Плодовий міхур: корисна інформація для майбутніх мам

Поки жінка виношує плід, вона відкриває для себе безліч нових фактів, цікавиться усіма процесами, що відбуваються в її організмі. Будь-яка майбутня мама дуже переживає, якщо щось йде не так. Дуже важливо, щоб лікар ділився з вагітною думкою про її стан і давав відповіді на всі запитання.

Наприклад, актуальна тема плодових оболонок, оскільки з ними пов’язані багато нюансів, що впливають на виношування вагітності і процес пологів.

Що являє собою плодовий міхур

Орган включає в себе плодові оболонки і плаценту, заповнена амніотичною рідиною, формується відразу після того, як зародок закріплюється в матці. Протягом всієї вагітності він оточує і захищає організм.

Внутрішня частина (амніон) розташована з боку плоду, складається з епітеліальної і сполучної тканини. Амніон відіграє основну роль у виведенні продуктів розпаду, секретує і резорбцирует амніотичну рідину.

Хоріон – середня оболонка, в якій знаходиться велика кількість кровоносних судин. З його допомогою плід отримує через кров поживні речовини і кисень для дихання. Трофобласт – один із складових гладкого хоріона, продукує гормон, що зберігає вагітність (хоріонічний гонадотропін).

Зовнішня оболонка органу називається децидуальної або базальної. Основна функція децидуальної оболонки – захисна, але ще вона бере участь в обміні речовин між матір’ю і дитиною, а в перші дні зародка насичує його поживними речовинами.

Пролабування плодового міхура

При такій патології, як істміко-цервікальна недостатність, несвоєчасне розм’якшення і розширення шийки матки, може статися пролабування плодового яйця, тобто випинання плодових оболонок в шийку матки. Це дуже небезпечно передчасними пологами і викиднем, оскільки гнітючий плід разом з маткою, плацентою і амніотичної рідиною стимулюють цервікальний канал до його повного розкриття і вилиття навколоплідних вод. Ще одна небезпека в тому, що при виникненні запального процесу в піхві інфекція переходить на плодовий міхур.

Причинами, що призводять до істміко-цервікальної недостатності (ИЦН), зазвичай є:

 • надлишок чоловічого гормону або нестача прогестерону в жіночому організмі;
 • багатоплідна вагітність;
 • рубці на матці після пережитих раніше травм, абортів;
 • пороки розвитку матки.

Діагностувати патологію самим дуже складно. Одним із симптомів може бути підтікання вод, але це вже буде говорити про наявність необоротного процесу, коли вагітність дуже складно зберегти. Щоб не доводити до критичного стану, обов’язково необхідно відвідувати всі гінекологічні огляди та кабінети УЗД. При найменших підозрах на ИЦН (наявність факторів, що сприяють розвитку хвороби, тяжкість і дискомфорт у піхві, нижньої частини живота), зверніться до лікаря за допомогою і регулярно проходьте всі обстеження.

Для того щоб попередити пролабування плодового міхура призначають постановку песарію або накладання швів на шийку матки на ранніх термінах вагітності, до 18 тижнів. Перед пологами шви і песарій витягуються.

Рекомендується постільний режим, особливо в моменти загострень, щоб не навантажувати шийку матки. За півроку до планованої вагітності, при явних свідченнях, жінка може зробити пластику шийки, і, якщо необхідно, пройти гормональне лікування.

Плоский плодовий міхур – чи небезпечно це?

В нормі між передлежачої частиною органу і нижній оболонкою міститься приблизно 200 мл рідини. Якщо ж обсяг передніх вод становить менше зазначеної норми, ставиться діагноз плоский плодовий міхур. Причини виникнення такого порушення можуть бути різні: інфекції матері і малюка (в тому числі і TORCH), маловоддя, будь-які відхилення від норми у внутрішньоутробному розвитку, хронічні захворювання жіночих статевих органів у вагітної.

При даному стані нижні оболонки органу натягаються на голівку дитини, що перешкоджає тиску матки на цервікальний канал в період родової готовності. З-за цього пологи доводиться стимулювати. Іноді патологія може призводити до відшарування плаценти, яка загрожує життю малюка.

Зазвичай прокол міхура під час пологів вирішує проблему: починає виділятися окситоцин, що стимулює скорочення матки і виникнення сутичок. Якщо не відбувається ніяких інших ускладнень, жінка народжує здорового малюка. При постанові діагнозу під час вагітності лікар призначає жінці обстеження, прийом деяких препаратів і повноцінне харчування з переважанням м’ясних і молочних продуктів, фруктів, овочів, риби.

Навіщо і коли робляться процедура проколу?

Бувають випадки, коли оболонки, що покривають плід, не лопаються самостійно при пологах або існує ризик тяжких ускладнень на пізніх термінах, і доводиться штучно викликати пологи. Тоді проводиться амніотомія – прокол плодового міхура, тобто розрив його оболонок спеціальним інструментом.

Процедура проводиться лише за показаннями:

 • стимуляція пологів при переношуванні вагітності, понад 41 тижня, резус-конфлікті, гестозу у вагітної;
 • слабка родова активність;
 • затяжні пологи, що тривають декілька діб;
 • плоский плодовий міхур;
 • занадто щільні оболонки, які не розриваються самостійно під час пологів;
 • передлежання плаценти.

Зручніше всього проводити процедуру на гінекологічному кріслі під час огляду.

Тільки після оцінки ступеня розкриття маткового зіву і готовності жінки до пологів, а також отримавши згоду породіллі, лікар має право приступити до амниотомии. Дотримуючи всі правила антисептики, акушер-гінеколог вводить браншу кульових щипців в цервікальний канал і виробляє прокол плодових оболонок. Під час проведення процедури лікар задіює свої пальці, щоб допомогти переднім вод відійти. Амніотомія триває до 5 хвилин. Жінка при цьому відчуває лише витікання амніотичної рідини.

Залежно від періоду проведення процедури прокол буває:

 • своєчасним – коли шийка матки розкрита на 7 см і вже готова до пологів;
 • рано – коли родова діяльність вже почалася, але матковий зів ще не розкрився повністю;
 • запізнілим – відбулося повне розкриття цервікального каналу, родова діяльність прогресує, а розриву оболонок так і не спостерігається;
 • на часі – ще до того, як почнуться пологи. Коли існує ризик ускладнень, і при цьому родова активність відсутня, прокол плодового міхура проводять без сутичок.

Відшарування органу

Одним з методів штучної стимуляції пологів є відшарування міхура. Проводиться процедура в тому випадку, коли по тижнях вагітності виявляється переношування, а переймів та інших ознак родової активності не настає. Особливу увагу слід звернути на стан маткового зіву: якщо він хоч трохи розкритий, можна приступати до маніпуляції. У разі повністю зімкненого каналу шийки матки відшарування оболонок відкладається на інший день.

Щоб відшарувати частина плодового міхура, лікар вводить свій палець в матковий зів і виробляє їм круговий рух між нижньою частиною оболонок плода і краєм шийки матки. Подібна маніпуляція відокремлює міхур від нижньої частини матки. В результаті цього відбувається вироблення спеціальних гормонів, що збуджують родову діяльність.

Пологи можуть початися як в цей же день, так і протягом тижня. Рідко процедура не дає бажаних результатів і доводиться вдаватися до медикаментозної стимуляції.

Сама процедура неприємна для жінки, викликає больові відчуття, може спровокувати невелика кровотеча. Незважаючи на болючість, подібний метод стимуляції є самим безпечним. Він не несе за собою несприятливих наслідків і не збільшує ризик розвитку інфекції, оскільки оболонки залишаються закритими.

Запорукою успішних пологів є позитивний настрій. Але його недостатньо у випадку виниклих ускладнень. Якщо ви хочете народити здорового малюка, ні в якому разі не займайтеся самолікуванням і не слідуйте порадам знайомих, слухайте тільки лікаря.

Залишити коментар