Прискорений пульс при підвищеному і зниженому тиску

Підвищений пульс при нормальному тиску – явище, що не потребує втручання лікарів. Звертатися до фахівця потрібно в тому випадку, якщо цей стан спостерігається часто або постійно і без видимих причин.

Підвищений пульс при нормальному тиску

Якщо тимчасові інтервали між скороченнями серця однакові, не потрібно панікувати. В іншому випадку необхідно пройти ряд діагностичних процедур.

Прискорений пульс називається тахікардією. Існує два види цей стану: фізіологічне і патологічне. У першому випадку воно виникає при стресах, знервованих станах, підвищених фізичних навантаженнях. У другому – з-за порушень у функціонуванні органів.

Причини появи підвищеного пульсу

Патологічна тахікардія може бути спровокована:

 • збоєм у нервовій системі;
 • хронічною анемією;
 • захворюваннями серцево-судинної системи;
 • гострими/хронічними розладами дихання;
 • інтоксикацією організму після вживання ліків/алкоголю/наркотиків.

Симптоми

Тахікардія супроводжується такими відчуттями: сильною слабкістю, пульсацією великих артерій, прискореним серцебиттям, запамороченням, дзвоном у вухах, холодним потім, потемнінням в очах.

Якщо тиск в нормі, але ЧСС підвищена, є проблеми з серцем, то може виникнути аритмічна шок, серцева астенія, порушення кровообігу в головному мозку.

Прискорений пульс спостерігається при підвищеному тиску

Даний стан в медицині називають артеріальною гіпертензією. Наслідки при бездіяльності в такій ситуації можуть бути дуже важкими.

Якщо у гіпертоніка криз завжди супроводжується високою ЧСС, значить, є додаткове захворювання: патологія серця, коронарних судин, захворювання щитовидної залози, анемія, онкологічний процес, захворювання дихальної системи. Виходячи з цього, лікар направляє на дослідження. Щоб виключити патології серця, призначають холтерівське моніторування, УЗД, біохімічний аналіз крові.

Неполадки в ендокринній системі дозволить виявити УЗД щитовидки, аналіз на концентрацію гормонів в крові. Виявити анемію можна за симптоматикою: ламке волосся, суха шкіра, періодичне відчуття металевого присмаку у роті, слабкість, швидко настає втома. Визначити дефіцит гемоглобіну і підтвердити діагноз допоможе загальний аналіз крові. Онкологічні захворювання найчастіше виявляються на профілактичних медоглядів, тому останні краще не пропускати.

Підвищений тиск і підвищена частота пульсу в здорових людей

Це явище також може бути спровокована зовнішніми причинами:

 • зловживанням спиртним, міцним чаєм, кавою, їжею, тютюнопалінням;
 • позитивними і негативними стресами;
 • підвищеним фізичним навантаженням;
 • безсонням.

Що робити при підвищеній ЧСС і нормальному тиску?

Якщо порушення виникло на тлі впливу зовнішніх факторів, перерахованих вище, необхідно виключити такі. При сильної втоми потрібно відпочити, при переїданні – влаштувати розвантажувальний день, після безсонної ночі – гарненько виспатися.

Зможуть допомогти седативні препарати – заспокійливі краплі (спиртові настоянки півонії, пустирника, валеріани) або таблетки (пр. Ново-пасит).

Знизити тиск складніше. Цей процес залежить від наявних показників.

При незначній гіпертензії досить відпочити, при сильній – прийняти одноразово Моксонідин (2 мг) або Каптоприл (50 мг). Якщо недуга постійно повторюється, можливо, потрібно обстежитися. Коли тиск не падає, необхідно викликати бригаду швидкої допомоги.

Що робити, якщо підвищений пульс спостерігається при зниженому тиску

Почастішання серцебиття на фоні гіпотонії стає приводом для відвідування кардіолога, терапевта й ендокринолога. Від поставленого діагнозу залежить подальше лікування.

В нормі у дорослої людини ЧСС становить 75-85 ударів за хвилину. При підвищенні цього показника на 20% підозрюють тахікардію. Нормальний показник тиску – 120/80, але норма може значно коливатися. Якщо артеріальний тиск падає нижче 100, говорять про гіпотонії.

Чому спостерігається прискорений пульс при падінні тиску:

 1. Шокові стани;
 2. Велика крововтрата;
 3. Вегетосудинна дистонія;
 4. Прийом деяких медикаментів;
 5. Патології щитоподібної залози та інші порушення в ендокринній системі;
 6. При вагітності подібне відбувається із-за збільшення об’єму циркулюючої крові і зростання концентрації прогестерону, який впливає на тонус судин.

Симптоми: біль у зоні серця, головний біль, запаморочення, тривога, страх, відчуття переповнення шлунка, нудота, блювання.

Лікування

Можна скористатися перерахованими вище заспокійливими засобами, але краще відразу ж звернутися в поліклініку/лікарню.

Тактика лікування залежить від причини, що спровокувала тахікардію при гіпотонії. Практично всі медикаменти, що знижують цей параметр, одночасно знижують тиск, що, відповідно, небажано. Тільки лікар може підібрати препарати, які допоможуть відновити ці показники.

Люди, у яких є і тахікардія, гіпотонія, повинні систематично вимірювати показники, записувати в щоденник. Необхідно відмовитися від кофеїну, алкоголю, паління, уникати стресів, дотримуватися щадну дієту, більше бувати на вулиці.

Підвищений пульс у жінок при вагітності

До почастішання можуть призводити наступні фактори:

 • фізичні навантаження;
 • емоційний стрес;
 • зайва вага;
 • неправильне харчування;
 • дефіцит поживних речовин, особливо заліза, калію і магнію;
 • кофеїн;
 • тривале лежання на спині;
 • гормональні зміни;
 • деякі медикаменти (пр. назальний Гинипрал, Партусістен, Бріканіл, Нафтизин).

Природним чином ЧСС частішає при ранньому токсикозі. До другого триместру це явище зникає, але може повернутися до 25-27 тижня. На пізніх термінах серце доводиться качати набагато більше крові, тому спостерігається природне почастішання.

Якщо підвищення ЧСС спостерігається в стані спокою, потрібно шукати причину того. Часто остання ховається в надмірної нервозності. Почастішання не впливає на стан плода.

Частий пульс при зниженому тиску у вагітних

Коли пульс частішає, можна навіть неозброєним оком бачити напруга в артеріях, що просувають кров. Не дивно, що у жінки можуть виникнути неприємні відчуття: задишка, утруднення в диханні, тахікардія, відчуття нестачі повітря, спека в голові або грудей. Перераховані симптоми повинні через деякий час пройти. Якщо вони супроводжуються іншими небезпечними ознаками, необхідна лікарська допомога.

Жінка, яка страждає від підвищеного пульсу, сильних запаморочення, слабкості, нудоти, труднощі в диханні, повинна неодмінно сказати про неприємні симптоми лікаря.

Низький тиск у поєднанні з високим пульсом можуть свідчити про небезпеку. Ці явища супроводжують порушення в серцево-судинної, ендокринної та нервової системи.

Приводом для візиту до лікаря стає не тільки підвищений, але і понижений тиск на тлі частішання пульсу.

Якщо ЧСС менше 60 ударів (низький пульс), обов’язково потрібно вказати цей момент. Неритмічність ударів серця також є приводом для лікарського огляду.

Що робити, якщо підвищений пульс у вагітної при нормальному тиску?

Якщо виявлено захворювання або порушення в роботі організму, лікуючий лікар повинен підібрати підходящу і одночасну терапію, яка приведе показники в норму. На власний розсуд пити ліки не можна, так як вони призначаються в залежності від причини, що спровокувала ці симптоми. Наприклад, при нервовому перенапруженні лікар може призначити заспокійливі чаї або інші дозволені для вагітних кошти (пр. пустирник, валеріана в таблетках).

При тимчасовому підвищення пульсу і тиску можна привести себе внорму, дотримуючись таких рекомендацій:

 • ебольшими ковтками випити води;
 • прилягти, розслабитися;
 • повільно і глибоко дихати;
 • не переїдати, харчуватися дробно;
 • не перевтомлюватися, висипатися.

Жінка повинна частіше бувати на вулиці, ввести в меню більше продуктів, багатих корисними речовинами, виключити з раціону кофеїн, а також стежити за своєю вагою.

Здоров’я вам і гарного самопочуття!

Залишити коментар