Розчин для лінз: як вибрати і використовувати, а також чим замінити при необхідності

Контактні лінзи – це прекрасний засіб для корекції зору. Але скільки ж з ними суєти! Носити їх постійно заборонено зберігати в чому попало – теж. Нині винайдено безліч зручних, багатофункціональних засобів для зберігання жорстких і м’яких (гелевих) контактних лінз.

У них всіх маса переваг і тільки один недолік – пляшечку з розчином не бігає за господарем, а інший раз і зовсім про нього забуває. Давайте розберемося, як вчинити, коли відсутня розчин для лінз.

Що таке розчин для лінз?

Знаєте, пам’ять людини дуже вибіркова. Можна прочитати рекомендації фахівця про те, чим замінити розчин для контактних лінз, і тут же забути. А прийде пора – в голові нічого не виявиться, порожній дзвін. А якщо зрозуміти, в чому суть проблеми, то мозок сформує ланцюжок нейронів. Зіткнетеся з проблемою відсутності розчину для контактних лінз – пам’ять її тут же відтворить.

Давайте саме так і зробимо: всі розберемо, щоб запам’яталася логічна послідовність розв’язання задачі.

Багатофункціональна рідина (розчин) потрібна для таких цілей:

 • дезінфекція;
 • очищення;
 • збереження форми і функціональності матеріалу.

Отже, в будь-який сучасний розчин входить декілька компонентів. У кожного своя функція, втім, це і так зрозуміло з назви. Потрібно відзначити, що контактні лінзи на третину складаються з води. Під впливом повітря рідина випаровується, чому коригуючий інструмент деформується.

Придатність, звичайно, він втрачає не відразу. Але слизову оболонку очей дратує, відбирає у неї вологу, щоб відновити свою структуру. Тому користувач відчуває сухість очей. Це явна ознака непридатність лінз. Бажано їх зняти і помістити в спеціальний розчин. Хоча є й інші засоби.

Якими бувають розчини

Перш ніж розповісти, як вчинити, якщо розчин відсутня, давайте коротко розглянемо, якими вони бувають.

Науковий прогрес надає населенню такі варіанти:

 1. Прототипом водно-сольових рідин була звичайна «гірка» сльоза. Фахівці орієнтувалися на її характеристики, щоб дати можливість людям зберігати лінзи в домашніх умовах. Вона підходить і для очищення теж.
 2. Пероксидні підходять тільки для дезінфекції та видалення бруду.
 3. Багатофункціональні – ідеальний варіант. У них лінзи і зберігаються, і очищаються, і зберігають функціонал.
 4. Таблетки не так популярні, але про них теж варто сказати. Їх рекомендується мати в кишені забудькуватим громадянам. Забудете розчин – він легко виходить шляхом розчинення таблетки.

З усього вищесказаного можна зробити один, важливий для нашого «розслідування», висновок: розчин для контактних лінз роблять схожим на природні рідини організму. Подібні використовуються у медицині дуже давно. До речі, ними в рідкісних випадках і замінюють засіб для зберігання.

Куди покласти лінзи якщо немає розчину

Необхідно попередити: замінити спеціальну рідину якісно, щоб залишатися впевненим в «дієздатності» лінз, неможливо! Трохи простіше з жорсткими контактними лінзами. Вони менш примхливі у догляді. Але, коли робити нічого, так як все одно розчин відсутня, доводиться вигадувати обхідні шляхи.

У народі гуляє кілька рецептів в тій чи іншій мірі непридатних для збереження і лінз і зору. Давайте їх розглянемо.

В домашніх умовах можна спробувати укласти оптичні пристосування замість спеціальних складів у:

 1. Слину.
 2. Воду.
 3. Сольовий розчин.
 4. Фізрозчин.
 5. Сухий контейнер.
 6. Очні краплі.

Ще раз підкреслимо – всі варіанти погані, але одні прийнятні в самих крайніх випадках, інші слід відкинути відразу. Фахівці суворо забороняють використовувати воду і слину. Обидві рідини не підпадають під критерії гігієнічності. По-простому в них багато мікробів. А від води лінзи можуть розбухнути і втратити працездатність.

Прийнятними вважаються фізичний і сольовий розчини. Перший переважніше. Він, звичайно, сильно поступається багатофункціональному за якістю, зате приготований в промислових умовах, з дотриманням техніки безпеки. Купувати фізрозчин необхідно в аптеці. Якщо всі закриті, ніч на дворі, а ви тільки схаменулися, є ризикований варіант.

Можна сходити на базу Швидкої допомоги або в стаціонар. Там завжди є персонал, по ідеї, зобов’язаний лояльно ставитися до проблем громадян. Цілком ймовірно, можуть поділитися з вами невеликою кількістю необхідної рідини. (Швидку викликати додому не рекомендується – не той випадок).

Розчин готуємо в домашніх умовах

Також підходящий варіант – сіль з водою. Але цей склад ще необхідно правильно приготувати, щоб він був здатний замінити спеціальну рідину.

До речі, ніякої особливості в технології немає, крім необхідності дезінфікувати всі інструменти, які беруть участь у невеликий фармакологічної операції.

 • Приготуйте каструлю або горнятко, ложку і імпровізовані контейнери для контактних лінз. Все це потрібно попередньо обробити окропом, а краще потримати в ньому хвилин п’ять.
  Висушіть або зберіть вологу м’якою тканиною (папером), гарантовано не залишає ворсинок.
 • Налийте в приготовлену ємність один літр очищеної води. В якості фільтра можна використовувати серветки або тканину у кілька шарів. Доведіть воду до кипіння. Додайте в неї сіль потроху. Всього необхідно 9 грамів кристалів (1 ст. ложка з гіркою). Важливо розчиняти її невеликими порціями. Коли у воді кристали зникнуть, додайте наступну порцію.
 • Остиглим розчином промийте імпровізовані ємності. Тільки після цього в них можна покласти лінзи. Залиті розчином ємності (стакани, чарки або щось інше) зверху прикрийте щільно. У цій «ліжку» лінзи переночують. Проте, бажано потримати їх у цьому розчині, як тільки з’явиться можливість.

Все вищесказане відноситься до гелевим, або м’яким, лінзам. Жорсткі прекрасно реагують на фізрозчин. В принципі, саме в ньому і зберігали раніше, поки не придумали більш зручні і функціональні засоби. «Старовинні» контактні лінзи непогано реагують на сольовий розчин. Вони точно не зіпсуються, якщо ви потримаєте їх одну ніч у такій рідини.

Промислові багатофункціональні розчини: як вибрати

Рекомендацій з цього приводу багато. Як говориться, всяк кулик своє болото хвалить. Користувачеві ж цікаво вибрати товар, який відповідає критерію «ціна – якість». Такі теж існують.

Приміром, Renu при всіх інших перевагах гіпоалергенний. Maxima – недорога продукція, добре очищає і захищає. Ця рідина для контактних лінз не викликає подразнення у людей з підвищеною чутливістю.

Можна назвати ще багато продуктів і виробників. Контактні коригувальні прилади виготовляються різними фірмами за своїми технологіями. Вимоги до їх зберігання теж відрізняються. Тому необхідно дотримуватися рекомендацій офтальмолога. Без цього фахівця, вирішуючи питання зберігання інструменту самостійно, ви ризикуєте зіпсувати зір ще сильніше.

Правила безпеки

Одним з найважливіших услови1 використання контактних коригувальних інструментів є їх стерильність. Лінзи знаходяться біля очного яблука, природою не створено механізму видалення шкідливих мікробів з цієї області. Потрібно дбати про те, щоб самостійно туди їх не занести.

Коли працюєте з контактними лінзами, пам’ятайте наступне:

 • Необхідно ретельно мити та витирати руки.
 • Обробляти контейнери (або те, що їх замінює) перед і після вживання.
 • Не допускати контакту відкритої ємності з розчином з іншими поверхнями.
 • Стежити за своїм станом. Якщо відчуваєте сухість в очах, вийміть лінзи. А як поступити далі, запитайте у лікаря.

Описаний вище спосіб зберігання контактних пристосувань для корекції зору не є повністю безпечним. Застосовувати його часто не рекомендується.

Покласти лінзи в сольовий розчин можна тільки тоді, коли взагалі нічого іншого немає.

Але попередньо бажано продумати всі варіанти виходу з ситуації. Удачі і бережіть свої очі!

Залишити коментар