається в результаті недостатнього прийому вітамінів або їх поганого всмоктування в кишечнику. При авітамінозі дівчата стикаються з такими проблемами, як ламкість нігтів, сухість шкіри, випадання локонів. Всі ці симптоми сигналізують про неполадки всередині організму;
 • найбільш небезпечним є різке зниження ваги анорексією. Захворювання важко піддається лікуванню, тому краще не допускати його появи;
 • при різкому схудненні можуть навіть відмовити нирки. Причини схуднення, яке негативно впливає на нирки – це зазвичай сухе голодування або прийом таблеток, що пригнічують апетит. У цей час відбувається раптовий водно-сольовий баланс. Набряки на обличчі говорять про те, що нирки гірше справляються зі своїми функціями.

Обов’язково пройдіть обстеження і з’ясуйте причину схуднення.

Втрата ваги перестане турбувати, як тільки ви позбудетеся від захворювання.

Якщо ви здорові, перегляньте свій режим дня: приділяйте більше часу відпочинку та релаксації, харчуйтеся за поради дієтолога.

Залишити коментар