Що таке кісткова мозоль і чому з’являється після перелому

Порушення цілісності кісток є серйозною травмою і негативно впливає на загальний стан організму, обмежуючи його статику і руху.

При регенерації кісткової тканини з’являється кісткова мозоль – фрагмент сполучної тканини, що утворюється на місці пошкодження.

Відновлення відбувається в кілька етапів:

 • спочатку наростає сполучнотканинна провізорна мозоль;
 • через тиждень її змінює остеоидная тканина, яка в залежності від клінічної картини перетворюється на хрящ або відразу в кісткову тканину.

Класифікують кілька типів різновиди кісткових мозолів:

 • періостальна або зовнішня мозоль, коли з’єднання утворюється з окістя;
 • внутрішня – эндост заповнює внутрішній простір кістки;
 • остаточна стадія – интермедиарная мозоль – після її утворення можна відзначити повне з’єднання кісткових уламків.

Неправильне з’єднання кісток викликає їх потовщення в місці пошкодження – на рентгенівському знімку такі мозолі нагадують пухлини. Вони тиснуть на навколишні м’які тканини, ускладнюють кровопостачання, заподіюють значний дискомфорт, стимулюють запальні процеси. У цьому випадку пацієнту необхідно лікування.

Особливості заростання переломів

Люди відновлюються після травм по-різному. У дитячому віці на поталу перелому досить 2-3 тижнів, після 50 років на це може знадобитися 1-2 місяці, а то й більше. Чим складніше травма, тим більше часу потрібно на регенерацію.

Впливають на зрощення наступні фактори.

 1. Характер травми, сила фізичного впливу, що викликав перелом;
 2. Вид перелому – відкритий, закритий, осколковий, зі зміщенням або без нього;
 3. Анатомічні та фізіологічні особливості кожної людини;
 4. Локалізація порушення цілісності кістки;
 5. Віковий фактор.

У плоских кістках мозолі не утворюються. До таких кісток відносяться ребра, грудина, лопатки, кістки черепа. У трубчастих кістках – стегнова, малогомілкова, великогомілкова, променева, ліктьова, фаланги пальців та інших кісток кінцівок – потовщення може значно виходити за межі поверхні кістки.

Чим складніше перелом, тим довше він заживає. «Рекордсменами» можуть вважатися травматичні пошкодження втиснутого типу і після вогнепальних поранень.

Коли потрібне лікування кісткової мозолі

Періостальна кісткова мозоль утворюється зі сторони періосту – кровопостачання в цій частині кістки підвищений, вона швидко регенерується.

Щоб вона не збільшувалася, досить щільно зіставити відламки кістки і виключити роздратування пошкодженої області. При надійної та правильної іммобілізації лікування періостальної мозолі не потрібно.

При стійкої фіксації не потребує лікування і интермедиальное освіта. Воно формується прямо між уламками кісткової тканини і не викликає у потерпілого дискомфорту. На рентгенівському знімку потовщення не видно.

Эндостальная мозоль це тимчасове явище – вона утворюється зсередини перелому паралельно зовнішньому з’єднанню, і якщо розвивається неправильно і не розсмоктується при остаточній регенерації, то на кістках зовні з’являється потовщення. Такий дефект може з’явитися при переломі ключиці, надалі потерпілий буде відчувати болю при русі руки.

Найбільш часто доводиться лікувати параоссальную мозоль. Це освіта розростається в м’яких тканинах близько перелому і являє собою кістковий виступ, який може обламати навіть при невеликих навантаженнях.

Новоутворення викликає значний дискомфорт і заподіює біль на шкірі над місцем ушкодження утворюється пухлина, яка не спадає тривалий час – більше місяця, уражена кістка відповідає на будь-яке навантаження сильним болем. Найбільш часто така патологія виникає близько трубчастих кісток, самостійно новоутворення розсмоктується кілька років.

Регенерація кісткової тканини в залежності від місця локалізації перелому

Відновлення після перелому кісток залежить, як вже зазначалося – від багатьох факторів, але в середньому кожна кістка має свій термін регенерації.

 • Фаланги пальців – зрощення займає близько місяця. На руці травми зростаються швидше – бо руку легше розвантажити, а на стопу доводиться спиратися. Після порушення цілісності кісток на п’яті відновлення протікає довше 3 місяців. Під час лікування слід підібрати зручне взуття або деякий час обходитися без неї;
 • Ключиця – відновлення займає від 1,5 до 2 місяців;
 • Променева кістка зростається близько 3 тижнів, а кістку плеча 6-7 тижнів;
 • При переломах стегон різного характеру в ліжку доведеться провести від 2 до 7 місяців;
 • Ребра заростають за 1-2 місяця, хребет вимагає тривалої іммобілізації – 5-7 місяців, а потім довго доводиться уникати фізичних навантажень.

Чим більша кістка, тим довше відбувається її регенерація.

Лікування кісткових мозолів

З яких би причин не з’явилося потовщення при срастании кісткової тканини, воно підвищує ризик виникнення запального процесу у місці перелому. Сам пацієнт звертається до лікаря тільки в разі відчуття дискомфорту і болю – це буває, якщо кісткова мозоль утворилася на п’яті, пальцях або ключиці – в інших випадках утворення мозолі без порушення органічних процесів виявляються тільки на рентгенівському знімку.

Дуже важливо проконсультуватися з приводу новоутворень після ринопластики – при появі наростів на кістках носа або вушних хрящах зміни зовнішності можуть бути негативними. Крім того, неправильна регенерація при ринопластики негативно позначається на функції дихання.

Легше всього видаляти потовщення в місці зрощення хірургічним методом, але лікарі намагаються уникати такого радикального способу. Хірургічне втручання проводиться тільки при вираженому запальному процесі: підвищення температури, сильного болю, появі набряку в травмованої області.

Потрібно враховувати, що при видаленні наросту кісткової тканини потрібна повторна регенерація повторно, тому реабілітаційний процес затягується.

Лікування намагаються проводити консервативними методами.

Місце перелому знову фіксують і усувають фізичні навантаження. Підключають фізіолікування – ультразвукову терапію, магнитолечение, електрофорез. При вираженому набряку роблять ін’єкції медичних препаратів, що мають розсмоктуючі властивостями: «Плазмола», «Екстракту алое» і інших біостимуляторів.

Пацієнту необхідна спокійна обстановка і раціональне харчування. Дають рекомендації приймати вітамінно-мінеральний комплекс, що включає в себе групу вітамінів В, калій, кальцій, магній і фосфор. Також допомагають впоратися з кісткової мозолем масаж та рефлексотерапія.

Народна медицина для запобігання кісткових наростів

Методи народної медицини прискорюють лікування кісткових мозолів. У воду додають харчову соду, яблучний оцет, трав’яні настої – ромашки, шавлії, календули або звіробою. Пропорції для ванночки – 3 літри теплої води, насиченої 150 мл трав’яного настою, по столовій ложці інших компонентів. Лікувальний курс – 3 тижні по 15 хвилин в день.

До набряку слід прив’язати кашку алое або каланхое у вигляді компресу. Лист рослини на 7-10 днів поміщають в холодильник, попередньо загорнувши в папір – це допомагає активувати биосвойства рослин. Потім рослину розтирають, викладають кашку на пергамент і закріплюють на місці запалення. Залишають на ніч.

Новоутворення на фалангах пальців ніг і п’ятах швидше розсмоктуються, якщо робити содові ванночки. У літрі води розводять до 4 столових ложок харчової соди, ванночку роблять протягом 15 хвилин. Для рук спосіб не підходить – сода роз’їдає ніжну шкіру.

Не варто «тиснути» на лікаря і проситися на операцію. Повторна травма може знову викликати наростання мозолі і відновлення запального процесу. Потрібно запастися терпінням – кісткові мозолі поступово розсмоктуються самостійно. Іноді на цей процес потрібно 2-3 роки.

Залишити коментар