Що таке рубці, як вони формуються? Якого виду бувають шрами і рубці?

Після травматичних впливів різного характеру органічні тканини втрачають свою цілісність. Шкірні покриви деформуються, епітелій змінює свою структуру на грубу сполучну тканину. З’являються шрами, які в медицині називаються рубцями.

З одного боку – завершальний етап відновлення шкірного покриву, який свідчить про одужання. З іншого – косметичний недолік, викликає серйозні емоційні страждання, а іноді і фізичні.

Як формуються рубці

Загоєння після травматичного впливу проходить у кілька етапів.

 1. Запальний процес протягом перших годин після порушення цілісності шкірного покриву і епітелізація на 7-10 день. На краях рани з’являється тонка грануляційна тканина. Якщо на цьому етапі не допустити нагноєння і розходження країв рани, надалі шрам буде малопомітний;
 2. На 10-30 день після травми з’являється рубець світло-рожевого кольору. В грануляційної тканини сформировываются волокна еластину і колагену. Кровопостачання пошкодженої ділянки підвищене;
 3. До кінця 3 місяця після травматичної дії утворюється зрілий рубець. Він світлішає, волокна колагену розташовуються уздовж лінії найбільшого розтягнення. Епітелій в місці рубця більш щільний, ніж навколишні тканини;
 4. Через 5 місяців – 1 рік трансформація рубця закінчується.

Процес загоєння відбувається за рахунок вироблення колагену – особливого білка, за рахунок позаклітинного матриксу. Колаген є одним з його основних компонентів.

У здоровій шкірі постійно відбувається процес оновлення тканин. Фібробласти, що відповідають за якість шкіри, руйнують старий колаген і відкладають новий – цим і пояснюється відшарування верхніх шарів епітелію. При порушеннях цілісності шкіри з’являються ранові фибропласты, які намагаються в найкоротший термін позбутися від виниклого пошкодження, активуються, стимулюючи вироблення позаклітинного матриксу: синтез колагену, еластину, глікозаміногліканів та інших білків. Іноді відбувається надмірне утворення позаклітинного матриксу, діяльність фібропластов затягується на тривалий період – тоді рубці ростуть.

Види рубців

Рубці класифікуються за такими типами.

Нормотрофические. Ці утворення з’являються при неускладнених ранах. Вони за кольором трохи світліше навколишньої шкіри, знаходяться з нею на одному рівні, ніяких медичних заходів для їх видалення не вимагається, якщо не з’являється гіперпігментація.

Атрофічні. Ці шрами з’являються на ділянках тіла з тонким шаром підшкірної клітковини. Вони м’які, крізь них можуть просвічувати судинні освіти. Якщо вони тонкі, то витягнуті в одну ниточку і западають, при широкій площі подібного освіти можна помітити зморшкуватість шкірного покриву. Різновидом подібних деформація є стрії.

Емоційні страждання приносить появу гіпертрофічних та келоїдних рубців.

Гіпертрофічний рубець складається з неструктурованої сполучної тканини – волокон колагену і еластину, в більшості випадків він підноситься над навколишнім шкірним покривом і при пальпації відчувається, наскільки він щільніше решти шкіри. Парестезії при гіпертрофічних рубцях – порушення шкірної чутливості, яке з’являється після загоєння у зв’язку з порушенням іннервації нервових закінчень – розвиваються рідко.

З’являється подібний шрам при нагноєнні ран, тривалому загоєнні, якщо постійно порушувалася цілісність ранового покриву – таке відбувається, коли травма нанесена на згинально-розгинальні поверхні. Впливає на появу таких рубців генетичний фактор і надання некваліфікованої медичної допомоги. Найчастіше утворюються після важких опіків або медичних операцій.

Келоїдні рубці відносяться до гипертрофическим.

Вони є найбільш неприємними з усіх видів шрамів:

 • підносяться над шкірою;
 • за площею більше, ніж була пошкоджена поверхня;
 • на дотик щільні;
 • мають багряно-синюшного або світло-фіолетовий колір.

Келоїди можуть збільшуватися в розмірах протягом декількох років після рубцювання, поширюються на оточуючі тканини, В деяких випадках в келоїди перетворюються гіпертрофічні і навіть нормотрофические шрами.

При пальпації ці утворення можуть бути болючі, з’являтися парестезії, внаслідок чого поверхні рубцевих утворень виразкуватись – постійний свербіж змушує хворих свербіти. При пошкодженні епітелію може виникнути вторинне інфікування.

Чому шрами і рубці різних типів перероджуються в келоїди, досі невідомо. Висунуті причини: генетичний фактор, зниження імунного статусу, молодий вік, в якому зростання тканин посилюється за рахунок гормонального становлення…

Щоб позбутися спотворюють шрамів, вдаються до допомоги офіційної медицини і приваблюють народні методи.

Лікування келоїдних і гіпертрофічних рубців

Замислюються, як позбавитися від гіпертрофічних рубців, особливо якщо вони перероджуються в келоїди, і в тому випадку, коли шрами знаходяться в місцях, де їх не видно оточуючим. Вони доставляють не тільки емоційні страждання, але і фізичні: сверблять, травмуються одягом, поверхня їх нагноюється навіть при незначних пошкодженнях.

Консервативне лікування виконується за такими методиками.

Шрами обробляються засобами місцевої дії, коригуючими вироблення колагену. Дуже важливо, щоб мазь або гель призначив лікар, інакше можна погіршити стан.

Найбільш часто використовуються:

 • «Дерматикс»;
 • «Контрактубекс»;
 • «Скаргуард»;
 • «Кордран».

Лікування засобами місцевої дії зазвичай комбінується з іншими методами терапії.

Синтез колагену зменшується введенням стероїдів. Ін’єкції лікарських засобів роблять внутрішньом’язово або безпосередньо на рубець

Найбільший ефект дає обробка рубців лазером. Келоїди видаляються в 68-73% випадків, гіпертрофовані рубці в 92%. Необхідно проводити від 2 до 7 сеансів. Мінуси способу – висока вартість.

Безпека рентгентерапии піддається сумнівам, адже зберігається можливість рецидивів і виникає ризик канцерогенної дії.

Застосовують метод в крайніх випадках, якщо немає можливості видалити шрами іншими способами. Протипоказаннями до методу є рубці, розташовані в області голови та грудної клітини.

Одним з ефективних способів вважається компресія силіконом. Їх досить носити в день протягом декількох годин.

Косметичні методи усунення пошкоджень шкіри

Косметологи для видалення гіпертрофічних рубців пропонують піскоструминну дермабразию, пілінги фруктовими кислотами або хімічними сполуками.

Компресія – це механічний вплив на шрам протягом тривалого часу.

На рубець встановлюють здавлюючу пов’язку, яку не знімають протягом року або навіть півтора.

Прибирати її можна тільки на час гігієнічних процедур – іноді на ніч. Такий метод перешкоджає розростання рубцевої тканини, так як пережимає судини.

Зрозуміло, що на особу або груди пов’язку такого типу накласти неможливо.

Єдиний недолік кріотерапії – заморожування гіпертрофованих та келоїдних рубців рідким азотом – гіперпігментація шкіри в області припікання.

До плюсів процедури належать:

 • безпека;
 • дешевизна;
 • відсутність рецидивів.

Позитивний результат за келоидам досягається в половині випадків.

Великі рубці, які займають велику площу, видалити можливо тільки оперативно. Метод досить ризикований – велика можливість рецидиву нових келоидов. При поєднанні хірургічного висічення та ін’єкцій стероїдами вдається впоратися з 40-50% келоидов.

Народна медицина проти шрамів

Для боротьби з рубцями народна медицина пропонує такі рецепти.

 1. Компреси з розмелених насіння дині з яєчною шкарлупою. До мазевої консистенції суміш доводиться з допомогою рослинного масла;
 2. Оливкова олія в кількості половини склянки змішують з 2 столовими ложками бджолиного воску;
 3. Настоянку для компресів виготовляють із звіробою і будь-якого рослинного масла. Скляну ємність щільно набивають звіробоєм, заливають олією і наполягають 14 днів у холодильнику.

На шрами наносять білу глину, камфорне масло, тісто, замішане з горохом, яблучний оцет.

Більшість народних засобів допомагає позбутися від свіжих шрамів або прискорюють відновлення шкірного покриву при медикаментозному лікуванні.

Видалення гіпертрофічних рубців вимагає багато сил, часу і терпіння. Косметичні процедури – найбільш ефективний вид лікування – не всім пацієнтам «по кишені».

Залишити коментар