Причини і лікування релаксації діафрагми справа

Релаксація діафрагми – це патологія, яка характеризується різким витончення або повною відсутністю м’язового шару органу. Виникає вона через аномалії розвитку або внаслідок патологічного процесу, який привів до випинання органу в грудну порожнину.

Що це таке – часткова або повна релаксація правого купола діафрагми?

Під даним терміном в медицині увазі відразу дві патології, які, однак, мають схожу клінічну симптоматику і обидві обумовлені прогресуючим випинанням одного з куполів органу.

Вроджена аномалія розвитку характеризується тим, що один з куполів позбавлений м’язових волокон. У випадку з придбаної релаксацією мова йде про паралічі м’язів і їх подальшої атрофії.

Чому виникає релаксація одного купола діафрагми?

Патологію класифікують на три групи: перша – вроджене витончення органу, при цьому він тонкий, прозорий, складається в основному з листків плеври й очеревини; друга – поразки з повною втратою тонусу, орган схожий на сухожильний мішок, атрофія м’язів досить виражена; третя – порушення моторної функції при збереженні тонусу.

Сприяє появі придбаної форми захворювання ураження нервів правого або лівого купола.

Під час операцій фахівці відзначали значне вкорочення діафрагмального нерва.

Виділяють кілька причини розвитку патології правого/лівого купола:

  1. Вроджену форму може спровокувати аномальна закладка миотомов органу, а також порушення диференціювання м’язів, і внутрішньоутробна травма/аплазія діафрагмального нерва;
  2. Набута форма (вторинна атрофія м’язів) може бути викликана запальними і травматичними ушкодженнями органу. Також придбаний захворювання виникає на тлі ушкоджень діафрагмального нерва: травматичних, операційних, запальних, пошкоджень рубцями при лімфаденіті, пухлиною.

Вроджена форма призводить до того, що після народження дитини орган не може виносити лягає на нього навантаження. Він поступово розтягується, що призводить до релаксації. Розтягнення може відбуватися з різною швидкістю, тобто може проявитися як в ранньому дитячому віці, так і в літньому.

Варто зазначити, що природжена форма патології часто супроводжується іншими аномаліями внутрішньоутробного розвитку, наприклад, крипторхизмом, вадами серця і т. д.

Набута форма відрізняється від вродженої не відсутністю, а парезом/паралічем м’язів і їх подальшою атрофією. У цьому випадку повний параліч не настає, тому симптоматика менш виражена, ніж при вродженій формі.

Набута релаксація діафрагми може виникнути після вторинного диафрагмита, наприклад, при плевриті або поддиафрагмальном абсцесі, а також після травми органа. Спровокувати захворювання може розтягнення шлунка при стенозі воротаря: постійна травматизація з боку шлунка провокує дегенеративні зміни м’язів і їх розслаблення.

Релаксація купола діафрагми зліва або справа: симптоми

Прояви захворювання можуть відрізнятися від випадку до випадку. Наприклад, вони дуже виражені при вродженій патології, а при набутій, особливо часткової, сегментарної, можуть бути зовсім відсутніми. Це обумовлено тим, що придбана характеризується меншою ступенем розтягнення тканин, більш низьким стоянням органу.

Крім того, сегментарна локалізація патології праворуч більш сприятлива, так як поруч розташована печінка як би тампонирует пошкоджену область. Обмежена релаксація зліва також може прикриватися селезінкою.

Також потрібно відзначити, що при релаксації діафрагми симптоми рідко виникають у дитячому віці. Захворювання частіше проявляється у людей 25-30 років, особливо у тих, хто займається важкою фізичною працею.

Головна причина скарг – зміщення органів очеревини в грудну клітку. Приміром, частина шлунка піднімаючись, провокує перегин стравоходу і власний, в результаті чого порушується моторика органів, відповідно, виникають больові відчуття. Перегин вен може призвести до внутрішньої кровотечі. Вказані ознаки захворювання посилюються після їжі та фізичного навантаження. У цій ситуації больовий синдром провокує перегин судин, що живлять селезінку, нирку і підшлункову залозу. Напади болю можуть досягати високої інтенсивності.

Як правило, больовий синдром проявляється гостро. Його тривалість варіюється від декількох хвилин до декількох годин. При цьому закінчується він так само швидко, як і починається. Часто приступу передує нудота. Відзначається, що патологія може супроводжуватися ускладненням проходження їжі по стравоходу, а також здуттям живота. Ці два явища досить часто займають провідне місце в клініці патології.

Більшість хворих скаржаться на напади болю в області серця. Такі можуть бути обумовлені як вагусный рефлюкс, так і безпосередній тиск на орган, який чиниться шлунком.

Як діагностується релаксація лівого або правого купола діафрагми?

Основним методом виявлення релаксації і грижі є рентгенологічне дослідження. Іноді при релаксації виникає підозра на наявність грижі, однак провести диференціальну діагностику без проведення рентгенологічного дослідження практично неможливо. Лише іноді особливості перебігу захворювання та характеру його розвитку дозволяють точно визначити патологію.

Лікар, проводячи фізикальне обстеження, виявляє наступні явища: зміщується вгору нижня границя лівої легені; поширюється вгору зона поддиафрагмального тимпаніту; в зоні патології прослуховується кишкова перистальтика.

Лікар повинен провести диференціальну діагностику з кістами легенів (паразитарними/непаразитарными), ексудативним плевритом, діафрагмальної грижею, наддиафрагмальным абсцесом печінки і низкою інших захворювань.

Сегментарна і повна релаксація правого/лівого купола діафрагми: лікування

У даній ситуації можливий тільки один шлях усунення захворювання – хірургічний.

Однак операції роблять далеко не всім хворим. Для проведення такої потрібні свідчення.

Операцію проводять тільки в тих випадках, коли у людини є виражені анатомічні зміни, клінічні симптоми позбавляють працездатності, заподіюють сильний дискомфорт. Також до хірургічного втручання вдаються у тому випадку, коли розвиваються ускладнення, які становлять загрозу для життя, наприклад, розрив діафрагми, шлункова кровотеча або його гострий заворот.

Приймаючи рішення з приводу лікування релаксації хірургічним шляхом, лікарі також враховують і наявність протипоказань до такої, а також загальний стан пацієнта.

При слабкій симптоматиці або безсимптомному перебігу потреба в операції відсутня. В такому випадку хворий може без будь-якої загрози для здоров’я роками перебувати під наглядом лікарів, чого не можна сказати про людей з травматичними і вродженими гриж діафрагми. Якщо рівень стояння органу значно наростає, а симптоматика проявляється сильніше, рекомендується операція.

Люди з релаксацією діафрагми, що перебувають під лікарським наглядом, повинні дотримуватися щадного режиму, який виключає умови для підвищення внутрішньочеревного тиску. Необхідно уникати сильних фізичних навантажень, напруг, переїдання, а також стежити за регулярністю спорожнення кишечника.

Залишити коментар