Як впоратися з хвилюванням перед виступом, іспитом, співбесідою

Наша повсякденність просто переповнена моментами, які можуть вибити з колії і змусити переживати. Це почуття природне. Мимовільному хвилюванню схильні всі люди. Але це погано впливає на психологічний стан людини, роблячи мили туманними, а руху – незграбними.

У деяких людей у відповідальні моменти трясуться руки або тремтить голос, інші червоніють або, ще гірше, не можуть вимовити ні слова, в кінцевому підсумку, зводячи всі зусилля до нуля.

Кожного з нас завжди радують успіхи, невдачі засмучують. Але якщо у вас часті стреси і напруження – це загрожує негативними наслідками. Сильне хвилювання заважає в досягненні цілей, розвиваються хвороби. Важливо навчитися долати негативні емоції. Для цього пропонуємо кілька вправ.

Перше – це релаксація. Існують спеціальні аудіо диски для автогенних тренувань. Або можна просто приділяти собі час, вирушаючи в подорож, при цьому слухати приємну музику. Під час релаксації уявляйте картини. Це може бути тихий літній день в сосновому лісі, промені сонця пробиваються крізь дерева.

Або ви знаходитесь на березі моря. Ви повинні відчути, як вам добре, спокійно, як ваше хвилювання йде і приходить впевненість. Корисно промовляти про себе такі формули самонавіювання: «Я спокійна… Я впевнена в собі…». Техніки розслаблення краще застосовувати щодня.

Друге – позитивний настрій. Сильне душевне хвилювання з’являється у людей, неспокійно ганяють по колу одні і ті ж тяжкі думки. Але такий настрій створює вібрації у вашому свідомості, а вони в свою чергу і притягують неприємності. Зараз багато людей вірять в благотворний вплив позитиву, так може, варто спробувати думати про хороше?

Третє дихання. Дихальні вправи допоможуть впоратися з переживаннями, а також матимуть позитивний вплив на загальне самопочуття організму, насичуючи його життєвою силою. Як справлятися з хвилюванням і подолати страх? Вам допоможе найвідоміша техніка дихання з чергуванням ніздрів.

Для її виконання займіть зручну позу, спину тримайте прямо. Кілька разів глибоко вдихніть і приступайте до виконання. Вдих лівою ніздрею, потім видих правою. І навпаки. Уявіть, що вдихаєте спокій і впевненість, а видихаєте хвилювання. Вправи слід починати з 3-5-7 хвилин в день, збільшуючи час протягом місяця, дійшовши до 20 хвилинок без перерв.

Як впоратися з хвилюванням перед виступом?

Дуже часто у людини не виходить справитися з переживанням перед майбутнім публічним виступом. Якщо вірити психологам, то страх перед виступом входить у першу десятку фобій.

Фахівці вже давно розробили технології, навчальні, як ефективно справлятися з хвилюванням на сцені і отримувати від цього задоволення.

Якщо перед самим виступом у вас виникає панічний страх, потрібно зробити кілька вправ:

 1. Посувайте щелепою. Це допоможе розслабити м’язи обличчя і позбавить вас від виду, який нагадує театральну маску.
 2. Гімнастика рук. Енергійно обертайте кисті рук, поворушіть пальцями, масажуйте долоні. Психологи стверджують, що вправи допоможуть зняти паралізуючий момент і підвищить здатність до красномовства.
 3. Пройдіться по кімнаті вперед – назад. Енергійно розмахуйте руками (краще це робити в затишному місці і не привертати зайву увагу).

Тепер ви знаєте, як впоратися з хвилюванням перед виступом. Але головне не впасти обличчям в бруд під час самого виступу. На практиці відомо, що лише 10 % успіху залежить від того що ви говорите, решта залежить від того, як ви це робите. Тому щоб зосередиться на сцені, ніколи не починайте свою промову відразу. Деякий час постійте мовчки, це допоможе звикнути до подразників в залі. А глядачі налаштуються на сприйняття вашої творчості.

Як впоратися з хвилюванням перед іспитом?

Ви можете все вивчити навіть на «шість» балів, але починаючи відповідати, не знаєте нічого. Тому важливо тримати себе в руках і видати все, що вдалося запам’ятати.

Перед іспитом потрібно гарненько виспатися, це допоможе набратися сил. Важливий щільний сніданок: каша або сир, омлет, міцний солодкий чай. Інакше з часом цукор в крові знизиться, і голова буде гірше міркувати. Не забудьте з собою взяти шоколад або фрукти для перекусу і просту воду.

Для того, щоб відгородитися від усього, що заважає зосередитися, обов’язково включіть у вуха свою улюблену музику, це вас заспокоїть і зніме напругу. Ні в якому разі не приймайте заспокійливі засоби, це зробить з вас сонну муху, і реакція буде загальмованою.

Уникайте тих людей, з вигляду яких можна визначити, що їх прямо-таки пожирає страх, адже це заразно.

І пам’ятайте, що вільна поза на іспиті буде для вас плюсом, адже спокійно тримаються ті люди, які впевнені в собі і в своїх відповідях.

Але, якщо все ж вас захльостує хвилювання, і вам здається, що все пропало, подумайте про те, що цей іспит – дурниця в порівнянні з проблемами Всесвіту. І можна засуджувати про себе: «Я зробила все що могла, а там хай буде що буде». Адже найгірше, що може трапитися – це перескладання. Але ви ж не настільки погано знаєте предмет?

Значить, ви ризикуєте лише оцінкою. А чому вона повинна бути поганою, якщо ви готувалися? Всі проблеми у вас в голові, навіть якщо для них немає жодних причин.

Як впоратися з хвилюванням перед співбесідою?

Якщо ви вирішили зайнятися знайти роботу, то попереду вас чекає багато випробувань. Одне з них – інтерв’ю з роботодавцем, це важлива подія, від нього залежить ваше найближче майбутнє. Психологія страху перед співбесідою дуже проста – це страх перед невідомим.

Правильна поведінка може переважити ваші прогалини в знаннях і бути великим плюсом у прийнятті рішення HR-менеджера.

Для початку потрібно підготуватися до співбесіди як технічно, так і емоційно.

Відведіть на перелік основних питань, які може задати роботодавець:

 • Чому ви вибрали саме нашу компанію?
 • Чим вас приваблює ця посада?
 • Яке попереднє місце роботи? Чому ви вирішили піти?
 • Які були досягнення на попередній посаді?
 • Чому ми повинні взяти на роботу саме вас?
 • Дії в перші дні роботи на новій посаді?
 • Яким чином ви підвищуєте свою кваліфікацію як професіонала?
 • Чим ви краще за інших кандидатів на це місце?

Потрібно прибрати зі свого лексикону слова: «не знаю», «спробую», «можливо». Замініть їх фразами: «я впевнена», «я можу», «звичайно», я готова». Попросіть друзів або родичів програти з вами типову ситуацію. Підготуйте портфоліо і документи, які можуть знадобитися на співбесіді.

Якщо є недоліки у вашому резюме, постарайтеся завуалювати їх та підготувати перелік своїх позитивних сторін, які можуть перекрити той чи інший мінус.

Для того що б підготуватися емоційно, займіться гімнастикою для дихання і аутотренінгом.

На самому співбесіді розповідайте про себе виходячи з вимог вакансії (попередньо підготувавшись). Прийшовши в офіс компанії не потрібно вести себе в ролі відвідувача. Задавайте питання. Якщо ви будете активно вести бесіду, то це допоможе подолати переживання. Дивіться в очі співрозмовнику і слідкуйте за своїми рухами, не трусіть рукою або ногою. Але якщо від хвилювання у вас перевертається мову і німіє тіло, вибачтесь, скажіть, що трохи хвилюєтеся, попросіть склянку води. Рекрутер теж людина і вас зрозуміє.

Але навіть якщо вас не взяли на роботу, то близько до серця приймати не потрібно. За статистикою, з 15 співбесід лише одне вдале. Не здавайтеся, і у вас все вийде!

Залишити коментар