Поперечна плоскостопість: симптоми і лікування

Поперечна плоскостопість являє собою формуються захворювання опорно-рухового апарату, воно відбувається з порушеннями під час ходьби, при такому зміна стопа деформується. У більшості випадків таке захворювання тягне за собою патологічні зміни хребта, суглобів коліна і стегна.

Особливості та причини поперечного плоскостопості

Про наявність такого захворювання свідчать сплощені поперечні склепіння стопи, в області великого пальця з’являється шишка. Таке порушення часто зустрічається у жінок у віці від 30 до 50 років, і головна причина того – зайва вага, у результаті чого стопа стає короткою і плоскою.

Поперечний звід розподіляє навантаження тіла під час ходьби, він амортизує і підтримує рівновагу, таким чином, коли відбуваються порушення в роботі зв’язкового апарату ніг, з’являється поперечна плоскостопість. Але в деяких випадках така недуга передається у спадок. Таким захворюванням страждають не тільки дорослі люди, але й діти.

Крім того, існують фактори, що призводять до утворення поперечного плоскостопості, і це не тільки зайву вагу, за рахунок якого збільшується навантаження на зв’язковий апарат нижніх кінцівок. Це ще парез або параліч ніг, а також до такого захворювання призводить і професійна діяльність, найбільше це стосується продавців або перукарів, так як вони постійно на ногах. Поперечний плоскостопості є результатом того, що людина тривалий період часу носив незручну і тісне взуття.

До чинників виникнення плоскостопості відносяться рахіт і вроджена слабкість м’язів, часто таке захворювання передається по спадку, і частіше за все, страждають саме представниці прекрасної статі.

Ознаки поперечного плоскостопості

Більшість випадків цього захворювання починаються без будь-яких симптомів і ознак, або вони малопомітні, що люди не беруть до уваги будь-які зміни. Коли захворювання тільки починає розвиватися, порушення в області стопи не відразу помітні, людина працює цілий день, в кінці трудового будня він зазначає лише легке нездужання в нижніх кінцівках. Але на це не звертають дуже велику увагу, тому що ноги болять у багатьох, і навіть без приводу.

До основних візуальними ознаками поперечного плоскостопості відноситься розташування великого пальця ноги вище другого, і в майбутньому буде спостерігатися деформація стопи, натоптиші і мозолі будуть турбувати постійно, це також дзвінок про те, що слід звернутися в лікарню.

Тільки через деякий час симптоми посилюються і починають турбувати, в тому числі, людина спостерігає зміна та форми стопи. Поперечна плоскостопість характеризується певними ознаками, перша ступінь захворювання супроводжується втомою ніг і больовими відчуттями в області пальців. Шкірні покриви стають товщі, і великий палець відхиляється на 20 градусів, притому, що його нормальне положення становить 10 градусів.

Друга ступінь такого захворювання супроводжується посиленим відхиленням великого пальця, після фізичних навантажень больові відчуття посилюються, з’являється відчуття печіння не тільки в області пальців, але і по всій стопі. Крім того, людина стикається з труднощами при виборі зручного взуття.

Третя ступінь захворювання супроводжується вираженими симптомами, великий палець відхиляється більше, ніж на 40 градусів, з’являється шишка, візуально можна зауважити, що форма стопи змінилася, вона стає короткою і широкою. Крім цього, турбують больові відчуття навіть тоді, коли нога знаходиться в повному спокої, з’являються мозолі натоптиші. Разом з поперечним плоскостопістю з’являються і порушення в суглобах ніг, проблеми з хребтом. Визначити захворювання третє мірою можна зовні, наприклад, взуття швидко зношується, особливо внутрішня сторона, з’являється важкість при ходьбі і порушення в поставі.

Діагностування поперечного плоскостопості

Дослідженнями і лікуванням хвороби займається лікар спеціаліст – ортопед, на першому прийомі пацієнт розповідає про своїх скаргах, а лікар проводить огляд. У медичній практиці існують певні методи, які допомагають визначити захворювання і його ступінь.

Перший спосіб – це плантографія, коли визначити поперечне плоскостопість можна, навіть самостійними силами. Для досліджень знадобиться аркуш паперу і барвник, процедура передбачає наступні дії: необхідно змастити стопу і стати на листок в звичайне положення. Отриманий відбиток ноги допоможе визначити наявність захворювання та стадії недуги.

Другий спосіб – це рентген, найбільш достовірний метод, за допомогою якого можна не тільки визначити захворювання і його ступінь, але й оцінити характерні зміни, а також контролювати динаміку патологічного порушення. Як правило, рентгенологічні дослідження проводяться за двома проекціями, коли пацієнт стоїть.

Є такий спосіб визначення захворювання, завдяки якому можна побачити, в якому стані знаходяться м’язи гомілки і стоп, це электромиографический метод, коли з поверхні нижніх кінцівок надсилаються імпульси, а спеціальний прилад реєструє їх.

На сьогоднішній день діагностувати плоскостопість можна за допомогою комп’ютерного дослідження, такий варіант допомагає отримати максимально точні дані, що стосується форми, ширини, довжини та індексу стопи.

Терапія при поперечному плоскостопості

У медицині передбачаються деякі методи, за допомогою яких таке захворювання лікується, в першу чергу, лікарі призначають консервативну і медикаментозну терапію. По-перше, слід носити спеціальне взуття та використовувати ортопедичні устілки. По-друге, виконувати спеціальні фізичні вправи, вони дозволяють зміцнювати зв’язковий апарат стопи. По-третє, необхідно ходити на лікувальні масажні процедури, які покращують кровообіг і усувають оттеки в області нижніх кінцівок.

Крім цього, необхідно відвідувати фізіотерапевтичні процедури, приміром, фонофорез з гідрокортизоном та електрофорез з знеболюючими засобами, які допомагають зменшувати больові відчуття. Полегшити біль можна і медикаментами, лікарі призначають мазі і таблетки, а також, спеціальні крему.

Якщо медикаментозна та консервативна терапія не приносять очікуваного результату, а це буває часто, при запущених випадках або ускладненнях, тоді лікарі рекомендують хірургічне втручання, щоб лікувати поперечна плоскостопість. В якості ускладнень можуть бути захворювання суглобів нижніх кінцівок, викривлення або інші недуги хребта, варикозне розширення вен, а також доброякісні утворення в області нервів стопи.

Для лікування поперечного плоскостопості лікарі пропонують кілька видів операбельного втручання. Проведення операції на м’яких або твердих тканинах, або, може бути, комбінований процес оперативної методики.

Профілактичні заходи

Попередити появу плоскостопості можна самим простим способом, контролюючи процес з самого раннього дитинства. Фахівці рекомендують, починаючи з дитячого віку, правильно формувати ходу, шкарпетки не треба надто сильно розводити в різні боки, це тільки ще більше навантажує зв’язковий апарат нижніх кінцівок і внутрішній край стопи ноги.

Слід підбирати зручну і практичну взуття, бажано, щоб висота каблука не була більше 5 див. Тим, хто має предрасположением до спадкового плоскостопості, не рекомендується вибирати робоче місце, де доведеться тривалий час стояти на ногах. Як тільки з’явиться вільний час, необхідно давати відпочивати ногах, а після спокою необхідно кілька хвилин походить на внутрішній і зовнішній стороні стопи.

Крім того, застосовувати додаткові устілки, супінатори, в літній період часу, як можна більше ходити по рівній поверхні босими ногами. Не забувати і вдома виконувати корисні вправи, наприклад, виконувати ходьбу на носках, п’ятах або на зовнішній і внутрішній стороні стоп. І найголовніше, стежити, щоб вага тіла був у нормі, не допускати зайвих кілограмів.

Додатково про поперечному плоскостопості можна дізнатися з відео

Залишити коментар