Родина або кар’єра: як правильно зробити вибір

Традиційно жінка вважалася берегинею сімейного вогнища. Ролі в родині розподілялися таким чином, що дружина вела господарство, займалася дітьми, а на чоловічі плечі лягали турботи про матеріальне благополуччя. Але часи змінилися і сьогодні така модель сімейних відносин вже не є звичною і безумовною. Все більше жінок стикаються з проблемою вибору між сім’єю і кар’єрою. Щоб зробити правильний вибір, варто усвідомити плюси і мінуси кожного варіанту.

Кар’єрний ріст

Багато представниць прекрасної половини людства вибирають в якості життєвого пріоритету вдале просування по службових сходах або організацію та управління власним бізнесом. Жінка, яка працює, не тільки фінансово незалежна і впевнена в завтрашньому дні. Вона почуває себе успішною і затребуваною, відчуває моральне задоволення, займаючись улюбленою справою.

Деякі починають успішно будувати кар’єру ще до заміжжя і повністю занурюються в обрану професійну сферу. Проте в цьому випадку практично не залишається часу і сил для особистого життя. А якщо після виходу заміж, не залишається часу займатися будинком, спілкуватися з чоловіком і дітьми.

Переваги та недоліки вибору кар’єри

З переваг кар’єри основними є такі стимули:

  • самореалізація;
  • підвищення впевненості в собі і в своїх силах;
  • фінансова незалежність.

Про самореалізації мріє кожна людина. Сучасні дівчата все частіше не знають, як навести порядок і затишок в будинку або зовсім не вміють готувати, але при цьому досконало розуміють принципи бізнесу та організації роботи у великому колективі. Їм важко пишається чистої квартирою, випраним білизною або смачним обідом, але зате вони реалізовані у професійному та кар’єрному плані. Також багатьох приваблює фінансова свобода, коли не потрібно залежати від чоловіка в своїх потребах і бажаннях, не потрібно узгоджувати власні витрати.

Однак самовіддача на роботі часто призводить до непорозумінь і конфліктів у сім’ї. У жінки практично немає вільного часу, вона переживає постійні стреси і перевтома з-за високої відповідальності і напруженого графіка, часто втрачає старих друзів і родинні зв’язки.

Сімейне щастя

Протилежна ситуація – жінка-домогосподарка. Вона повністю присвячує себе облаштування житла, підтримки сімейного вогнища. Вдома чоловіка зустрічає чистота і порядок, смачний обід. Діти завжди під наглядом. Всі повинні бути задоволені і щасливі. Але насправді така ситуація може перестати влаштовувати жінку. Виникає відчуття нереалізованості, відірваності від соціуму і цікавих справ.

У пошуках самовираження жінка може почати оточувати домочадців ще більшою турботою, що часто призводить до конфліктів і навіть руйнує цілком щасливий шлюб. Буває так, що жінка працює, але вибирає не улюблене заняття, а керується тільки близькістю до дому, зручним графіком та неконфліктною колективом. Така робота не приносить самозадоволення, і звичайно ні про яку кар’єру тут не може бути й мови.

Переваги та недоліки вибору сім’ї

Головні плюси вибору дому та сім’ї наступні:

  • можливість приділяти увагу чоловікові і займатися вихованням дітей;
  • наявність часу для догляду за собою, своєю зовнішністю і здоров’ям;
  • можливість частіше зустрічатися з рідними і друзями.

Жінка, яка вибрала сім’ю, досить впевнено почуває себе поки чоловік тільки починає заробляти і рухатися по кар’єрних, поки діти ще малі і не можуть обійтися без опіки. Однак, коли чоловік вже досяг певних успіхів на роботі, і йому не настільки потрібна психологічна підтримка вдома, коли діти стають дорослими і самостійними, жінка може втратити життєві орієнтири і відчути себе нещасною.

Від надлишку вільного часу приходить нудьга, домашня праця вже не приносить задоволення, а перетворюється в обов’язок, до якої домочадці звикли і яку перестали цінувати. Повна фінансова залежність від чоловіка може стати причиною подразнення і стресу.

Пошук компромісу

Кращий варіант для жінки – спробувати поєднати кар’єру і сім’ю. Не варто повністю нехтувати кар’єрою, але відмовлятися від особистого щастя теж не потрібно.

Дослідники і соціологи помітили, що найбільшого успіху в кар’єрі жінки починають досягати після декретної відпустки. У цей період вже пізнані радість материнства, але ще є можливості поєднати сім’ю і роботу і удосконалюватися в професії. Такі жінки відрізняються зваженим і продуманим підходом до бізнесу, не вплутуються в сумнівні авантюри і не женуться за нездійсненними мріями.

Кілька рекомендацій

Як поєднати такі глобальні поняття, як успіх на роботі і мир у родині? Насамперед розділіть для себе два цих поняття. Будьте керівником і цілеспрямованим бізнесменом на роботі, а вдома залишайтеся люблячою дружиною і мамою. Залишайте всі робочі негаразди і проблеми за стінами свого будинку, відключайте робочий телефон і відпочивайте.

Не слід постійно розриватися між сім’єю і домом. Якщо вам потрібно затриматися на роботі, просто попередьте про це рідних і попросіть їх сьогодні впоратися самостійно з домашніми справами.

Обов’язково плануйте спільні вихідні та відпустку. Спробуй виробити для себе зручний графік роботи, який буде влаштовувати і ваше керівництво, і сім’ю. Розгляньте всі можливі варіанти.

Кожна ситуація індивідуальна і ви маєте право вирішувати, що вибрати – сім’ю або кар’єру. Але все ж наявність обох складових робить жінку по-справжньому успішною і щасливою. Просто виберіть для себе таке співвідношення, яке б вас повністю влаштовувало. Життя не стоїть на місці, тому час від часу аналізуйте свої пріоритети і, якщо потрібно міняйте їх.

Залишити коментар