Поліпи при вагітності: цервікального каналу і ендометрію

Під час вагітності гормональний фон жінки піддається значним змінам. Частково знижується імунний статус, міняються смакові пристрасті, реакція на запахи, може збільшитися оволосіння і розростатися ендометрій слизової оболонки матки. Останнє явище призводить до утворення поліпів.

Якщо при вагітності кровит після фізичних навантажень або сексуальних контактів, потрібно негайно звертатися до лікаря. Це може призвести до інфікування плода інфекцією ззовні і викликати передчасні пологи.

Поліпи ендометрія у вагітної

Діагностуються 2 види поліпів – децидуальный і поліп цервікального каналу при вагітності.

Новоутворення в цервікальному каналі розвивається із слизової оболонки, що вистилає його поверхню. Децидуальный вид утворюється з розрослися судин ендометрія, розташованого в матці, і складається з хориальной тканини.

Причини розростання ендометрію:

 • безпосередньо зміни гормонального фону, викликане особливим станом;
 • ослаблений імунітет;
 • наслідки гормональних порушень до вагітності, пов’язаних з підвищеним виробленням естрогену;
 • хронічні інфекції сечовидільної системи;
 • оперативні втручання в анамнезі – аборти, діагностичні вискоблювання;
 • гінекологічні захворювання різної етіології.

Є теорія, що поліпозом страждають жінки, в крові яких функціонує вірус папіломи людини. Виявити фактор, який дає поштовх до розростання верхнього шару слизової репродуктивних органів під час виношування поки не вдалося, хоча від появи поліпів страждають 1/5 всіх вагітних жінок.

Види новоутворень і симптоми, що свідчать про їх появу

Поліпи в цервікальному каналі класифікуються за такими видами:

 1. Залозистий. Формується з залозистого шару епітелію, на вигляд рожевий, по консистенції м’який і еластичний.
 2. Желизисто-фіброзний. Його структура – епітеліальна і фіброзна тканини.
 3. Фіброзний складається тільки з фіброзних тканин, не містить судин. Новоутворення щільне, пружне.
 4. Эпидермизирующийся. На відміну від інших новоутворень, він розташований паралельно поверхні цервікального каналу і практично за нього не виступає, не має ніжки, покритий незрілим епітелієм, залози відкриті.

На проблеми в організмі вказують такі симптоми:

 • збільшена кількість виділень, які при вагітності в нормі білясті, але в даному випадку змінили колір сіруватий;
 • після огляду або статевого акту кровит;
 • періодично виникають біль тягнучого характеру внизу живота, особливо після збільшення рухової активності або фізичних навантажень, після статевого акту.

Також зустрічаються випадки безсимптомного перебігу поліпозу.

Поліпи в цервікальному каналі зустрічаються і поза вагітності. Більш того, часто вони є причиною, що заважає зачаття.

Жінки, які серйозно ставляться до свого здоров’я, планують зачаття заздалегідь, і при виявленні новоутворення під час гінекологічного огляду, заздалегідь вживають заходів по його видаленню. Децидуальні поліпи розвиваються тільки при вагітності – вони складаються з хориальной тканини ендометрія.

Факторами, що впливають на їх утворення, є:

 • гормональні зміни;
 • низьке передлежання плаценти;
 • недостатність – нещільне змикання – зіва матки.

Симптоми стану точно такі ж, як і ознаки, що свідчать про появу новоутворення в цервікальному каналі.

Діагностика досить проста – оскільки поліпи виходять в просвіт шийки матки, то лікар може побачити під час звичайного гінекологічного огляду.

Після виявлення виконується диференціальна діагностика. Цим терміном позначають процедуру порівняння новоутворення з пролабирующими залозами, папіломою шийки матки і шматочками тканини шийки матки, які могли залишитися після оперативного втручання і візуально нагадують поліпи. Діагноз повинен бути поставлений точно.

Поліп у матці вагітної

Якщо у вагітної виявили поліпоз, то її ставлять на особливий облік, так як наявність новоутворень становить загрозу для стану. При пошкодженні тканини ендометрію починається кровоотделение різної інтенсивності. Навіть якщо воно швидко припиняється, в цервікальному каналі утворюється сприятливе середовище для розвитку умовно-патогенних мікроорганізмів, які при посиленні активності – порушують баланс мікрофлори цервікального каналу. Загострюється ризик проникнення інфекції до плоду висхідним шляхом, що може привести до зриву.

Крім того, оскільки під час вагітності відбувається підвищене вироблення специфічних гормонів, підвищується ризик переродження новоутворень у злоякісну форму.

Запальні процеси при поліпозі цервікального каналу вимагають призначення лікувальних заходів – застосування препаратів місцевої дії, що володіють протизапальними властивостями. Хоча при виношуванні – це всім відомо – небажано використання будь-яких ліків.

Децидуальні поліпи при дотриманні лікарських рекомендацій запалюються дуже рідко.

Якщо у вагітної діагностували поліпоз, весь час виношування їй доведеться дотримуватися статевий спокій. Оскільки новоутворення децидуального характеру в більшості випадків пов’язані з недостатністю маткового зіва або низьким передлежанням плаценти, то жінці майже всі «особливе» час доведеться дотримувати постільний або напівпостільний режим.

Видалення новоутворень

У випадках, коли не вдається усунути запальні процеси або періодичні кровотечі, видалення поліпів матки і цервікального каналу проводиться безпосередньо під час вагітності.

Спосіб проведення процедури вибирає лікар:

 1. Якщо новоутворення невеликі, поодинокі, то їх припікають яким-небудь лікарським засобом, що має властивість анестетика. Процедур проводиться кілька, і вони нагадують лікування вітрянки. На залозисту тканину наносять речовина, що викликає утворення скоринки – таким же чином підсихають папули при нанесенні зеленки. Потім скоринка відторгається і виходить з шийки матки спочатку в піхву, а потім назовні з природними виділеннями.
 2. Кріодеструкція. На новоутворення впливають рідким азотом. Низькотемпературне вплив спрямований на вогнище запалення, воно травмує навколишні тканини, але в дуже невеликому радіусі. Кровотечі практично не виникає, так як стінки судин «змерзаються» під дією рідкого азоту. Здорові клітини цервікального каналу не ушкоджуються, пологи в подальшому проходять природним шляхом.
 3. Діатермокоагуляція. На проблемну зону направлено діють високочастотним струмом. Спосіб під час вагітності застосовується рідко, так як досить часто спостерігається побічний ефект, який виражається виникненням довготривалого свербежу з-за індивідуальної реакції слизової цервікального каналу.
 4. Найбільш безпечним методом вважається висічення поліпів за допомогою радіохвиль. Ризик виникнення ускладнень у цьому випадку найменший. Дуже шкода, що не всі клініки в даний час оснащені подібним обладнанням.

Медичні маніпуляції – висічення поліпів – можуть викликати ускладнення, які негативно позначаються на загальному стані в цілому. Якщо після процедур виникли тягнучі болі внизу живота, які не проходять тривалий час, з’явилося кровотеча, піднялася температура, потрібно відразу ж звертатися до лікаря.

Одним з неприємних наслідків кріодеструкції є рубцювання шийки матки, що надалі негативно позначається на родовому процесі.

Саме ризик появи ускладнень після лікувальних маніпуляцій змушує лікарів прийняти спостережливу позицію – процедури по видаленню проводяться тільки при безпосередній загрозі для виношування.

Децидуальні поліпи після вагітності проходять самі, цервікальні намагаються видаляти після пологів.

Вагітність після видалення поліпа протікає так само, як і якщо б його не було. У перший час лікар тримає жінку на особливому контролі, стежить, як проходить відновлювальний період після медичних маніпуляцій. При відсутності ускладнень жінка йде до природних пологів. Якщо загальний стан не відновилося, може знадобитися госпіталізація у відділення патології.

Подібна проблема не є трагедією. Вагітність при виконанні медичних рекомендацій зберігається, і жінку готують до природних пологів.

Залишити коментар