Тахікардія, чому виникає, які основні симптоми — методи лікування

Поява прискорених серцевих ритмів говорить про розвиток патологічного процесу, який в свою чергу свідчить про те, що в організмі людини є якісь фізіологічні зміни. У медицині такий стан називають тахікардією.

Якщо прискорене серцебиття носить фізіологічний характер, виникає на тлі навантажень, після хвилювання, то особливої шкоди організму такий стан не несе. Але якщо воно з’являється без видимих причин, то можуть наступити більш серйозні ускладнення. Підвищене биття серцевого ритму погіршує кровопостачання серцевого м’яза. В результаті дефіцит кисню може призвести до розвитку інфаркту міокарда або стенокардії.

Основні причини підвищеного серцебиття

Причини розвитку хвороби можуть бути найрізноманітнішими.

Часто бувають випадки, коли причиною підвищеного серцевого ритму є різні патології серця або внутрішніх органів або систем. Хвилювання, стрес, все це безпосередньо відбивається на частому битті серцевого м’яза.

Це вважається нормальною фізіологічною реакцією роботи серця. Але якщо частота биттів перевищує норму в 90 ударів в хвилину, то розвивається тахікардія, яка може зберігатися не один день.

При прийомі деяких препаратів варто звернути увагу на те, що захворювання може з’являтися після їх прийому, як побічна дія.

До інших причин появи хвороби можна віднести:

 • хвороби серця (ішемія, міокардит, вади);
 • порушення в роботі вегетативної нервової системи;
 • порушення в роботі ендокринної системи;
 • пухлинні новоутворення;
 • гострі гнійні інфекційні захворювання;
 • проблеми з наднирковими залозами;
 • підвищення/пониження тиску;
 • інтоксикація організму;
 • алергічні реакції організму;
 • сильне підвищення температури;
 • порушення сну;
 • анемія;
 • значна крововтрата;
 • надмірна вага;
 • сильна перевтома;
 • надмірне споживання кави, тютюну, спиртного;
 • споживання наркотичних засобів;
 • дефіцит мінералів в організмі;
 • літній вік.

Як видно, причини можуть бути різними. І у разі виявлення у себе перше виражених симптомів виникнення тахікардії треба негайно звертатися до лікаря, щоб він зміг встановити точну причину прискореного пульсу і призначити відповідне лікування.

Часто спостерігається підвищене серцебиття при високому тиску. Високий тиск і частий пульс є першими ознаками розвитку тахікардії і найчастішими скаргами людей при зверненні до лікаря. Такий стан може виникнути, якщо в організмі не вистачає мінералів, в особливості магнію, кальцію. Певні ліки можуть давати гіпертонію.

Що робити в цьому випадку?

При високому тиску треба прийняти зручну позу, розслабитися. Зробити повільний і глибокий вдих і видих. Зробити кілька ковтків холодної води. Вода чинить тиск на серцевий м’яз і нормалізує її роботу. Можна вмитися холодною водою. Прийняти настойку пустирника, «Корвалол», «Анаприлін», «Валідол». При нестачі мінералів треба приймати вітамінні комплекси. Дотримання дієтичного харчування – важлива складова нормалізації тиску і частоти серцебиття. Корисно включати в раціон продукти, багаті мінералами, омега-3 жирними кислотами.

Часто відзначається підвищене серцебиття і при низькому тиску. Такий стан, як правило, настає в результаті великої крововтрати, при анафілактичному генезі шокового стану. При вегетосудинної дистонії також зазначається частий пульс і гіпотонія. Гіпотонія проявляється блідістю шкірного покриву і слизових, запамороченнями, нападами нудоти. Частий серцевий ритм у цьому разі дає больові відчуття в області живота і серця. З’являється почуття страху і тривоги. При низькому тиску і високому пульсі також можуть відзначатися часті головні болі.

Підвищене серцебиття може відзначатися і при нормальному тиску, виникає на тлі стресів, після сильних фізичних навантажень. Переїдання перед сном теж може підвищити ритм. Більш серйозні причини, це гормональні порушення, проблеми зі щитовидною залозою, органами дихання, інфекційні захворювання з нагноєнням, хвороби серця.

Підвищене серцебиття у жінки при вагітності

Частий пульс у жінки в період вагітності – це нормальне явище, тому як організм працює в іншому режимі. У період вагітності частота серцевого ритму може досягати 100 ударів в хвилину. Це пов’язано з тим, що обсяг циркулюючої крові збільшується із-за роботи додаткової системи кровотоку дитини.

Основні причини появи тахікардії в період виношування дитини:

 • фізіологічні зміни в жіночому організмі;
 • дефіцит магнію, заліза;
 • збільшення ваги;
 • посилені обмінні процеси.

При прискореному ритмі у вагітних жінок можуть відзначатися запаморочення, головні болі, задишка, біль у грудях, слабкість, втрата свідомості, оніміння кінцівок. Як правило, у багатьох жінок, які перебувають у положенні, захворювання протікає в легкій формі і лікування не потребує.

Що робити і як допомогти собі в такому випадку?

Для початку треба постаратися розслабитися, пити побільше води, намагатися уникати нервових ситуацій.

Якщо ж такий стан починає сильно турбувати майбутню маму, то краще звернутися до лікаря-кардіолога. Багатьох людей, у кого відзначається такий стан, цікавить питання, що слід робити, якщо з’являється підвищене серцебиття? Щоб виявити точну причину розвитку тахікардії при появі виражених симптомів слід звернутися до лікаря, пройти обстеження, зробити електрокардіограму, УЛЬТРАЗВУКОВЕ дослідження серця, щитовидної залози, здати аналіз крові, перевірити стан гормонального фону.

Лікування тахікардії

Лікування залежить від причини, що спровокувала частий пульс. Захворювання можна лікувати декількома методами – консервативний (медикаментозний) і народна медицина.

Ліки від підвищеного серцебиття можуть бути різними. Консервативний метод передбачає прийом певних медичних препаратів. В курс медикаментозної терапії можуть входити таблетки, уколи, крапельниці. Медикаменти призначає тільки лікар після повного обстеження та виявлення причини.

Для лікування застосовуються кілька груп препаратів (заспокійливі та антиаритмічні). Заспокійливі засоби виготовляються на трав’яній основі. Вони добре заспокоюють центральну нервову систему, нормалізують роботу серцевого м’яза. Це валеріана в таблетках, настоянці, краплях, пустирник, «Діазепам», «Ново-пасит». Антиаритмічні впливають на серце і судини, нормалізують ритм. Це «Флекаїнід», «Верапаміл», «Аденозин». Призначаються тільки лікарем.

З таблеток призначають бета-блокатори. Вони знижують дію гормонів, які можуть викликати стрес («Атенолол», «Конкор»). Глікозиди призначають при серцевій недостатності («Догоксин»). Антиоксиданти призначають як доповнення до основного лікувального курсу («Мексикор», «Предуктал».

Курс лікування може становити 3-6 місяців. Виключаються сильні фізичні навантаження і стреси. Рекомендується дієтичне харчування.

При тиску і частому пульсі лікарі можуть порадити в якості додаткової терапії використання народної медицини. Народні засоби теж ефективно знижують ритм. Це трав’яні настої, відвари з м’яти, рути, звіробою, собачої кропиви, меліси, ромашки, глоду, фенхеля, кмину. Фрукти, овочі, мед, горіхи, цитрусові, банани, кукурудза відмінно справляються з даним захворюванням, нормалізують тиск і пульс.

Отже, прискорене серцебиття може виникати при гіпертонії, гіпотонії, при нормальному тиску, під час вагітності.

Причини його виникнення різні. Можуть бути безпечними для здоров’я, а можуть нести в собі серйозну небезпеку з ризиком для життя і здоров’я. Лікується тахікардія медикаментами і народними засобами.

При цьому важливо дотримуватися харчування, вести здоровий спосіб життя, уникати стресів і хвилювань. Поєднання всіх методів допоможе швидко і ефективно нормалізувати пульс.

Залишити коментар