Як правильно обробити рану в домашніх умовах

Будь-якій людині доводиться стикатися з побутовими травмами: подряпинами, порізами, ранами. Найбільш часто травмуються діти, які в процесі активної гри можуть впасти і вдаритися, подряпатися. Дорослі найчастіше травмують руки гострими предметами: ножами або ножицями. Навіть якщо рана зовсім невелика, її необхідно правильно обробити в домашніх умовах, щоб уникнути поганих наслідків і ускладнень.

Загальні правила

Надання першої допомоги при отриманні ран повинно включати наступні заходи:

 • посадіть або покладіть постраждалого таким чином, щоб уражена частина тіла перебувала в спокої;
 • проводите перев’язку чистими руками або використовуйте одноразові рукавички;
 • шкіру навколо рани протріть бинтом або ватою, змоченою у дезінфікуючому розчині, це не дозволить бактеріям з навколишніх ділянок шкіри проникнути в рану;
 • накрийте рану стерильною серветкою і зафіксуйте її бинтом, щоб уникнути попадання пилу і зараження мікробами з навколишнього середовища;
 • якщо рана сильно кровоточить, то перш за все необхідно зупинити кровотечу;
 • не потрібно сипати на уражену область порошки або накладати мазь, це ускладнює доступ до рани і робить її обробку болючою;
 • обробляючи рану у дитини, враховуйте можливість алергічних реакцій і підвищеної чутливості шкіри, не треба використовувати в якості антисептика йод або зеленку, скористайтесь сучасним засобом Сульфаргін, яке краще підходить для ніжної дитячої шкіри.

Пам’ятайте, що після надання первинної допомоги в домашніх умовах, повинен оглянути рану і обробити лікар. Виключення складають тільки невеликі і поверхневі ушкодження.

Обробка подряпин і саден

Подряпини і садна утворюються у разі, коли видаляється поверхневий шар шкіри і зачіпаються дрібні кровоносні судини. Великі пошкодження дуже болючі, з-за оголення великої кількості нервових закінчень.

У разі невеликих ран такого характеру, їх досить ретельно промити водою, провести антисептичну обробку і зробити пластирную пов’язку. Заходи розрізняються в залежності від локалізації пошкодження. Для ран на руках, пальцях і ногах можна зробити антисептичну ванночку. На пошкоджені лікті або коліна краще накласти вологу марлеву пов’язку і після її висихання провести антисептичну обробку.

Для перев’язки краще використовувати не звичайні бинти і пластирі, а особливі атравматичні перев’язувальні матеріали, які не прилипають до рани і активно сприяють процесу загоєння.

У випадку, коли пошкодження тканин дуже велике (розміром з долоню і більше), якщо садно або подряпина сильно забруднена, необхідно звернутися за кваліфікованою допомогою до лікаря.

Обробка порізів

Порізи найчастіше трапляються при необережному поводженні з гострими інструментами. Для них характерні рівні краї рани, коли сусідні ділянки шкіри не пошкоджені, і сильна кровотеча. Найбільш небезпечні порізи ножем, яким різали сире м’ясо, так як на вістрі інструменту скупчується багато патогенних мікроорганізмів. Також небезпеку становлять глибокі порізи, внаслідок яких можуть бути пошкоджені нервові волокна або сухожилля.

Для обробки невеликих порізів необхідно:

 • кілька хвилин дозволити кровоточити рани, щоб з неї вийшли залишки бруду і патогенної флори;
 • провести антисептичну обробку;
 • трохи здавити зовнішні краю порізу, щоб зупинити надмірна кровотеча;
 • накласти на рану бактерицидний пластир.

Обробкою більш серйозних і глибоких порізів повинен займатися лікар. Це особливо стосується порізів пальців, при яких спостерігається оніміння і ускладнений рух. Якщо від порізу постраждало обличчя, необхідна консультація фахівця, щоб уникнути утворення шрамів. Зазвичай порізи добре піддаються лікуванню і навіть не вимагає накладення швів. Лікар просто обробляє рану і акуратно стягує краю порізу спеціальними пластырными смужками.

Обробка колотих ран

Колоті рани можуть бути нанесені предметами з гострими краями: ножицями, голками, цвяхами або осколками скла. Буває, що мікрочастинки предмета, яким було завдано пошкодження, залишаються в рані. Навіть коли зовні колота рана виглядає досить безпечно, не можна залишати таке пошкодження на самоплив, так як рана може бути глибокою, можуть бути зачеплені сухожилля і внутрішні органи.

При отриманні колотої рани необхідно: видалити з допомогою пінцета сторонні предмети (якщо вони там є), продезінфікувати рану і накласти пластир або стерильну пов’язку.

Не слід видаляти сторонні предмети або занози з рани самостійно, якщо ви не можете визначити, наскільки глибоко вони проникли в шкіру. Невмілими діями можна пошкодити кровоносні судини і викликати кровотечу. В цьому випадку краще накласти на область пошкодження чисту тканину і негайно звернутися за допомогою до лікаря.

Обробка рваних, розтрощених і ран зяючих

Такі типи ушкоджень зазвичай мають рвані нерівні краї. У місці рани шкірний покрив змінює колір і утворюється гематома. Часто існує ризик інфекційного зараження через рвані краї.

Якщо рана невелика і поверхнева, достатньо провести антисептичну обробку і накласти бактерицидний пластир.

Лікування більш глибоких і серйозних ушкоджень повинен проводити лікар.

Ознаки запалення рани

Якщо патогенні мікроби проникають у рану може початися запалення. Характерними ознаками такого стану є: набряк і потовщення краю рани, почервоніння області навколо рани, утворення жовтого або гнійного нальоту, посилюється болючість при натисканні на рану.

У важких випадках запалення може супроводжуватися підвищенням температури тіла, ознобом. При появі таких симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря, який призначить додаткове медикаментозне лікування.

Будь-яка невелика рана повинна бути обов’язково оброблена. Це головна умова для профілактики можливих ускладнень. Не варто відмовлятися і від кваліфікованої медичної допомоги, тому по можливості потрібно звернутися до лікаря.

Залишити коментар