Рідина в коліні: чому вона з’являється і як лікувати?

Іноді при ходьбі людина починає відчувати дискомфорт в області колінного суглоба. Нерідко подібний дефект пов’язаний з накопиченням синовіальної рідини. Розберемося – чому накопичується рідина в коліні і чи існують методи, що дозволяють усунути дискомфорт.

Чому в коліні накопичується рідина?

Синовіальна рідина, синовіт – секрет, що виробляється епітеліальними клітинами будь-якого суглоба, необхідна для зволоження хрящових тканин і захисту їх від травмування. Однак при порушенні балансу рідини розвивається патологія, що приводить до дискомфорту.

Причини скупчування рідини в колінному суглобі:

  • основна причина – травмування. Саме тому синовіт вважається професійним захворюванням спортсменів;
  • підвищене навантаження на суглоб, до чого нерідко призводить ожиріння;
  • захворювання, характерні для суглобів – ревматоїдний артрит, подагра, бурсит, кіста, остеоартроз, септичний артрит.

Досить часто синовіт спостерігається у людей старше 55 років. Причина дефекту – вікові зміни, а також зношування хрящової тканини, що призводить до запальних процесів у суглобі.

Рідина в коліні: симптоми

У разі травмування коліна або запального процесу симптоми патології проявляються через деякий час.

Іноді може пройти кілька діб до появи характерної симптоматики.

  1. Основні симптоми – збільшення коліна в обсязі, поява припухлості. Дефект може бути настільки значним, що людина не в змозі витягнути ногу – пухлина тканин і деформація органу перешкоджають випрямленню коліна.
  2. Незабаром після появи набряків людина починає відчувати біль в суглобі. Зазвичай це хворобливі прояви тупого характеру, проте з плином часу симптом посилюється. Іноді хворий не може встати на ноги з-за болючого синдрому.
  3. Запальний процес супроводжується місцевим підвищенням температури. При цьому шкіра в області набряку помітно червоніє.

Варто враховувати, що в залежності від типу патології, симптоми можуть розрізнятися. Так, хронічний синовіт практично ніколи не супроводжується сильними больовими відчуттями. Так як рідина в суглобі накопичується поступово, то і симптоми проявляються повільно, купуючи згладжений характер.

В цьому і полягає небезпека хронічного синовіту. Не відчуваючи суттєвої дискомфорту, людина не поспішає лікувати проблему. В результаті може розвинутися така патологія, як деформуючий артроз.

Реактивний синовіт – рідкісне захворювання, що провокується впливом механічних факторів або токсичних речовин. У цьому випадку симптоми дуже нагадують клінічну картину алергічної реакції.

Рідина в коліні: лікування

Самостійне лікування синовіту здатне привести до погіршення ситуації. У будь-якому випадку потрібно усунути дефект, а для цього необхідна допомога ортопеда.

Перш за все, потрібно позбутися від надлишку синовіальної рідини в колінному суглобі. Викачування синовії виконується в умовах операційної. Найчастіше, необхідність у знеболюванні немає.

Лікар вводить тонку голку в область коліна і відкачує накопичилася рідина в суглобі за допомогою шприца.

З метою запобігання розвитку інфекційного процесу або при його наявності в суглобі вводять антибіотичні препарати. Після процедури пацієнт повинен перебувати в стані спокою, тому коліно надійно фіксується тугою пов’язкою.

Мало прибрати симптоми, важливо позбутися від причини, що викликала дефект. По можливості під час процедури лікар усуває наслідки травми, проводить необхідне лікування, інакше незабаром відбудеться рецидив – синовіт знову почне накопичуватися в суглобі.

Так як патологія супроводжується запальним процесом, необхідно провести курс лікування, що включає препарати з потрібним ефектом. В якості протизапальних засобів зазвичай рекомендуються Диклофенак і Вольтарен.

Варто зауважити, що лікування народними засобами в разі синовіту скоріше принесе шкоду, ніж користь. Звичайно, з допомогою компресів і притирань можна усунути наслідки удару – зняти набряклість тканин в області коліна, знизити болючі відчуття. Однак ніякої народний рецепт не допоможе позбутися від скопилася рідини в суглобі.

Навпаки, використання поширених рад призведе до того, що знадобиться більш серйозне лікування проблеми. Ускладнення, що виникли в результаті зволікання, можуть викликати сильну деформацію колінної структури, призвести до швидкого зношування хрящової тканини. У цьому випадку знайти колишню рухливість дозволить тільки лікування, спрямоване на заміну органу.

Профілактичні заходи

Як і в більшості випадків, набагато простіше запобігти проблемі, ніж згодом займатися її лікуванням.

Щоб уникнути синовіту, достатньо виконувати кілька нескладних правил:

  • якщо ви професійний спортсмен або любитель, практикуючий серйозні фізичні навантаження, періодично відвідуйте ортопеда і уважно виконуйте всі його рекомендації;
  • при наявності захворювання суглобів не нехтуйте призначеним лікуванням, це допоможе уникнути такого ускладнення, як синовіт;
  • навіть у літньому віці не розслабляйтеся, зміцнюйте м’язову тканину ніг за допомогою відповідного тренувального комплексу;
  • не запускайте свою вагу! Пам’ятайте, ожиріння істотно підвищує навантаження на коліна, тому підтримуйте стрункість фігури.

Якщо ви відчуваєте біль, скутість рухів у колінному суглобі, не займайтеся самолікуванням. Згаявши час, ви тільки погіршить проблему.

Тому не скаржтеся на відсутність часу й не вдавайтеся до «надійним» народним способам. Звертайтеся до професіоналів і будьте здорові!

Залишити коментар