Що робити, коли зупинився шлунок

Що відбувається, коли зупиняється шлунок: людину турбує важкість і здуття живота, втрата апетиту, часта відрижка повітрям з неприємним запахом. У медицині це називається порушення атонія шлунка.

Цей стан може викликати досить велика кількість різноманітних факторів. Однак у всіх випадках зупинки можна вжити заходів, щоб не погіршити ситуацію і відновити своє самопочуття.

Що таке атонія шлунка

Умовно цей орган можна розділити на два відділи: перший – дно і тіло, що забезпечують тонус; другий – пілорична частина, що володіє перистальтичної (рухової) функцією.

М’язовий шар локалізується між слизової і серозної оболонкою.

У стравоході є два шари м’язів, а в шлунку – три:

 • зовнішній – поздовжні волокна;
 • середній – м’язові волокна розташовуються колом (циркулярно);
 • внутрішній – м’язи йдуть косо.

Найсильнішими є циркулярний шар м’язів, які проштовхують їжу до дванадцятипалої кишки. Вони потовщуються в зоні переходу від шлунка до кишці, утворюючи м’яз-сжимательпривратника, яка остаточно проштовхує грудку їжі, просочений шлунковим соком, в кишечник.

Зупинка шлунка свідчить про те, що знижений тонус його м’язових шарів, при цьому він знижується в різній мірі. Це призводить до того, що грудку їжі уповільнює свій хід або ж повністю зупиняється. В результаті вона накопичується всередині органу, тисне на стінки, відповідно, посилюючи зниження тонусу м’язів. Якщо немає перешкоди для виходу харчової грудки, то можна виправити ситуацію консервативним шляхом.

Що робити, якщо раптом зупинився шлунок: визначення причини

Порушення у функціонуванні органу може виникнути з наступних причин:

 1. Опущення органу;
 2. Перевтома;
 3. Порушення іннервації органу внаслідок патологій нервової системи;
 4. Швидке схуднення;
 5. Переїдання;
 6. Зловживання жирної і гострої їжею;
 7. Куріння;
 8. Перенесені захворювання, які призвели до виснаження. Велику небезпеку в даній ситуації являють недуги інфекційної етіології: дизентерія, пневмонія, грип, черевний тиф;
 9. Гострі захворювання органів черевної порожнини, розташованих поруч;
 10. Операції на органах черевної порожнини або хірургічні втручання, що проводяться під загальним наркозом.

Зупинка шлунка у дитини може бути спровокована психологічними факторами, наприклад, привчанням до горщика, відлученням від грудей, зміною обстановки в сім’ї і т. п.

Потрібно відзначити, що більш схильні до атонії люди астенічної статури, слабо розвинені фізично, і ті, які постійно піддаються нервових навантажень.

Симптоми і ознаки зупинки шлунка

Коли орган перестає працювати, з’являються такі відчуття:

 1. Гострий або тупий біль в животі;
 2. Відчуття ситості настає навіть після прийому мінімальної кількості їжі. Нудить при переїданні;
 3. Неприємний запах з рота;
 4. Важкість у животі;
 5. Відсутність апетиту;
 6. Гикавка;
 7. Здуття, особливо у верхній частині живота;
 8. Відчуття того, що шлунок став колом;
 9. Іноді виникає задишка і підвищується температура.

Часто нудить і зупиняється шлунок: діагностика

Перераховані симптоми супроводжуються не тільки атонію, але й інші захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту, наприклад, опущення органу, виразкову хворобу, загострення хронічного гастриту. Саме тому необхідна диференціальна діагностика, яку повинен провести лікар-гастроентеролог разом з іншими вузькопрофільними спеціалістами.

Для постановки діагнозу необхідно пройти кілька досліджень, основними з яких є рентгенографія з контрастом і фіброгастроскопія. У першому випадку необхідні випити водний розчин барію – контрастна речовина. Друге дослідження дозволяє оглянути внутрішню поверхню органу за допомогою спеціального апарата, схожого на зонд і оснащеного оптикою.

Зупинився шлунок: як його запустити: комплекс заходів

До вирішення проблеми необхідно підходити комплексно. Спершу необхідно обстежитися на предмет патології, яка могла спровокувати цей симптом. Якщо така виключена, можна скористатися рекомендаціями, як запустити шлунок. Терапія включає дієтотерапію, ЛФК, прийом медикаментів і ряд народних рецептів.

Дієтотерапія

Корекція раціону – основа лікування. Тільки таким методом можна повернути собі здоров’я, не погіршивши стан і забезпечивши надходження в організм поживних речовин.

Лікування атонії допомогою дієти:

 1. Вживати їжу маленькими порціями – буквально за кілька столових ложок за одну трапезу;
 2. Перерва між трапезами повинен становити близько півтора годин;
 3. Обсяг порцій збільшують поступово;
 4. З раціону виключають продукти, які сприяють газоутворенню – солодощі, бобові, газовані напої;
 5. Повністю з меню виключають варені яйця, груші і рис;
 6. Рекомендується вживати їжу в подрібненому і рідкому вигляді.

Народні засоби від тимчасової зупинки шлунка

Запустити роботу ШКТ можна за допомогою материнки звичайної. Для цього знадобиться 10 г материнки залити склянкою окропу і витримати 30 хвилин. Пити його потрібно процідженим по 1 ч. л. Приймають ліки вранці і вечорами.

Також можна використовувати інші народні рецепти, наприклад: змішати по 2 ст. л. наступних компонентів – кореня алтея, насіння фенхелю, кори крушини; залити велику ложку збору 1 ? склянками окропу, поставити ліки на водяну баню і тримати на ній чверть години, після чого настояти ще 20 хвилин; остиглий відвар процідити. Приймати ліки потрібно по склянці після кожної трапези.

Перед трапезою рекомендується з’їдати по чайній ложечці сухий розторопші, запиваючи її половиною склянки води.

Що робити, якщо зупинився шлунок, болить живіт, нудить: використовуємо медикаменти

Купірувати прояви атонії допоможуть ті ж засоби, що і при нудоті. Такі стимулюють м’язи, приводячи їх в тонус і направляючи їх рух від стравоходу до дванадцятипалої кишки.

Вправи

Часто поліпшити свій стан можна за допомогою ЛФК.

У цій ситуації рекомендується робити такі вправи, як «Велосипед», «Берізка» з намаганням дістати ногами підлоги за головою.

Добре позначається на функціонуванні ШКТ наступні вправа: лягти на спину, зігнути ноги в колінах, підтягнувши їх до живота і обхопивши руками; гойдатися на спині в такому положенні.

Як бачимо, якщо шлунок зупинився, потрібно вживати заходів, щоб відновити його роботу. Якщо вона повторюється постійно – слід перевіритися на предмет захворювань. При підтвердженні таких лікування залежить від поставленого діагнозу.

Коли причини є більш банальними, варто скористатися вищенаведеними рекомендаціями і надалі намагатися не допускати подібного.

Залишити коментар