Що таке свищ на десні, які його наслідки?

Будь-які утворення в ротовій порожнині повинні насторожувати і бути приводом звернення до стоматолога, оскільки в більшості випадків вони мають важкі наслідки. Це стосується і десенной фістули, яка відома як свищ на десні.

Освіта являє собою канал, який з’єднує вогнище інфекції та десни поверхня, що має вихід в ротову порожнину. У фістули є отвір, через яку виділяється гній. Колір освіти може бути червоним, рожевим, блідо-рожевим, а виникає фістула зазвичай біля основи зуба.

Причини

Саме по собі явище не виникає. Нижче ми розглянемо, якими бувають причини свища.

Не пролікований або погано пролікований карієс

З часом карієс перетікає в пульпіт, потім в періодонтит, а пізніше інфекція вражає верхню частину кореня зуба, внаслідок чого виникає абсцес.

Неякісно зубні канали запломбовані

Не даремно при пломбуванні каналів хороший стоматолог відправляє пацієнта робити рентген – він повинен переконатися, що всі вони ретельно запломбовані, в іншому випадку не виключено розвиток абсцесу, і як наслідок, свищучи.

Це відбувається в 60% випадків неякісного пломбування.

Пошкодження кореня зуба

При роботі з каналами, їх прочищении спеціальними інструментами лікар повинен бути гранично обережним, оскільки вони легко піддаються пошкодженню. Якщо перфорація вчасно не помічена, з часом з’являється гнійне запалення.

Недуга нерідко виникає і в тому випадку, якщо прорізаються пізні зуби «мудрості».

Нерідкі випадки появи свища і на фоні кісти у зв’язку зі зниженням місцевого імунітету.

Періодонтит

При наявності періодонтиту, що є однією з поширених причин десенной фістули, спровокувати розвиток освіти можуть перевтома, переохолодження, будь-які захворювання організму і ротової порожнини, зниження імунітету, в тому числі місцевого.

Зважаючи на те, що причини виникнення свища нерідко зумовлені помилкою лікаря-стоматолога, довіряйте лікування зубів тільки перевіреним фахівцям, у якості яких ви впевнені.

Якщо лікар припустився помилки, десенная фістула проявиться не відразу – якийсь час процес нагноєння буде протікати приховано і безсимптомно.

Ховатися причини свища, що з’явився на десні, можуть в кісті і появі зубів «мудрості». В цих випадках лікування починається з усунення наслідків саме цих явищ, а вже потім здійснюється терапія десенной фістули.

Симптоми

Освіта помічають насамперед за зовнішніми ознаками – появі мішечка, схожого на прищ. Тим не менш візуально воно може нагадувати і інші утворення в ротовій порожнині.

Тому необхідно знати, які симптоми можуть вказати на те, що це саме свищ:

 • Набряклість ясен, почервоніння, запалення, викликане тим, що через свищева канали проходить гній;
 • При натисканні і надкусе, пережовуванні їжі є больові відчуття. Біль відчувається і в тому випадку, якщо просто натиснути на уражене місце пальцями;
 • Супроводжує захворювання і рухливість зуба, біля якого утворилася фістула;
 • Один з ознак свища – неприємний запах з ротової порожнини, характерний для процесу гниття.

З чим можна переплутати освіта?

За зовнішнім виглядом воно може нагадувати інші хвороби ротової порожнини.

А саме:

 • Кіста, що представляє собою «мішечок», в якому накопичується гній. Без лікування запалення у цьому випадку гній вражає і заміщає здорову тканину, але кіста при цьому не має канали для його виходу назовні. Позбавлення від цього захворювання не терпить зволікань, оскільки нерідко призводить до руйнування всієї щелепи і навіть утворення онкології;
 • Жировик, який являє собою скупчення жирової тканини. В цілому жировик вважається нешкідливим утворенням, яке тим не менш є неестетичним. Зазвичай жировик заважає, тому до лікаря варто звернутися, щоб отримати лікування. Жировики нерідко виникають у дітей, коли у них прорізаються зубки, і з часом, як правило, самостійно відступають;
 • Зовнішня схожість у десенной фістули може бути і з гнійним запаленням. Спочатку з’являється освіта зразок прища червоного кольору, а потім його розміри збільшуються. Не можна самостійно видавлювати накопичився в десні гній. У запущених випадках гнійне запалення вимагає оперативного втручання, але якщо почати своєчасне медикаментозне лікування, операції можна уникнути.

Яким би безпечним не здавалося вам утворення в ротовій порожнині, обов’язково потрібно показатися лікарю.

Чим небезпечна десенная фістула?

Боротьба з цією недугою повинна бути негайною. Справа в тому, що наслідки можуть бути дуже серйозними.

У занедбаному стані фістула може викликати втрату зуба. Пов’язано це не тільки з тим, що його рухливість весь час збільшуватися, але і з тим, що здорові тканини будуть дивуватися, що з часом призначається видалення зуба хірургічним шляхом.

Постраждати може і окістя, в якій розташовуються судини, а вони живлять всі зуби. Заражена окістя поступово відмирає, і в цьому випадку наслідком від свища, утвореного на десні, може стати втрата не одного, а набагато більшої кількості зубів. В ході операції видаляються всі тканини, окістя, уражені фистулой.

При збільшенні кількості гною він може вражати і лицьові м’які тканини, які теж доведеться видаляти при операції.

Такі серйозні наслідки повинні змусити своєчасно відвідати стоматолога, і вилікувати недугу медикаментозно, що дозволить позбавитися від нього, і від важких наслідків явища.

Лікування традиційними методами

Перед тим як його почати, лікар зазвичай направляє пацієнта на рентген. Це необхідно для того, щоб визначити, наскільки свищ на десні вже встиг поширитися в тканини, і тільки після цього можна починати лікування.

Останнє в традиційній медицині може здійснюватися в двох напрямках:

 • Медикаментозне (для нього використовуються антибіотики);
 • Хірургічне втручання (при ньому свищ видаляється оперативним шляхом).

Медикаментозне вплив здійснюється за наступною схемою.

 1. Розтин зуба з метою звільнення каналів коренів.
 2. Видалення гною, відмерлих тканин.
 3. Дезінфекція ротової порожнини із застосуванням антисептиків.
 4. Далі в порожнину зуба лікар закладає лікувальний склад, який буде там перебувати протягом якогось часу.

Це ще не все, що буде робити лікар, якщо пацієнт звернувся до нього зі свищем на десні.

У наступний прийом фахівець продовжить роботу.

 1. Видаляється тимчасова пломба, оцінюється стан каналів.
 2. Якщо є необхідність, здійснюється повторна обробка порожнини рота. Також може бути показано фізіотерапія.
 3. При відсутності вогнищ запалення спеціаліст встановлює постійну пломбу.
 4. Якщо фістула утворилася через пошкодження каналів, пломбу лікар може не знімати, виробляючи лікування через десну.

Оперативне втручання показано в тих випадках, коли недуга вразила велику площу і вражена велика частина тканин. Крім того, лікар зазвичай призначає операцію, якщо зуб покритий коронкою, в ньому є штифти та інші складні конструкції, які складно демонтувати, а після лікування складно і дорого відновлювати.

Сьогодні операції практично завжди робляться із застосуванням лазерного променя.

Лікування народними методами

Його можна здійснювати в домашніх умовах, але такі кошти допоможуть лише надати першу допомогу, продезінфікувати, зняти біль, а для подальшого лікування все ж необхідно звертатися до лікаря.

Трав’яна мазь

Для її приготування використовують корисні трави, а готується вона так.

 1. Колір пижма і календули з’єднуємо з коренями щавлю і кульбаби, а також такими травами, як буркун і деревій. Всі компоненти беруться в рівних частинах.
 2. Подрібнюємо інгредієнти допомогою м’ясорубки, перемішуємо.
 3. Для зручності в застосуванні додаємо до складу ихтиоловую мазь.
 4. Застосовуємо для змазування ясен тричі/день.

Настій ромашки

Для лікування нориці на яснах, здійснюваного в домашніх умовах, готують такий засіб.

 1. Заливаємо 1 ст. л. цвіту ромашки окропом (2 склянки).
 2. Через 3 години зціджуємо настій.
 3. В отриманій рідини змочують марлю або ватяні диски, протираємо ними десну. Повторювати процедуру потрібно кілька разів протягом дня.

Настій ромашки і календули

Готують засіб таким же чином, як і настій ромашки, тільки останню з’єднують з календулою в рівних частинах.

Навіть якщо народні кошти принесуть полегшення стану та зменшення десенной фістули, до лікаря звернутися з цією недугою потрібно обов’язково для повноцінного обстеження і лікування.

Залишити коментар