Поради мамам: складаємо розпорядок дня дитини

Більшість педіатрів та дитячих психологів стверджують, що грамотно складений режим дня рятує батьків від необґрунтованих істерик чада і непослуху. Фахівці рекомендують систематизувати всі щоденні ритуали: пробудження, умивання, прийом їжі і т. д., це дозволить маляті краще розуміти, що від нього хочуть дорослі і вчитися дисципліни.

Тому важливо знати, як скласти розпорядок дня.

Загальні рекомендації

Батькам, які намагаються виховувати зі своїх дітей маленьких геніїв і неухильно слідують всім радам, написаним у книгах, хочеться сказати, що при складанні режиму дня потрібно все-таки більше спиратися на індивідуальні особливості власного малюка, а не на стандартні схеми.

Всі дітки різні і навіть в одній родині у малюків можуть бути різні розпорядки.

Режим у новонародженого малюка першого місяця життя, безумовно, буде відрізнятися від розпорядку дня дитини 1 року. Вікові особливості потрібно враховувати.

Пам’ятайте, що якщо ви хочете привчити малюка до порядку і дисципліни, то робити це потрібно поступово, а не відразу вводячи розклад і насильно примушуючи малюка йому слідувати.

Якщо привчати до нового режиму дитину поступово, то невдовзі його організм налаштуватися на потрібну хвилю. Дитина буде хотіти їсти в певний час, гуляти і спати так само. У підсумку і ви і ваш малюк будуть щасливі, сварок через залишків обіду або небажання йти купатися стане менше.

Перш ніж нав’язувати придуманий вами режим дня, поспостерігайте за дитиною. Можливо, що він вже щось робить у певний час, у такому разі не ламайте його звички, подстройтесь під розпорядок сина чи доньки. Намагайтеся зробити режим зручним, в першу чергу, своєму чаду.

Приблизний розпорядок дня для новонародженого

Розпорядок дня дитини першого місяця життя дуже простий. Дитина часто спить, їсть, спить мало, у фазу активності зазвичай піддається гігієнічним процедурам і «спілкується» з батьками.

В принципі, перші 4-6 тижнів життя складно підігнати під систему, в цей час ви тільки знайомитеся зі своїм малюком. А от трохи пізніше, коли ви вже помітите, як часто дитина їсть, можна буде говорити про вироблення певної програми. В режимі дня має бути близько 7 денних годувань, гігієнічні процедури, прогулянка (її тривалість буде залежати від пори року та погоди), купання. При правильно складеному розкладі у вас ще залишиться пара годин особистого часу.

Після 3 місяців потрібно додати в розклад трохи ігор після годування, загальний час таких розважальних занять буде не більше 2 годин на день.

Такі коригування в розпорядок дня потрібно вносити в 5 місяців. З цього часу більшість малюків вже сплять по 3 рази в день і сплять до 3,5 годин.

Пізніше час денного сну коротшатиме, стане 2 відпочинку днем. Правда, деякий малюки швидко переходять на один денний сон, це теж варто враховувати при виборі часу для відпочинку дитини.

Тому важливо в цей період слідкувати за поведінкою дитини, якщо помітите, що він не хоче лягати спати ввечері, то, швидше за все, йому потрібен лише один сон вдень.

Його тривалість буде прямо залежати від потреб вашого чада. Деякі сплять один раз в день, але за 3-4 години.

При складанні режиму дня для дитини грудного враховуйте наступне:

 • у кожної дитини є свій певний режим, який кардинально «зламати» не вийде, та й робити цього не потрібно;
 • важливо, щоб в цьому віці загальна кількість годин сну у дитини було не менше 10;
 • не забувайте вносити в розпорядок прогулянки і заняття з дітками. Будь-яка активність благотворно впливає на сон.

Як скласти розпорядок дня дитини 1 року?

Коли ваш карапуз відзначив свій першої день народження, саме час оновлювати йому режим. Зараз потрібно привчати його до розпорядку, який прийнятий в дитячому саду, причому абсолютно неважливо, чи збираєтеся ви відвідувати цей дошкільний заклад чи ні. Попереду все одно школа, у неї-то йти доведеться.

Система правил, за якою живуть дітки в саду, продумана до дрібниць, в ній підібрані оптимальні проміжки для сну і неспання, є час для ігор і прогулянок.

Примірний режим може виглядати таким чином:

 • пробудження;
 • гігієнічні процедури;
 • сніданок;
 • ігрова діяльність;
 • прогулянка;
 • денний сон;
 • полуденок;
 • гри;
 • прогулянка;
 • вечеря;
 • гри;
 • гігієнічні процедури;
 • нічний сон.

Тимчасові проміжки ви встановлюєте самостійно, так і запропоновані прийоми їжі також можуть бути скориговані.

Наприклад, багато діток перед нічним сном п’ють кефір або їдять кашу. До 1,5-2 років у більшості ще присутні нічні годування, це цілком нормально.

Тому режим, наведений вище, це лише невелика шпаргалка, яка повинна допомогти мамі вловити суть. Важливо привчити дітей їсти в певний час, та й взагалі, дотримуватися послідовності дій.

Але, звичайно, дитину голодом морити, якщо він хоче їсти між прийомами їжі, не варто. Легкий перекус: фрукти, сирок і т. д. цілком припустимі.

Пити карапуз має тоді, коли йому хочеться. Поїти краще чистою водою, а не соками, какао і т. д. На прийом їжі рекомендується відводити не більше 30 хвилин, навіть якщо малюк мало поїв і тарілка ще повна, не варто продовжувати трапезу, перетворюючи її в гру.

Пам’ятайте, що режим дня – це не жорсткі рамки, а в першу чергу, зручність для дитини і мами.

Розпорядок дня для підлітків: як правильно скласти

Підлітковий вік – не найпростіший період в житті людини, тому якщо ви до цього моменту не привчали свого сина жити за визначеним розкладом, то взяти і почати робити це буде вельми непросто.

Але не будемо про сумне, краще розглянемо основні аспекти режиму дня для підлітка. Вашій дитині дуже важливо правильно організувати час праці і відпочинку. Для того щоб організм нормально функціонував, не було відчуття втоми і млявості, підлітку потрібно спати не менше 8 годин. Якщо нехтувати здоровим сном, то працездатність вашого нащадка впаде на 30 %, він стане дратівливим, буде важко сприймати інформацію.

Уроки в школах зазвичай починаються в 8-8:30 ранку. Спираючись на ці показники і тривалість здорового сну, розрахуйте оптимальний час для відбою.

Час, який підліток проводить в освітньому закладі, вже систематизовано. Уроки йдуть за розкладом, є зміни, а також час для прийому їжі.

Якщо ваша дитина відвідує якісь секції, то потрібно внести це в розпорядок дня, розрахувавши так, щоб підліток міг зайти додому попоїсти та переодягнутися. Дуже важливо приділити належну увагу харчуванню дитини. Ідеальний варіант, якщо підліток буде харчуватися 4-5 разів на день невеликими порціями. Це благотворно позначиться на його здоров’ї.

Сідати за уроки вашому чаду краще не відразу, як тільки він прийшов зі школи або з додаткових занять, а після невеликого відпочинку.

Якщо відвідування секцій відбувається у вечірній час, то потрібно привчити підлітка виконувати частину уроків до походу на тренування.

В режим дня підлітка обов’язково повинні входити прогулянки і особистий час. Спілкування з однолітками і перебування на свіжому повітрі – це невід’ємна частина розкладу, якою не можна нехтувати. Також слід привчити підлітка виконувати ряд гігієнічних процедур перед сном.

Канікули – це особливий час, підлітки хочуть відпочити від уроків, походів в школу, поспати довше. Дайте дитині таку можливість, але намагайтеся не занадто сильно виходити за рамки звичного розкладу. Підйом на 1-1,5 години пізніше звичного – це нормально. У період канікул постарайтеся урізноманітнити дозвілля дитини, зайняти час, який він проводив у школі чимось цікавим: походом в театр, кіно, музей, спільним подорожжю, прогулянкою і т. д.

Складаючи режим дня для своєї дитини, незалежно від його віку, спирайтеся на потреби свого чада, його інтереси та захоплення. Лише так вдасться створити комфортне розклад, який буде приносити тільки позитивні емоції. Удачі і бережіть своїх діток!

Залишити коментар