Розтягнення м’язів на нозі: як надати першу допомогу?

Розтягнення м’язів, або як правильно сказати – зв’язок, далеко не рідкісний діагноз у практиці лікаря травматолога і ортопеда. Розтягнути м’яз можуть як спортсмени, так і звичайні люди, особливо діти. Підвищена активність дітей, ігри – це всі фактори ризику.

Що необхідно знати і пам’ятати про це, і як надати першу допомогу?

Розтягнення м’язів: що відбувається?

Зв’язковий апарат – це структуровані пучки сполучної тканини, що забезпечують міцність і стабільність суглобу, завдяки його наявності він може витримувати значні навантаження.

У зв’язці міститься велика кількість кровоносних судин і нервових закінчень, що і буде забезпечувати підвищену чутливість.

Незважаючи на всю міцність, під дією сильного навантаження зв’язка може пошкоджуватися.

Під медичним терміном розтягнення зв’язок, прості обивателі зазвичай кажуть – потягнув м’яз, розуміється розрив сполучнотканинних волокон.

Пошкодження нервових закінчень буде забезпечувати яскраву і специфічну клінічну картину – гострий, різкий і сильний біль, швидке формування набряку.

У клінічній практиці виділяється кілька ступенів розтягування, які відображають ступінь розриву:

  • I ст. – легке. При цьому пошкоджується незначна ділянка зв’язки. Пацієнти відчувають незначний біль, яка не обмежує руху, але вимагає дбайливого ставлення. Набряк відсутній;
  • II ст. – середня або частковий розрив зв’язки. Формується сильна біль в зоні ураженого суглоба, набряк і простежується крововиливи під шкірою;
  • III ст. – тяжкий або повний розрив. Біль має гострий, різкий і сильний характер. Швидко формується сильний набряк, гематоми. Ступити на пошкоджену кінцівку неможливо. Небезпечно такий стан, насамперед, формуванням нестабільного суглоба, який буде схильний до частих пошкоджень.

При незначному розтягуванні, біль може швидко проходити, і пацієнт може продовжувати рухатися у звичному режимі – що суттєво погіршує ситуацію і провокує ускладнення.

Потягнув м’яз на нозі: що робити?

Надана перша допомога буде сприяти затримці важких наслідків розтягування та суттєво полегшить подальше лікування, тільки за умови її своєчасності і грамотності. У комплекс цих заходів входить забезпечення спокою нерухомості пошкодженого суглоба – як мінімум 48 годин.

Для того щоб зафіксувати суглоб можна накласти тугу пов’язку, наприклад, використовувати еластичний бинт, хустку або шарф. Якщо є підозри на важке розтягнення (аномальна рухливість), необхідно накласти шину.

Для зменшення болю і набряку на уражену ділянку прикладають холод (грілку зі льодом, продукти з морозилки, але обов’язково обмотані рушником). Тривалість процедури 15 – 20 хвилин, відразу в наступні 48 годин холод необхідний кожні 4 – 6 годин.

При формуванні гематоми, ушкоджена кінцівка повинна знаходитися вище голови, таким чином можна запобігти наростання набряку за рахунок відтоку крові.

Медикаментозне лікування

Як правило, лікарі рекомендують використовувати мазі і гелі, що роблять протизапальну, знеболюючу дію. Використання сучасних лікарських форм є ефективним методом лікування і купірування больової реакції при розтягуванні.

Розтягнення м’язів легкої та середньої ступені вимагає нетривалого курсу лікування, як правило, повна працездатність відновлюється через 5 – 7 днів після травми. Розрив зв’язки буде вимагати більш тривалого і складного лікування, нерідко з хірургічним втручанням і тривалим курсом медикаментозної терапії. Під час реабілітації пацієнтам показана фізіотерапія, ЛФК та ін

Тривожні симптоми

Лікарі звертають увагу пацієнтів на тривожні симптоми, які вимагають надання кваліфікованої медичної допомоги:

  • сильна і гостра біль, яка не дає рухатися пошкодженої кінцівки;
  • появи відчуття оніміння в області пошкодження;
  • пошкоджений суглоб, був травмований в минулому;
  • під час отримання травми, пацієнт почув «тріск» в суглобі, і немає можливості рухатися;
  • помірна біль, без поліпшення через 3 дні після розтягування;
  • підвищилася температура тіла, з’явився озноб і ознаки інтоксикації.

Що робити якщо потягнув м’яз на нозі дитина?

Симптоматика розтягування м’язів на нозі у дорослих і дітей практично не відрізняється, з єдиним винятком – діти найбільш яскраво переживають біль. Надання першої допомоги у дітей, буде мати свої нюанси і особливості.

Після отримання травми необхідна консультація фахівця, особливо, якщо дитина маленька і не може чітко сформулювати свої відчуття.

Перед відвідуванням лікаря необхідно накласти пов’язку на ніжку. Як правило, лікарі рекомендують залишити пов’язку на ніч.

Ушкоджений суглоб повинен бути зареєстрований на тривалий час – до тижня.

Для профілактики набряку і формування гематом – прикласти холод (15 – 20 хв.), ушкоджена кінцівка повинна бути вище голови.

Для знеболювання, дитині можна запропонувати Нурофен або будь-який препарат на основі парацетамолу.

Тривожними ознаками буде посилення болю і формування гематом. Крововилив у суглоб потребує консультації з фахівцем і проведення медичних процедур у якомога коротші терміни.

Профілактика розтягувань

Попередження розтягнень м’язів ноги полягає в усуненні всіх провокуючих факторів, яких є величезна кількість. Тривала медична практика і збір статистичних даних, дозволило виділити основні: Неправильна і неякісне взуття. До цієї ж групи відносяться жінки, які віддають перевагу туфлі на високих підборах і платформі.

Розминка перед заняттям спортом. Легка аеробіка нагріє м’язи і зв’язки, після чого можна робити розтяжку, і тільки після виконувати основний комплекс вправ.

Гранична акуратність з дітьми, і повне виключення екстремальних видів спорту та занять.

«Знав би, де впадеш, солому б постелив», але від отримання травми не застрахований ніхто, особливо діти. Тому важливо пам’ятати і знати правила надання першої допомоги, як себе вести. Адже таким чином можна буде скоротити число грізних наслідків і ускладнень.

Залишити коментар