Розвиток мовленнєвого дихання у дошкільників: вправи, ігри

Одним з найважливіших факторів, що роблять безпосередній вплив на те, як швидко у дітей будуть розвиватися навички зв’язного мовлення, є мовне дихання.

Що таке наша мова? Це потік звуків, що утворюються в мовному апараті людини при безпосередній участі дихання – повітряного струменя, що виникає в легенях. Правильне мовне дихання сприяє коректному звукообразованию, підтримання нормального рівня гучності, плавності та виразності словникового ряду.

Проблеми в розвитку мовного дихання

Розвиток зв’язного мовлення нерозривно пов’язане з постановкою правильного мовленнєвого дихання, саме тому фахівець-логопед в першу чергу проаналізує, те, як дитина дихає під час розмови, якої сили він здійснює вдихи і видихи, як координує співвідношення пауз у мовному потоці.

Нераціональний витрата повітря, що видихається

Часто батьки можуть бути свідками такої картини: малюк, який тільки почав говорити, намагаючись щось сказати, робить вдих, починає вимовляти потрібні слова, але не може закінчити речення до кінця, так як йому не вистачає набраного в легені об’єму повітря.

Він замовк, щоб набрати повітря, виникає пауза, під час якої дитина може забути, про що він говорив на початку розмови. Йому доводиться згадувати – і довжина паузи збільшується.

Така картина свідчить про нераціональне витрачання повітря. Це може послужити причиною того, що говорить дитина кінець фрази вимовляє на знижених тонах, іноді майже пошепки.

Слабкий розвиток дихального апарату

Ще один приклад порушення в розвитку мовленнєвого дихання: дихальний апарат дошкільника розвинений погано, у нього слабкий вдих і такий же видих. У цьому випадку він говорить тихо, нечітко і рідко договорює фразу до кінця. Або, намагаючись встигнути сказати потрібні слова на вдиху, малюк говорить швидко, дріботить, від чого страждає інтонація, не дотримується розстановка логічних пауз.

Слабкий розвиток дихального апарату у дошкільників тісно пов’язане з їх фізичним станом, наявністю хронічних захворювань дихальних шляхів (синусити, гайморити) і малорухливим способом життя.

Як розвинути мовленнєве дихання

Вирішальне значення для правильної постановки мовного дихання несе розвиток фази видиху. Тому основне завдання, на яку спрямовані вправи з розвитку мовленнєвого дихання – це формування у дитини сильного плавного видиху ротом.

Формуємо правильний видих

Основні моменти правильного мовленнєвого дихання:

  • Короткий сильний вдих через ніс, дорослий може візуально оцінити розширення діафрагми дитини.
  • Видих здійснюється плавно, бажано уникати поштовхів. Губи при цьому необхідно складати трубочкою. Для того щоб малюку було зрозуміліше, потрібно показати йому проспівавши букву «О».
  • Видих супроводжується виходом повітря через рот, а не через ніс, обов’язково проконтролюйте цей момент!
  • Видих здійснюється до самого кінця. Після кожного видиху необхідно робити паузу на 2-3 секунди

Найбільш ефективними заходами по тренуванню правильного видиху у дошкільників є вправи та ігри, що включають в себе елементи дихальної зарядки, а також артикуляційна гімнастика.

Приступаючи до занять, необхідно розуміти, що ці заняття можуть швидко втомити дитини і навіть викликати у нього запаморочення, тому бажано дотримуватися декількох простих правил:

  • Виконання вправ має відбуватися протягом 3-6 хвилин. Кількість хвилин залежить від віку дітей. Малюкам двох-трьох років вправи потрібно робити протягом 3 хвилин, не більше.
  • Ігри та вправи повинні проводитися в добре провітрюваному приміщенні з достатньою кількістю свіжого повітря
  • Заняття з дихальної гімнастики потрібно проводити до прийому їжі

Розвиваємо силу і тривалість видиху

З цим завданням допоможуть впоратися наступні вправи та ігри:

Кольоровий дощик

Закріпіть на підвішеній горизонтально нитки кілька різнокольорових клаптиків тканини, або ялинкового дощику, або стрічок серпантину. Повісьте нитка перед обличчям дитини, на відстані 10-15 см

Запропонуйте йому подути на висять різнокольорові стрічки. Потім ускладните завдання, запропонувавши, в процесі видиху посунути стрічку певного кольору далі, ніж інші.

При цьому важливо стежити, щоб малюк стояв прямо і дув, використовуючи один довгий видих, не додавав повітря порціями.

Ігри, подібні цій вправі придумати легко: можна дути на кораблики, запущені в ємності з водою або ванні, можна здувати зі столу шматочки вати («сніжинки»), влаштовуючи змагання, яка сніжинка перша пролетить задану відстань.

Олівці-спортсмени

Покладіть на столі два олівця різного кольору. Позначте лінію старту, на якій знаходяться олівці, і фініш, куди повинні «прибігти» олівці в процесі марафону. Дмухаючи на олівець по черзі з іншим гравцем, пересувайте їх у напрямку до фінішної лінії.

Звичайно, сила видиху дорослих незрівнянно більше, ніж у маленької дитини, тому в цьому змаганні буде краще, якщо дорослий трохи «підіграє» маленькому гравцеві, видихаючи з меншою силою. Перемагає той олівець, який швидше добереться до лінії фінішу.

Тренуємо дихання, використовуючи мовний матеріал

Після того, як дитина навчилася робити глибокі плавні видихи потрібно переходити до завдань, які стимулюють ефективне розвиток власне мовленнєвого дихання.

Відпрацьовуємо вимова голосних звуків і складів

Для цього потрібно разом з дитиною багаторазово повторювати вимову голосних, складів і звукосполучень, використовуючи один видих:

  • Дощ закапав за вікном – кап, кап, кап;
  • Лялька Маша просить їсти – А-ааа, у-ууу;
  • Мишко тупає за шишкою – Топ, топ, топ;

Вчимо короткі вірші

Ідеально для відпрацювання правильного мовленнєвого дихання підходять віршики-чотиривірші А. Барто. Під час їх декламації і заучування необхідно стежити за правильною координацією вдихів – видихів, здійснюваних дитиною протягом того часу, за яке він вимовляє кожну строфу.

Ігри-вправи, які об’єднують комплекс дихальної і голосової гімнастики

Маятник

Дитина стоїть прямо, ноги на ширині плечей, руки підняті вгору, взяті в замок. Робить вдих, потім нахиляє корпус тіла в сторону і на видиху каже: «Буммм».

Водій

Дитина стоїть прямо, ноги розставлені нарізно, руки витягнуті вперед, кулачки стиснуті. Зробивши вдих, малюк починає обертати кулаки один навколо одного, і на видиху говорити вимовляти звук «р-р-р-р», імітуючи звук запускающегося двигуна.

Хлопавка

Діти стоять на колінах, руки опущені уздовж тулуба. Зробивши вдих, розводять руки в сторони, а потім, видихаючи, зводять руки і плескають у долоні, при цьому голосно сказавши «Хлоп!»

Ці вправи необхідно робити по 4-8 разів, краще включити їх в комплекс щоденної фізичної зарядки.

Говорить людина вважає свою здатність розмовляти абсолютно природною, не замислюючись про те, що в цьому процесі бере участь відразу кілька важливих систем людського організму. Дихальна система забезпечує утворення та розвиток звуків мови, які згодом перетворюються в вимовлені людиною слова.

Саме тому батьки повинні приділити велику увагу постановці правильного мовленнєвого дихання у дітей, які тільки починають розмовляти. Це допоможе уникнути багатьох проблем з порушеннями мовлення в подальшому.

Вправи та ігри з розвитку мовленнєвого дихання:

Залишити коментар